Advokáti žádají plné zproštění viny pro obžalované bývalé politiky z ČSSD

Závěrečnými řečmi obhajoby dnes pokračovala kauza údajné korupce, ve které jsou obviněny i někdejší špičky liberecké ČSSD. Advokáti bývalých politiků požadují zproštění žaloby v plném rozsahu.

Právní zástupci obžalovaných nesouhlasí s tvrzením obžaloby, že by se jejich klienti dopouštěli nezákonného jednání ve spojení s projekty termálních lázní v Chrastavě, hotelu Praha v Jablonci nad Nisou a liberecké Výšiny, které byly podpořeny evropskými penězi.

Náš Liberec včera informoval, že včera četli svou závěrečnou řeč státní zástupce a část obžalovaných, včetně klíčové postavy celé kauzy, podnikatele Jana Imlaufa. Dnes před soudem vystoupili právní zástupci dalších žalovaných.

Za někdejšího krajského předsedu a europoslance za ČSSD mluvila advokátka Hana Riedlová. Odmítla, že by se její mandant dopustil čehokoliv nezákonného. Opět ukázala na nenávist, která panovala mezi ním a podnikatelem Janem Imlaufem.

Ten je viněn, že skrytě ovládal všechny firmy, které o dotace žádaly, a navíc manipuloval veřejné řízení tak, aby práce na zmíněných objektech zase získávaly jeho stavební společnosti. Navíc mělo docházet k fakturování fiktivních prací. Získávat dotace na zmíněné projekty mu měli, podle žalobce, pomáhat právě dva politici z ČSSD – Robert Dušek a tehdejší krajský radní pro dopravu Martin Sepp. Dušek měl za to od Imlaufa získat, dle státního zástupce, objekt ubytovny na Františkově, a to za výrazně sníženou cenu.

„Nejde jen o nepřátelství zjevné z odposlechů, na kterých staví obžaloba,“ uvedla u soudu advokátka Riedlová. „Je ale s podivem, že žalobce nebere v potaz, že na odposleších z roku 2013 obžalovaný Imlauf vysloveně spekuluje, že by za obchodem, který uzavřel s Petrem Skálou (další obžalovaný, bývalý člen ČSSD, který od Imlaufa ubytovnu původně koupil a dnes mu hrozí jako spolupachateli trest tří a půl let vězení nepodmíněně – pozn. red.), by mohl být Robert Dušek a jasně říká, že jemu by ubytovnu neprodal,“ uvedla Hana Riedlová. „A to v době, když už byl obchod dávno uzavřen,“ dodala.

Advokátka Hana Riedlová také zpochybnila znalecký posudek obžaloby, který hodnotu ubytovny vyčíslil na více než deset milionů korun. „Jedná se o nezkolaudované, stavební buňky, dovezené kdysi z NDR, které navíc stojí na cizím pozemku. O tom, že je znalecký posudek obžaloby mimo realitu, vypovídal i další svědek, majitel realitní kanceláře, který je odmítl za cenu 8 milionů prodávat,“ pokračovala Hana Riedlová.

„Těch 8 milionů byla, podle svědka, částka, za kterou původně chtěl Jan Imlauf tuto ubytovnu prodat. Proto ji měl Robert Dušek ve svém, dnes již notoriky známém, deníčku uvedenou, jelikož se o nákup nemovitosti zajímal,“ doplnila Riedlová.

Policie a státní zástupce mají za to, že poznámka v deníku, který Duškovi zabavila, a která zní: „Imlauf – 8 milionů“, znamená požadavek na deset procent z částky zhruba 80 milionů, kterou podnikatel získal na dotacích na rekonstrukci chrastavských lázní.

Podobně jako Hana Riedlová mluvila odpoledne i obhájkyně dalšího bývalého politika, Martina Seppa. I ona odmítla, že je možné, aby dva muži ovlivnili celý proces přidělování dotací ze strany ROP Severovýchod. „Musím připomenout slova svědků, že něco takového nebylo procesně možné,“ řekla dnes u soudu obhájkyně.

Rovněž upozornila, že její klient nemůže za to, jak o něm mluví třetí strana. „Vyslechli jsme tady odposlechy plné vulgarit, které nejenže dokazují, jaký měl vztah podnikatel Imlauf k oběma dalším obžalovaným, Duškovi a Seppovi, ale zároveň chci upozornit na to, že žalobě se nepovedlo prokázat, že by se pan Sepp někdy s panem Imlaufem skutečně sešli a o zmíněných projektech mluvili. A to, jak o někom mluví lidé z třetí strany, nikdo ovlivnit nemůže,“ uvedla advokátka Martina Seppa.

Subscribe
Upozornit na
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Možná nejambicióznější projekt Libereckého kraje za posledních deset není v dobré kondici. Kolem plánů na vybudování obří fotovoltaické elektrárny v Ralsku krouží lobbisté i
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.