nášLiberec

Search

Porcuje se v Liberci i na kraji zase sportovní medvěd pro vyvolené?

Město Liberec i Liberecký kraj opět rozdávají miliony ze svých rozpočtů pro elitní sportovní kluby. Dominují mezi nimi ty, jejichž majitelé mají úzké vazby na místní politiku. Tuto praxi kritizuje liberecká opozice.

Jak informoval Náš Liberec již minulý týden, město Liberec rozdělilo téměř 7 milionů korun (přesně 6 850 000 Kč) mezi vybrané kluby, na ostatní se však nedostalo. Navíc plných 5 milionů z této částky získaly fotbalový FC Slovan Liberec a Tělovýchovná jednota BÍLÍ TYGŘI LIBEREC, z.s. Například právě BÍLI TYGŘI LIBEREC patří majitelům společnosti SYNER Group, známé svými vazbami na místní politiky.

Dříve tento veliký balík peněz rozděloval resort náměstka Ivana Langra ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj, teď jeho veslo převzal Petr Židek z ODS. Na zastupitelstvu se ve čtvrtek k tomuto bodu strhla poměrně velká diskuse.

„Opravdu mi vadí, že se stále zaštiťují názvem „Podpora mládežnické základny významných sportovních klubů na území města Liberec“. Přitom se dlouhodobě nejedná o nic jiného než o podporu dopředu vybraných klubů. Ano, jsou úspěšné. Ale problém je jednak ve výši podpory, která nepodléhá žádným pravidlům, a za druhé v tom, že mezi tuto VIP skupinu klubů se žádné jiné nedostanou. A to ať jsou výsledky jejich svěřenců, jak dobré chtějí,“ kritizuje rozdávání milionů Zuzana Kocumová, zastupitelka za Liberec otevřený lidem a sportovkyně, která na tuto praxi dlouhodobě upozorňuje.

„Samozřejmě, že tato dotace má svá pravidla, to není tak, že si to rozdělujeme, jak chceme,“ kontroval opozici náměstek Petr Židek z ODS. „Tyto dotace se týkají mládežnických sportovců, není to tak, že podporujeme sportovní kluby,“ dodal radní pro sport.

Liberecké opozici vadí, že jsou na další rok vyloučeni z privilegované skupiny, i z šance na příspěvek, třeba atleti AC Slovan Liberec, plavci Slavie, nemluvě o orientačních běžcích a mnoha dalších úspěšných sportovcích. Opozice zároveň upozorňuje, že i tito vyloučení sportovci Liberec reprezentují nejen na celostátní, ale i na evropské a světové úrovni a pravidelně obsazují první místa v anketě Sportovec roku Liberecka.

Zuzanu Kocumovou odpovědi náměstka Petra Židka neuspokojily. „Když jsem se náměstka pro sport, Petra Židka, opakovaně ptala, v čem jsou tyto kluby horší než ty, které odměnili, radní Židek nedokázal odpovědět. Prý že se nikdy neuspokojí všichni a vždy to bude subjektivní. Což je ale opravdu chabá výmluva, která jen potvrzuje rozdělování peněz pouze na základě osobních vztahů a lobbingu,“ dodává Kocumová.

Podobný přístup ke sportovním dotací nemá jen Liberec, ale i Liberecký kraj. Toto úterý má například rozhodovat o rozdělení částky 13 250 000 Kč rovněž mezi elitní kluby. A postup při rozdělování dotací je nápadně podobný tomu na městě.

Největší díl – celých devět milionů korun z alokované částky – získají TJ BÍLÍ TYGŘI LIBEREC, z.s., FK Jablonec a.s. a FC SLOVAN LIBEREC – mládež, spolek. Každý klub shodně po třech milionech korun.

Za zmínku stojí, že lobbing kolem sportovních dotací na kraji stál za jednou z nejznámějších klientelistických kauz. Navíc se jednalo o identické aktéry. V roce 2015 jsme přinesli zprávu o tom, jak funguje klientelistická síť kolem Miroslava Pelty a kolik krajských i jabloneckých politiků do ní spadá. Miroslav Pelta, spolu s bývalým manažerem BusLine Jiřím Vařilem, zorganizoval v návaznosti na lobbing kolem sportovních dotací (vedení kraje tehdy navštívili majitelé zmíněných tří – dnes opět štědře dotovaných – klubů), výlet pro místní politiky na utkání FK Jablonec a Ajax Amsterdam.

Na Ajax, jak jsme v roce 2015 informovali a přinesli i fotografickou dokumentaci, s Peltou a Vařilem odletěli náměstek hejtmana pro dopravu Vladimír Mastník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), ekonomický náměstek Marek Pieter (STAN/Starostové pro Liberecký kraj, později se i on stal náměstkem pro dopravu), náměstkyně Lenka Kadlecová (ČSSD), starosta a krajský zastupitel Jilemnice Vladimír Richter (ODS), náměstek jabloneckého primátora Miloš Vele (ODS) a další politici, například i z ANO či z TOP 09.

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali