Před volbami a po nich: co slibovaly liberecké strany voličům ohledně bazénu?

Liberecké zastupitelstvo schválilo minulý týden bezprecedentně drahou veřejnou zakázku na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí. Není od věci si připomenout, jak o této investici, která Liberec zatíží obrovským dluhem, mluvili ještě před loňskými volbami lidé, kteří o ní dnes, jakožto zvolení politici, rozhodli.

Liberec počítá s tím, že za rekonstrukci bazénu – respektive demolici stávajícího a vystavění jeho kopie – vydá částku kolem 1,3 miliardy korun. Bude se tak jednat o nejdražší „bazénovou“ stavbu v historii této země a dost možná i širokého okolí.

Město si navíc minulý rok nechalo zpracovat posudek od ČVÚT, který doporučoval rekonstrukci po etapách, která by Liberec stála zhruba 140 milionů korun. Desetkrát dražší varianta ale převládla.

Radost z toho mají jistě stavební firmy, které už se těší na další tučné zisky, ale pro městskou kasu to bude znamenat kouli na noze, která zabrzdí ostatní investice, které město pod Ještědem potřebuje jako sůl.

Toho jsou si vědomi i liberečtí politici. Nebo aspoň před necelým rokem byli. Podívejme se, jak mluvili zástupci a lídři politických stran o bazénu ještě na podzim loňského roku, když se ucházeli o přízeň voličů.

STAN/Starostové pro Liberecký kraj

Jako jedni mála (respektive ze dvou stran) jsou v názoru konzistentní. Velkou rekonstrukci slibují od roku 2018 a ač příprava projektové dokumentace pod jejich vedením města trvala extrémně dlouho, celých 5 let, stojí zatím, že bazén potřebuje celkovou rekonstrukci. Roli v tom hraje skutečnost, že jsou svázání s Kanceláří architektury města, kdy bývalý hlavní městský architekt Jiří Janďourek je dnes náměstkem primátora za Starosty.

„Jsme pro celkovou rekonstrukci plaveckého bazénu, tak aby zůstal centrem sportu a odpočinku pro občany. Nyní máme čas na důkladnou přípravu projektové dokumentace, tak abychom se vyhnuli například vícepracem a také není ideální doba pro stavbu, nemuseli bychom dostat žádné nabídky. Proto čas využijme na důkladnou přípravu, plánování i financování,“ uvedl v září 2022 v anketě Libereckého deníku tehdejší i současný primátor pro Liberec Jaroslav Zámečník ze Starostů.

Jenomže právě financování je u Starostů problém. Jaroslav Zámečník v roce 2020 kritizoval své předchůdce ze Změny pro Liberec a ANO, že podle jejich studie, kterou si nechali zpracovat v roce 2017, by vyšla rekonstrukce bazénu na 600-800 milionů korun. Sliboval voličům, že bazén opraví za 300-400 milionů. Během tří let se před primátorův slib připsala jednička, když se náklady navýšily o miliardu. Podpořili to všichni zastupitelé Starostů.

ANO

Liberecké ANO šlo do voleb s heslem „Reálné cíle, ne vzdušné zámky.“ Dlouhodobě se, v rámci koalice, vymezuje proti „starostovské“ Kanceláři architektury města, která podle zastupitelů ANO právě vzdušné (a nákladné) zámky staví.

„Především by mělo jít o efektivní rekonstrukci pro naplnění hlavního účelu funkce bazénu, a ne jít cestou nákladné repliky, kterou prosazuje architekt. Ano, je to na obrázku krásné, ale rekonstrukci to ještě více prodražuje, i tak to bude finančně velmi nákladné a každá úspora se počítá. Prověřovala se i možnost postupné rekonstrukce, ale ta dle odborníků není dobrou cestou. Nové vedení města bude muset také prověřit dotační možnosti,“ odpověděla v téže anketě dnešní náměstkyně primátora za ANO pro strategický rozvoj a dotace Šárka Prachařová.

Minulý týden pro rekonstrukci bazénu za 1,3 miliardy, kdy Liberec na ni nemá sehnané dotace ani finanční zajištění, zastupitelé ANO většinově hlasovali, s výjimkou tří zastupitelů, kteří se zdrželi.

ODS

Liberečtí občanští demokraté jsou pupeční šňůrou spojeni se stavebním syndikátem v čele se Syner Group. Jenže ani oni neměli před loňskými volbami jasno a prosazovali například vybudování nového bazénu u libereckého Sportparku, který pro město, za často kritizovaných podmínek, provozuje Syner Group.

„V případě bazénu se nabízejí dvě varianty. Buď se současný bazén zrekonstruuje anebo se případně postaví nový na zelené louce. V tuto chvíli je levnější a rychlejší varianta stavba nového bazénu, protože jakákoli rekonstrukce je vždy výrazně dražší a náročnější cestou. Dalo by se využít areálu Sportparku, kde by bylo vše celé propojené,“ uvedl před loňskými volbami Martin Hoza, tehdejší dvojka kandidátky ODS a Sportovců a dnešní koaliční zastupitel.

Rekonstrukci bazénu dostal po volbách radní pro sport Petr Židek z ODS a pod jeho vedením se odhadované náklady dostaly na 1,3 miliardy. Stavební firmy se jistě nezlobí. Kandidátka ODS a Sportovců pro rekonstrukci hlasovala jako jeden muž.

Piráti

Piráti často vystupují jako mladá krev, která chce věcně řešit problémy. V Liberci jsou ovšem stranou, která v názoru na bazén předvedla, vedle SPD, největší názorový veletoč. Zatímco před volbami slibovali voličům racionální rekonstrukci, kterou navrhoval posudek ČVUT a která by Liberec vyšla na nějakých 140 milionů, poté, co dostali placené místo v radě města, je vše jinak.

„Posudek ČVUT jasně říká, že je třeba začít okamžitě jednat. Vana bazénu prosakuje, střechou zatéká, technologie dosluhují. Není čas odkládat rekonstrukci. Vzhledem k finančním možnostem města se jeví jako rozumné opravit plavecký bazén po etapách,“ odpovídal Deníku v září v roce 2022 tehdejší lídr Pirátů a dnešní radní města Jan Hruška.

Piráti minulý týden rovněž podpořili – a bez řečí – celkovou rekonstrukci bazénu za 1,3 miliardy.

SPD

Okamurovi extrémisté jsou sice v opozici, ale za poslední rok se v zastupitelstvu de facto neprojevují. Na tom posledním vystoupil jejich zástupce s prohlášením, že on sám rekonstruoval svůj domek a ví tak, že stavba nového bývá levnější, než renovace starého. Co ale slibovali voličům ještě loni na podzim?

„Snažíme se o střízlivý přístup, to znamená využít stávající bazén a za rozumné peníze ho zmodernizovat, pokud možno při minimálním omezení jeho provozu. Nepředpokládáme žádnou megalomanskou miliardovou investici. Samozřejmě cena stavebních prací roste, ale pokud to neuděláme teď, tak to bude později zase o něco dražší. Nový bazén by byl fajn, stotisícové město by uživilo klidně dva, ale držme se při zemi, berme ekonomickou situaci Liberce takovou, jaká je, “ prezentoval svůj názor na liberecký bazén v Mladé Frontě Dnes dnešní zastupitel a lídr liberecké SPD Svatopluk Holata.

SPD se tak, po boku Pirátů, stávají v otázce bazénu, názorovými akrobaty roku. Vyjma jednoho zastupitele, který se zdržel, pro zakázku za 1,3 miliardy hlasovali všichni.

Liberec otevřený lidem/Zelení

Opoziční zastupitelé za LOL jsou druhou stranou, která si drží svou názorovou konzistenci a postupuje podle toho, co slíbila voličům před volbami. Již v minulém období megalomanskou přestavbu kritizovala a upřednostňovala navrhovaný postup dle zmíněného posudku ČVUT.

„Už nyní se tady staví obrovský obrázkový pomník za miliardu, na který město nemá a nejspíš mít nebude. Už teď jsme ztratili čtyři roky a možná se dostaneme do stavu, kdy se děti nebudou mít kde učit plavat, plaveckému oddílu vypadne celá jedna generace a neustále se odkládá skutečné řešení, byť malé. Byť je to za méně peněz, ať se řeší aktuální problém, ať je bazén řešený udržitelně a dělá se to, na co město má peníze,“ uvedla pro Deník tehdejší i dnešní zastupitelka za LOL Zuzana Kocumová.

Zastupitelé za LOL/Zelené se minulý týden dlouho snažili přesvědčit své kolegy zastupitele o tom, že tato obří zakázka bude brzdou pro rozvoj Liberce. Marně. Hlasovali ale jako jediní proti ní.

Subscribe
Upozornit na
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový
Liberecké zastupitelstvo včera na svém mimořádném jednání schválilo nadlimitní řízení na zakázka ve výši 583 milionů s DPH na na rekonstrukce 12 městských budov,