Policejní památník: osm měsíců po otevření se musí stavět znova

Šlendrián, napadlo by leckoho. Je to pár měsíců, co se s velkou slávou a za účasti místních policejních špiček (viz úvodní obrázek) otevíral politicky protežovaný policejní památník, který zaplatilo město Liberec. A už se musí opravovat.

Památník má podobu skleněného válce. Na něm jsou vyryta jména 11 padlých policistů z druhé světové války, kteří sloužili v Liberci do roku 1938 a pak museli odejít do vnitrozemí po záboru pohraničí fašistickým Německem.

A právě skla tohoto válce se musí vyměnit, protože byla od začátku špatně vyrobena a instalována. Jako první na případ upozornila redakce MF Dnes.

Město Liberec reklamace půl roku staré instalace naštěstí nic stát nebude, jak uvedla mluvčí magistrátu Jana Kodymová. „Šlo o chybu výrobce skla, na kterou jsme upozornili dodavatele a jeho subdodavatele již na podzim při instalaci skel. Jedná se o nápravu do stavu předání bezvadného díla,“ uvedla Kodymová. S výměnou skel se podle ní čekalo na jaro kvůli klimatickým podmínkám. „V zimě nám reinstalace nebyla doporučena,“ dodala. 

Reklamace policejního památníku Liberec nic stát nebude, ale jeho vytvoření zaplatil. O vybudování se zasloužil člen vedení zdejší policie Jiří Zavoral, který k tomu využil svých politických kontaktů, zejména v Liberci vládnoucí zastupitele STAN/Starostů pro Liberecký kraj, za něž byl od roku 2018 do roku 2022 městským zastupitelem.

Na projekt svého zastupitele a vysoce postaveného policisty Jiřího Zavorala ale dalo město Liberec za vlády STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS 3,5 milionu korun hned, aniž by se musel například hlásit do participativního rozpočtu jako v případě návrhů „obyčejných“ občanů Liberce. To se loni nelíbilo nejen opozici, ale ani členům liberecké koalice.

Na realizaci pomníku policistům, tedy zaměstnancům Ministerstva vnitra, se překvapivě toto ministerstvo nepodílelo. Tuto skutečnost kritizoval loni na zasedání zastupitelstva například radní Petr Židek z liberecké ODS, dnes náměstek primátora pro sport. Další politici upozorňovali, že město dalo za památník nemalé prostředky, a to ne zrovna standardním způsobem.

„Přesně návrh vybudování památníku je typ projektu, který by se měl ucházet o přízeň Liberečáků v soutěži s ostatními v participativním rozpočtu. Zajímavé je, že i návrhy jiných zastupitelů než od Starostů, tam zařazeny jsou. Ovšem Starostové využívají naplno své dominance, a tak projekt, který by v něm s největší pravděpodobností neuspěl, zafinancovali bez ptaní se kohokoliv napřímo,“ uvedla již před rokem na zastupitelstvu Zuzana Kocumová, zastupitelka za Liberec otevřený lidem.

Opozice se v červnu 2022 snažila, aby oněch 3,5 milionu, které policejní památník stál, bylo zařazeno do participativního rozpočtu a aby se projekt ucházel, stejně jako 40 dalších, o podporu mezi obyvateli města. Oporu opozice našla i u některých koaličních zastupitelů. „Trošku mi to přijde, že stavíme pomníky pro pomníky a přitom jsou ve městě potřeba úplně jiné věci,“ tvrdila na zastupitelstvu například Šárka Prachařová z ANO, která je dnes náměstkyní primátora pro strategický rozvoj a dotace.


Subscribe
Upozornit na
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj
Přesně před půl stoletím, tedy 21. září 1973, se slavnostně otevřel hotel s vysílačem na Ještědu, fenomenální stavba, která se stala symbolem Liberce i
Náš Liberec nedávno informoval, že liberecká radnice se chystá zvýšit daň z nemovitostí pro velké firmy, jelikož jejich areály zatěžují více městskou infrastrukturu. Mezi
Až 360 milionů korun. O tolik mohl být Liberec za posledních dvanáct let bohatší, kdyby zvedl daň z nemovitosti velkým firmám, které také nejvíce