Peltův trest potvrzen: šest let natvrdo a pět milionů pokuty

Známý jablonecký podnikatel, politik ODS a vlivný zákulisní hráč Miroslav Pelta dnes od soudu v Praze odešel znovu s rozsudkem šesti let ve vězení, pokutou pět milionů a zákazem činnosti. Peltu doběhla kauza sportovních dotací, kde spolu s bývalou náměstkyní ministryně školství a svou milenkou dle soudu nezákonně rozděloval podporu sportovním klubům.

Městský soud v Praze dnes znovu uznal vinnými někdejšího šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu a bývalou náměstkyni ministerstva Simonu Kratochvílovou v kauze sportovních dotací a poslal je na 6 a 6,5 roku do vězení. Stejně soud rozhodl i předloni při prvním projednání případu. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat.

Kauza začala v roce 2017. Bývalý šéf Fotbalové asociace ČR (FAČR) měl letět na prestižní fotbalové utkání do zahraničí a místo toho skončil v policejní cele. Protikorupční policie ho tehdy obvinila spolu se Simonou Kratochvílovou, tehdejší náměstkyní na Ministerstvu školství, že nezákonně manipuloval s dotacemi určenými pro oblast sportu.

Velký čáp, jak se Peltovi pro jeho lobbistické umění přezdívá, dnes dostal 6 let ve věznici s ostrahou, zákaz činnosti ve statutárních funkcích a peněžitý trest 5 milionů korun. Kratochvílová je odsouzena na 6,5 roku, má zákaz činnosti ve veřejné správě na 6 let a peněžitý trest 2 miliony.

Naopak soud zprostil Peltu s Kratochvílovou obžaloby z korupce, to samé platí i o někdejším šéfovi odboru sportu ministerstva Zdeňku Břízovi. Zproštění obžaloby se dočkala i Fotbalová asociace ČR, Česká unie sportu (ČUS) a především pak její šéf Miroslav Jansta. Společně s ním je podle soudu nevinný i sekretář ČUS Jan Boháč.

Podle soudkyně měli Pelta a Kratochvílová v úmyslu způsobit státu škodu. Pelta se provinil tím, že předložil seznam preferovaných klubů, kam mají jít státní dotace, uvedla v rozsudku soudkyně Lenka Cihlářová. Na základě klientelismu Pelta a Kratochvílová uspokojili jen preferované kluby. Škoda, která vznikla státu, mohla dosáhnout 175 milionů korun.

Rozsudek není pravomocný. Sám Pelta se pro média vyjádřil, že vše považuje za „poločas“ a že se cítí nevinný, dá se tedy usuzovat na to, že se zcela jistě odvolá.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zatkli Miroslava Peltu 3. května 2017. Podle dosud známých informací jsou přesvědčeni, že měl pod kontrolou celý chod dotačního řízení na ministerstvu. Kvůli projektům sice měly zasedat hodnoticí komise, ale vše mělo proběhnout jen na oko. Ve skutečnosti o výsledcích bylo rozhodnuto dopředu, jak si přál Miroslav Pelta.

Tyto takzvané investiční dotace jsou směřovány jednotlivým sportovním organizacím. Pelta měl, dle detektivů, rozhodovat, která a kdo kolik dostane podle svého nebo zájmu třetích osob. Jedním z momentů jeho rozhodování například bylo, aby byl opětovně zvolen do funkce předsedy FAČR.

Šéf fotbalové asociace Pelta a náměstkyně se měli údajně domlouvat například na tom, jak rozdělit takzvané investiční dotace pro rok 2017 v celkové výši 454 milionů korun. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise Ministerstva školství, která o nich rozhoduje.

Pelta, oficiálně pouze řadový člen a zastupitel jablonecké ODS, je také například úzce provázán s majiteli liberecké společnosti SYNER Group, a to zejména, co se týká obdobných praktik a vlivu na politiku a veřejné zakázky. Náš Liberec již v minulosti například přinesl informace o tom, jak firmy, které v Liberci získávají velké veřejné zakázky, začnou najednou sponzorovat místní hokejový klub Bílí tygři (patří majitelům SYNER Group) či fotbalový FK Jablonec, který vlastní Pelta.

V roce 2015 Náš Liberec například přinesl zprávu o tom, jak funguje klientelistická síť kolem Miroslava Pelty a kolik krajských i jabloneckých politiků do ní spadá. Na fotbalové utkání FK Jablonec nad Nisou – Ajax Amsterdam, jak jsme v roce 2015 informovali a přinesli i fotografickou dokumentaci, s Peltou a Vařilem z BusLine odletěli náměstci hejtmana Martina Půty (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) pro dopravu Vladimír Mastník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), ekonomický náměstek Marek Pieter (STAN/Starostové pro Liberecký kraj, později se i on stal náměstkem pro dopravu), náměstkyně Lenka Kadlecová (ČSSD), starosta a krajský zastupitel Jilemnice Vladimír Richter (ODS), náměstek jabloneckého primátora a dnes primátor Miloš Vele (ODS) a další politici, například i z ANO či z TOP 09 nebo někdejší primátor Jablonce nad Nisou a později poslanec za ODS Petr Beitl.

Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby
Krajně pravicové hnutí SPD Tomio Okamury přijelo do Liberce na demonstraci proti současné vládě. Na jejich akci dorazilo zhruba 300 lidí. Nikoliv ovšem jen
Zasedání libereckého zastupitelstva jsou někdy kritizována, že jsou zdlouhavá a uhádaná. Jenomže jak se ukazuje, kritická práce zastupitelů má smysl. Aktuálně například město, díky
Praktiky polského energetického gigantu PGE, který těží hnědé uhlí v Turówě, silně dopadají na obyvatele českého příhraničí, které, mimo jiné, těžba připravuje o vodu.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.