nášLiberec

Search

Peltův trest potvrzen: šest let natvrdo a pět milionů pokuty

Známý jablonecký podnikatel, politik ODS a vlivný zákulisní hráč Miroslav Pelta dnes od soudu v Praze odešel znovu s rozsudkem šesti let ve vězení, pokutou pět milionů a zákazem činnosti. Peltu doběhla kauza sportovních dotací, kde spolu s bývalou náměstkyní ministryně školství a svou milenkou dle soudu nezákonně rozděloval podporu sportovním klubům.

Městský soud v Praze dnes znovu uznal vinnými někdejšího šéfa českého fotbalu Miroslava Peltu a bývalou náměstkyni ministerstva Simonu Kratochvílovou v kauze sportovních dotací a poslal je na 6 a 6,5 roku do vězení. Stejně soud rozhodl i předloni při prvním projednání případu. Rozhodnutí není pravomocné, lze se proti němu odvolat.

Kauza začala v roce 2017. Bývalý šéf Fotbalové asociace ČR (FAČR) měl letět na prestižní fotbalové utkání do zahraničí a místo toho skončil v policejní cele. Protikorupční policie ho tehdy obvinila spolu se Simonou Kratochvílovou, tehdejší náměstkyní na Ministerstvu školství, že nezákonně manipuloval s dotacemi určenými pro oblast sportu.

Velký čáp, jak se Peltovi pro jeho lobbistické umění přezdívá, dnes dostal 6 let ve věznici s ostrahou, zákaz činnosti ve statutárních funkcích a peněžitý trest 5 milionů korun. Kratochvílová je odsouzena na 6,5 roku, má zákaz činnosti ve veřejné správě na 6 let a peněžitý trest 2 miliony.

Naopak soud zprostil Peltu s Kratochvílovou obžaloby z korupce, to samé platí i o někdejším šéfovi odboru sportu ministerstva Zdeňku Břízovi. Zproštění obžaloby se dočkala i Fotbalová asociace ČR, Česká unie sportu (ČUS) a především pak její šéf Miroslav Jansta. Společně s ním je podle soudu nevinný i sekretář ČUS Jan Boháč.

Podle soudkyně měli Pelta a Kratochvílová v úmyslu způsobit státu škodu. Pelta se provinil tím, že předložil seznam preferovaných klubů, kam mají jít státní dotace, uvedla v rozsudku soudkyně Lenka Cihlářová. Na základě klientelismu Pelta a Kratochvílová uspokojili jen preferované kluby. Škoda, která vznikla státu, mohla dosáhnout 175 milionů korun.

Rozsudek není pravomocný. Sám Pelta se pro média vyjádřil, že vše považuje za „poločas“ a že se cítí nevinný, dá se tedy usuzovat na to, že se zcela jistě odvolá.

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zatkli Miroslava Peltu 3. května 2017. Podle dosud známých informací jsou přesvědčeni, že měl pod kontrolou celý chod dotačního řízení na ministerstvu. Kvůli projektům sice měly zasedat hodnoticí komise, ale vše mělo proběhnout jen na oko. Ve skutečnosti o výsledcích bylo rozhodnuto dopředu, jak si přál Miroslav Pelta.

Tyto takzvané investiční dotace jsou směřovány jednotlivým sportovním organizacím. Pelta měl, dle detektivů, rozhodovat, která a kdo kolik dostane podle svého nebo zájmu třetích osob. Jedním z momentů jeho rozhodování například bylo, aby byl opětovně zvolen do funkce předsedy FAČR.

Šéf fotbalové asociace Pelta a náměstkyně se měli údajně domlouvat například na tom, jak rozdělit takzvané investiční dotace pro rok 2017 v celkové výši 454 milionů korun. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise Ministerstva školství, která o nich rozhoduje.

Pelta, oficiálně pouze řadový člen a zastupitel jablonecké ODS, je také například úzce provázán s majiteli liberecké společnosti SYNER Group, a to zejména, co se týká obdobných praktik a vlivu na politiku a veřejné zakázky. Náš Liberec již v minulosti například přinesl informace o tom, jak firmy, které v Liberci získávají velké veřejné zakázky, začnou najednou sponzorovat místní hokejový klub Bílí tygři (patří majitelům SYNER Group) či fotbalový FK Jablonec, který vlastní Pelta.

V roce 2015 Náš Liberec například přinesl zprávu o tom, jak funguje klientelistická síť kolem Miroslava Pelty a kolik krajských i jabloneckých politiků do ní spadá. Na fotbalové utkání FK Jablonec nad Nisou – Ajax Amsterdam, jak jsme v roce 2015 informovali a přinesli i fotografickou dokumentaci, s Peltou a Vařilem z BusLine odletěli náměstci hejtmana Martina Půty (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) pro dopravu Vladimír Mastník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), ekonomický náměstek Marek Pieter (STAN/Starostové pro Liberecký kraj, později se i on stal náměstkem pro dopravu), náměstkyně Lenka Kadlecová (ČSSD), starosta a krajský zastupitel Jilemnice Vladimír Richter (ODS), náměstek jabloneckého primátora a dnes primátor Miloš Vele (ODS) a další politici, například i z ANO či z TOP 09 nebo někdejší primátor Jablonce nad Nisou a později poslanec za ODS Petr Beitl.

Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali