Alej na Masarykově třídě je v katastrofálním stavu. Stromy půjdou dolů

Smutný výsledek „péče“ o městskou zeleň, kterou předvádí vedení města, brzy pocítí všichni Liberečané. Alej na Masarykově třídě bude v příštích letech vykácena.

Pro současnou koalici Starostů, ANO, ODS a Pirátů je veřejná zeleň na chvostu zájmu. Již v roce 2018, kdy koalice de facto ve stejném složení (až na dva současné Piráty) nastupovala na radnici, osekala v rozpočtu prostředky na údržbu zeleně mezi prvními.

Do té doby radnice vydávala na údržbu zeleně zhruba 16 milionů korun ročně, částka byla hned snížena na dva miliony. A na stavu zeleně v Liberci je to silně znát.

Radnice se o zeleň a veřejný prostor nestará ani na Masarykově třídě, která byla nedávno vyhlášena nejkrásnější ulicí republiky. A odnáší to i zdejší lipová alej, která je pro město pod Ještědem doslova ikonická.

Nejkrásnější ulice v Česku a způsob, jak se o ni stará vedení zdejší radnice

Odbor ekologie a veřejného prostoru liberecké radnice v průběhu roku 2022 provedl na základě dendrologického průzkumu a výsledků tahových zkoušek, provedených na 30 stromech, komplexní arboristické ošetření celé aleje. 

„Třináct stromů muselo být po provedení přístrojového měření odstraněno z důvodu vysokého rizika zlomu nebo vývratu,“ uvedla mluvčí radnice Jana Kodymová. V roce 2023 pak budou probíhat další tahové zkoušky na dalších 20 stromech, vytipovaných dendrologem.

Technické služby města Liberce nedávno prováděly práce na Masarykově třídě. Tohle je výsledek…

Letos v březnu radní navíc schválili zpracování studie obnovy Masarykovy ulice, její součásti by mělo být nejen dopravní řešení a technická infrastruktura, ale i postupná nebo celková obnova Masarykovy aleje. „Není nutné se obávat vykácení celé aleje v horizontu kratším než 5 až 10 let, ale k dílčím zásahům v již velmi mezernaté aleji bude na základě dalších přístrojových měření docházet pravidelně, a nakonec se celkové obnově nevyhneme,“ dodala mluvčí.

Specifický způsob péče o nejznámější libereckou alej je možné vidět po celé Masarykově třídě

Vedení města přišlo se zajímavým argumentem, proč je alej, ale i ostatní zeleň ve městě, v tak špatném stavu. Údajně za to nemůže špatná údržba nebo tolerance toho, že si neukáznění řidiči dělají z trávníků parkoviště, a to včetně Masarykovy třídy. Na vině je prý klimatická změna.

Prý i proto dochází k častějšímu kácení, a to z důvodu bezpečnosti. „V případě pokácení stromu je sice ve většině případů za kácený strom žadateli uložena povinnost náhradní výsadby, ale pouze zlomek stromů může být vrácen na původní místo, a to například z důvodu uložených inženýrských sítí nebo zamýšlených stavebních záměrů na pozemcích, kde došlo ke kácení,“ vysvětlila argument vedení města mluvčí radnice Jana Kodymová. 

Z aleje si mnozí dělají soukromé parkoviště. Radnice i městská policie to vědí, jsou na to upozorňovány, ale tolerují to. Jak to prospívá místním lípám, je zbytečné rozebírat.

Poslední političkou, která prosazovala důraznou péči o zeleň v Liberci vážně, byla bývalá náměstkyně Karolína Hrbková ze Změny pro Liberec. Nejenže se jí povedlo navýšit prostředky na péči o zeleň, ale postavila se také proti plánům na plošné vykácení aleje na Masarykově třídě a naopak kladla důraz na dendrologickou péči o stromy. Na její snahy už nikdo nenavázal.

Subscribe
Upozornit na
22 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Začátkem roku byly avizovány práce na oblíbeném libereckém rybníku Tajch, zejména na jeho hrázi a tolik potřebné odbahnění. Nestalo se. Město se totiž o
Náměstek pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby nenahlásil střet zájmů u hlasování o záměru prodeje části městské zeleně pro firmu, v níž má
Minulý týden byla zahájena rekonstrukce plaveckého bazénu v Liberci. Klepalo se kladívky, politici nešetřili velkými slovy. Co ale o bazénu říkají policejní dokumenty, které
Příběh oblíbeného Lesního koupaliště je pro Liberec typický. Vedení města se o něj v roce 2018 de facto přestalo starat a péči nechalo, od