Advokáti žádají plné zproštění viny pro obžalované bývalé politiky z ČSSD

Závěrečnými řečmi obhajoby dnes pokračovala kauza údajné korupce, ve které jsou obviněny i někdejší špičky liberecké ČSSD. Advokáti bývalých politiků požadují zproštění žaloby v plném rozsahu.

Právní zástupci obžalovaných nesouhlasí s tvrzením obžaloby, že by se jejich klienti dopouštěli nezákonného jednání ve spojení s projekty termálních lázní v Chrastavě, hotelu Praha v Jablonci nad Nisou a liberecké Výšiny, které byly podpořeny evropskými penězi.

Náš Liberec včera informoval, že včera četli svou závěrečnou řeč státní zástupce a část obžalovaných, včetně klíčové postavy celé kauzy, podnikatele Jana Imlaufa. Dnes před soudem vystoupili právní zástupci dalších žalovaných.

Za někdejšího krajského předsedu a europoslance za ČSSD mluvila advokátka Hana Riedlová. Odmítla, že by se její mandant dopustil čehokoliv nezákonného. Opět ukázala na nenávist, která panovala mezi ním a podnikatelem Janem Imlaufem.

Ten je viněn, že skrytě ovládal všechny firmy, které o dotace žádaly, a navíc manipuloval veřejné řízení tak, aby práce na zmíněných objektech zase získávaly jeho stavební společnosti. Navíc mělo docházet k fakturování fiktivních prací. Získávat dotace na zmíněné projekty mu měli, podle žalobce, pomáhat právě dva politici z ČSSD – Robert Dušek a tehdejší krajský radní pro dopravu Martin Sepp. Dušek měl za to od Imlaufa získat, dle státního zástupce, objekt ubytovny na Františkově, a to za výrazně sníženou cenu.

„Nejde jen o nepřátelství zjevné z odposlechů, na kterých staví obžaloba,“ uvedla u soudu advokátka Riedlová. „Je ale s podivem, že žalobce nebere v potaz, že na odposleších z roku 2013 obžalovaný Imlauf vysloveně spekuluje, že by za obchodem, který uzavřel s Petrem Skálou (další obžalovaný, bývalý člen ČSSD, který od Imlaufa ubytovnu původně koupil a dnes mu hrozí jako spolupachateli trest tří a půl let vězení nepodmíněně – pozn. red.), by mohl být Robert Dušek a jasně říká, že jemu by ubytovnu neprodal,“ uvedla Hana Riedlová. „A to v době, když už byl obchod dávno uzavřen,“ dodala.

Advokátka Hana Riedlová také zpochybnila znalecký posudek obžaloby, který hodnotu ubytovny vyčíslil na více než deset milionů korun. „Jedná se o nezkolaudované, stavební buňky, dovezené kdysi z NDR, které navíc stojí na cizím pozemku. O tom, že je znalecký posudek obžaloby mimo realitu, vypovídal i další svědek, majitel realitní kanceláře, který je odmítl za cenu 8 milionů prodávat,“ pokračovala Hana Riedlová.

„Těch 8 milionů byla, podle svědka, částka, za kterou původně chtěl Jan Imlauf tuto ubytovnu prodat. Proto ji měl Robert Dušek ve svém, dnes již notoriky známém, deníčku uvedenou, jelikož se o nákup nemovitosti zajímal,“ doplnila Riedlová.

Policie a státní zástupce mají za to, že poznámka v deníku, který Duškovi zabavila, a která zní: „Imlauf – 8 milionů“, znamená požadavek na deset procent z částky zhruba 80 milionů, kterou podnikatel získal na dotacích na rekonstrukci chrastavských lázní.

Podobně jako Hana Riedlová mluvila odpoledne i obhájkyně dalšího bývalého politika, Martina Seppa. I ona odmítla, že je možné, aby dva muži ovlivnili celý proces přidělování dotací ze strany ROP Severovýchod. „Musím připomenout slova svědků, že něco takového nebylo procesně možné,“ řekla dnes u soudu obhájkyně.

Rovněž upozornila, že její klient nemůže za to, jak o něm mluví třetí strana. „Vyslechli jsme tady odposlechy plné vulgarit, které nejenže dokazují, jaký měl vztah podnikatel Imlauf k oběma dalším obžalovaným, Duškovi a Seppovi, ale zároveň chci upozornit na to, že žalobě se nepovedlo prokázat, že by se pan Sepp někdy s panem Imlaufem skutečně sešli a o zmíněných projektech mluvili. A to, jak o někom mluví lidé z třetí strany, nikdo ovlivnit nemůže,“ uvedla advokátka Martina Seppa.

Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby
Krajně pravicové hnutí SPD Tomio Okamury přijelo do Liberce na demonstraci proti současné vládě. Na jejich akci dorazilo zhruba 300 lidí. Nikoliv ovšem jen
Zasedání libereckého zastupitelstva jsou někdy kritizována, že jsou zdlouhavá a uhádaná. Jenomže jak se ukazuje, kritická práce zastupitelů má smysl. Aktuálně například město, díky
Praktiky polského energetického gigantu PGE, který těží hnědé uhlí v Turówě, silně dopadají na obyvatele českého příhraničí, které, mimo jiné, těžba připravuje o vodu.
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.