Na sílu: Liberec dál protlačuje skládku v Chotyni. Navzdory místním

Město Liberec chce vozit bioodpad do zhruba 25 kilometrů vzdálené Chotyně u Hrádku nad Nisou přes to, že jsou místní jasně proti. O tom, zda má taková kompostárna vůbec smysl, má rozhodnout studie.

V současné době vozí město Liberec svůj „zelený“ odpad do kompostárny v pětatřicet kilometrů vzdálené Mimoni. Na tom, že je to ekonomický i ekologický nesmysl, panuje shoda již řadu let. Poněkud překvapivě má být odpovědí na tento problém svoz tohoto odpadu do Chotyně, která je jen o deset kilometrů blíže Liberci.

S plánem vybudovat kompostárnu v Chotyni přichází nejsilnější strana v libereckém zastupitelstvu i ve vládnoucí koalici, STAN/Starostové pro Liberecký kraj. Neúspěšně se tuto variantu pokusili prosadit již v únoru, ale pro kritiku z řad (opozičních i koaličních) zastupitelů, tento bod stáhli.

Mezitím se do Chotyně vypravili primátor města Jaroslav Zámečník i jeho náměstek za problematiku odpovědný, Jiří Janďourek (oba STAN/Starostové pro Liberecký kraj). Chtěli chotyňské zastupitele přesvědčit, že kompostárna v jejich obci nebude znamenat zhoršení kvality jejich života. Nicméně neuspěli.

Na libereckém zastupitelstvu Starostové ale nechali před necelými dvěma týdny schválit memorandum na vypracování studie proveditelnosti, která by měla ukázat, zda má smysl v projektu pokračovat. „Týká se to množství, podloží, zakládky, sousedních obcí a jejich požadavků. Co se týká obce Chotyně, nabídli jsme jí účast v pracovní skupině, která se bude zabývat studií proveditelnosti,“ uvedl náměstek primátora Jiří Janďourek.

Kompostárna má totiž vzniknout na pozemcích bývalé skládky, se kterou si občané Chotyně užili svoje. To, že kompostárnu v Chotyni odmítají, přišel na liberecké červnové zastupitelstvo říci i tamní místostarosta Jindřich Studničný (Nezávislí pro Chotyni).

„V historii jsme zde měli dvě skládky a kvůli povětrnostním podmínkám jde vše z této lokality přímo na obec,“ vysvětloval libereckým zastupitelům chotyňský místostarosta. „Byli jsme se podívat i v současné kompostárně v Mimoni a ten zápach je zde značný a je znatelný v širokém okolí. Stejně tak jsme se byli podívat i v Krásné Studánce, kde nám místní potvrdili, že když měli v podobné blízkosti kompostárnu, nebylo tam k žití,“ dodal Jindřich Studničný.

Jediné, na čem se chotyňští s libereckými Starosty shodnou, je že se zúčastní vypracování studie, kterou si Liberec nechá zpracovat, zda má kompostárna v Chotyni být. „Ano, chceme být u toho, abychom mohli přinést své návrhy a zkušenosti,“ uvedl místostarosta Chotyni Jindřich Studničný.

Opozice s vypracováním studie souhlasí, nicméně deklaruje, že to neznamená, že s celou ideou kompostárnou v Chotyni je za jedno se Starosty. „To, že si zadáte studii proveditelnosti a uděláte to pomocí memoranda, tak bych byl nerad, aby to v budoucnu bylo interpretováno tak, že jsme si tady něco odkývali,“ upozornil opoziční zastupitel Jindřich Felcman (Zelení/Liberec otevřený lidem).

Problémy s řešením navrhovaným Starosty mají i koaliční zastupitelé z ANO. Během jednání si vyžádali čas na poradu klubu. S vypracováním studie ale nakonec také souhlasili, nicméně i jim vadí, že občané Chotyně kompostárnu vedle svých domovů odmítají.

Otázka zpracování bioodpadů je pro současnou vládnoucí koalici další nepříjemný problém. Téměř pět let, tedy de facto celé minulé volební období a tento rok, slibuje vedení města Liberečanům novou kompostárnu. Byly kolem ní i hádky ve vládnoucí koalici Starostů, ANO a ODS. Projekt byl přitom hotový a připravený z minulého volebního období. Nakonec ale loni koalice ohlásila, že místo kompostárny bude bioplynová stanice. V únoru pak přišla staronová koalice (po loňských volbách přibyli jen dva Piráti) s tím, že chce vybudovat velkou kompostárnu v Chotyni, která bude sloužit i okolním obcím.


Subscribe
Upozornit na
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Politické vedení města Liberce je v krizi kvůli rozsáhlé policejní akci, která vypovídá o nebývalé korupci na zdejším magistrátu. Primátor dnes představil kroky, kterými
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se