Po diskuzi s občany přibydou v Ruprechticích parkovací místa. Sídliště jsou ale dál bolavé místo současné koalice

Na základě diskuze s občany Ruprechtic se na zdejším sídlišti navýší počet parkovacích míst. Navzdory tomuto vstřícnému kroku je dnes již jasné, že pro vedení města nejsou liberecká sídliště prioritou a že vládnoucí koalice svůj závazek vůči občanům, kteří na libereckých sídlištích bydlí, nesplní.

Dodatek ke smlouvě, který navýšení parkovacích míst umožní, vznikl, mimo jiné, na základě změn vzešlých z participace s veřejností v březnu letošního roku. Na setkání s občany vyplynul zásadní požadavek na zvýšení parkovacích míst v původním projektu. Tento požadavek občanů potvrdil rovněž  výpočet  zpracovatele  dalších  stupňů  dokumentace,  který  upozornil  na  nevyhovující  počty parkovacích míst v navrhované lokalitě. V rámci zpracování dále vyplynul požadavek správy veřejného osvětlení,  na  výměnu  dožilých  stožárů  a  svítidel  v řešeném  území.  Osvětlení  je  zde  staré  50  let  a vykazuje havarijní stav.

„Přibyde 110 nových parkovacích míst v Třešňové ulici, zároveň jsme rozšířili kapacitu stávajícího parkoviště v této lokalitě. Vybudujeme nové schody se zábradlím, bezpečnostní prvky a nové veřejné osvětlení.  A nezapomeneme ani na nové herní prvky pro děti,“ popisuje náměstek primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek, náměstek pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

Liberecká sídliště, kde žije zhruba 45 tisíc občanů města, jsou dlouhodobě na chvostu zájmu místní radnice. S výjimkou sídliště v Rochlicích, kam zhruba před deseti lety směřovaly dotace z Evropské unie, se na libereckých sídlištích příliš neinvestovalo. Snad s výjimkou občasných herních prvků v minulosti nebo nedávné úpravy prostoru před ZŠ Broumovská (které si ovšem museli občané realizovat sami skrze participativní rozpočet). A tato situace už začíná trápit nemalý počet Liberečanů.

Problémy libereckých sídlišť pak ještě více vyniknou v rozporu se sliby zdejších politiků. „Připravíme a zahájíme revitalizace 10 libereckých sídlišť – například ve Vesci, Ruprechticích, na Gagarinově a dalších,“ hlásal předvolební závazek libereckých Starostů, který ovšem přejala do programového prohlášení celá koalice Starostů, ANO, ODS a Pirátů.

Stejná koalice (s výjimkou dvou Pirátů, kteří se k ní přidali loni po volbách) ale v Liberci vládne již pět let a výsledek je pouze jedna etapa ze tří na jednom z libereckých sídlišť – v Ruprechticích. Začíná být tak stále více jasné, že svůj slib o deseti zrevitalizovaných sídlištích koalice splnit nedokáže.

Rozpor mezi sliby a realitou vnímá i liberecká opozice. „Náměstek Jiří Janďourek a jeho Starostové slibovali před volbami revitalizaci 10 sídlišť. Reálný stav je takový, že revitalizace je po téměř 5 letech vlády Starostů zahájena jen u Ruprechtic. Přičemž namísto toho, aby bylo aspoň tady hotovo, celá akce se protahuje. Tímto tempem splní Starostové svůj slib nejdříve tak za 30 let,“ glosuje situaci zastupitel za Liberec otevřený lidem/Zelené Jindřich Felcman.

Subscribe
Upozornit na
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Další dějství absurdního dramatu kolem miliardové zakázky na liberecký bazén přijde daňové poplatníky na 1,8 milionu korun. Tolik bude stát posouzení, které město zaplatí
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi