Metrostav nemohl stavět kvůli korupci URAN. Tak to bude dělat jeho dceřinka. Za víc…

Vedení města vybralo vítěze soutěže, který zrekonstruuje budovu Uranu. Na potřetí a za cenu, která převyšuje původní odhady o desítky milionů. Uran bude stavět sdružení firem, kde figuruje i dceřinka zakázaného Metrostavu, který stavbu původně vysoutěžil loni.

Zhotovitelem stavebních úprav se stal účastník s nabídkovou cenou 136 455 774 Kč s DPH. Přitom ještě loni se počítalo s cenou kolem 100 milionů korun. Původně to mělo být ještě o zhruba 20 milionů méně.

Vybrána byla společnost Společnost CMS pro rekonstrukci objektu Uran. Délka trvání stavebních prací je stanovena na 43 týdnů. Stavební práce budou realizovány za částečného provozu objektu. Začnou v září.

Zaujme i to, kdo za Společností CMS pro rekonstrukci objektu Uran stojí. Vedoucím společníkem je firma CL-EVANS s.r.o., dalšími jsou Metrostav DIZ s.r.o a STAPROM CZ, spol. s r.o. CL-EVANS patří mezi firmy, spolu s Metrostavem a libereckým SYNERem, mezi společnosti, které v regionu tradičně získávají nejvíce lukrativních zakázek.

Naposledy to byla například rekonstrukce Liebiegova paláce, kterou dělalo konsorcium firem CL-EVANS a Metrostav a která se rovněž, proti původním plánům prodražila o desítky milionů korun, jak upozornil Náš Liberec.

V případě rekonstrukce budovy Uran má situace s vítězem ještě jednu zajímavou rovinu. Mezi firmami, které budou stavbu provádět, je i dceřinka Metrostavu, Metrostav DIZ. Ta v současné době v Liberci staví například pro Liberecký kraj parkovací dům pro úředníky, kde jedno stání pro automobil vyjde na zhruba milion korun.

Nicméně přesně před rokem musela být soutěž na rekonstrukci Uranu zrušena, protože ji vyhrála společnost Metrostav. Do výběrového řízení se tehdy přihlásila jako jediná s nabídkou 102 miliony korun, která převyšovala původní rozpočet o zhruba 25 milionů. Přestože firma splnila veškeré podmínky, kvůli svým korupčním skandálům smlouvu s Libercem nemohla podepsat. 

Korupční kauza ve Středočeském kraji kolem Davida Ratha není jedinou, kde nad Metrostavem visí hrozba zákazu účasti v soutěžích na veřejné zakázky. Stejný požadavek má státní zástupce pro Metrostav i v Liberci, kde jej viní z toho, že byl hlavním organizátorem skupiny, která se pokoušela vykrádat evropské dotace na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci.

Státní zástupce požaduje stejný zákaz i pro nástupnické firmy Metrostavu. V Liberci přesto vyhrávají stavební zakázky i nadále.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj
Přesně před půl stoletím, tedy 21. září 1973, se slavnostně otevřel hotel s vysílačem na Ještědu, fenomenální stavba, která se stala symbolem Liberce i
Náš Liberec nedávno informoval, že liberecká radnice se chystá zvýšit daň z nemovitostí pro velké firmy, jelikož jejich areály zatěžují více městskou infrastrukturu. Mezi
Až 360 milionů korun. O tolik mohl být Liberec za posledních dvanáct let bohatší, kdyby zvedl daň z nemovitosti velkým firmám, které také nejvíce