Liberecký bazén – dusno kolem zadávací dokumentace

Největší liberecká stavební zakázka za poslední roky jde do finále. O tom, jak budou vypadat zadávací podmínky výběrového řízení, má ve středu rozhodnout rada města a následně její postup posvětit zastupitelstvo. Přípravy výběrového řízení ale neběží tak hladce, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Kolem libereckého bazénu se toho řeklo mnoho a byla kvůli němu i spousta emocí. Ostatně zakázka s aktuálně s předpokládanou hodnotou 1 074 200 000 Kč bez DPH (1 299 800 000 Kč s DPH) se v Liberci skutečně nevypisuje každý měsíc.

Tento týden má schválit podobu zadávací dokumentace Rada města, která má její vypsání v kompetenci. Dalším krokům a jejich harmonogramu má pak dát ve čtvrtek zelenou zastupitelstvo. Nicméně samotná zadávací dokumentace zatím zveřejněna není a vedení města ji ani nedalo do materiálů pro zastupitele.

„Po téměř pěti letech příprav projektové dokumentace a více než půl roku příprav zadávací dokumentace předkládám do zastupitelstva města materiál, kdy úkolem zastupitelstva bude rozhodnout, že chceme začít s rekonstrukcí podle schválené projektové dokumentace. Projekt je připraven v duchu předchozích rozhodnutí vedení města a tento materiál je dovršením těchto kroků. Věřím, že na něm bude shoda, a začneme s rekonstrukcí podle předloženého harmonogramu,“ uvedl náměstek primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petr Židek.

Jenomže kolem přípravy projektové dokumentace je dusno. Jak zjistil Náš Liberec, v komisi, která má její přípravu na starosti a kterou vede právě Petr Židek, se objevily hlasy, kterým se nelíbí, jak je zadávací dokumentace připravována.

A nejde jen o hlasy opoziční. Včera se například část zastupitelského klubu ANO pokusila odvolat Libora Vokase, který je v komisi za tuto stranu nominován. Důvodem je, že v minulosti hlasoval, jako jediný se zástupci ODS, pro původní podobu zadávací dokumentace, kterou ovšem zbytek komise odmítl.

Zadávací dokumentace bude klíčovým dokumentem, podle kterého budou firmy podávat své nabídky a její zveřejnění se očekává v nejbližších dnech, maximálně týdnech. Po jejím zveřejnění bude zajímavé sledovat, zda neobsahuje kritéria, která by mohla zvýhodnit konkrétní firmy.

Neshody na úrovni koalice provázely přípravu výběrového řízení na rekonstrukci plaveckého bazénu již od počátku. Například na jaře tohoto roku se v Radě města vedla diskuse, jaký způsob pro výběrové řízení zvolit, zda výběrové řízení otevřené, či užší, dvoukolové, které prosazovala ODS. Nakonec „na sílu“ v Radě města zvítězila varianta otevřeného výběrového řízení.

V minulosti nezřídka měli v rukou přípravu výběrového řízení na klíčové městské zakázky lidé přímo spojení se zdejší stavební lobby, zejména se společností SYNER. Náš Liberec tehdy ukázal na celou síť osob a firem, která byla spojena například se zakázkami na rekonstrukci libereckých lázní a výstavbu nového plaveckého bazénu. Zakázku na bazén tehdy získala společnost SYNER, která, jako subdodavatel, stavěla i městské lázně.

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj
Přesně před půl stoletím, tedy 21. září 1973, se slavnostně otevřel hotel s vysílačem na Ještědu, fenomenální stavba, která se stala symbolem Liberce i
Náš Liberec nedávno informoval, že liberecká radnice se chystá zvýšit daň z nemovitostí pro velké firmy, jelikož jejich areály zatěžují více městskou infrastrukturu. Mezi
Až 360 milionů korun. O tolik mohl být Liberec za posledních dvanáct let bohatší, kdyby zvedl daň z nemovitosti velkým firmám, které také nejvíce