Firma bývalého náměstka z ODS oplotila park. Město s tím nesouhlasí

Firma spoluvlastněná Pavlem Krenkem, bývalým kontroverzním náměstkem primátora za ODS a nepravomocně odsouzeným v korupční kauze kolem tunelování majetku na Ještědu, oplotila park v liberecké Metelkově ulici. Chce zde prý budovat kulturní centrum. Podle současného náměstka pro veřejný prostor Jiřího Janďourka je ale takový přístup špatný.

Park v Metelkově ulici, stejně sousedící areál kostela sv. Máří Magdalény, kde se prokazatelně podvádělo a kradlo při čerpání evropských dotací, patřil dlouhé roky anonymní společnosti IBERUS EURO, SE, která skrývala své vlastníky skrze anonymní akcie.

Náš Liberec dlouhé roky upozorňoval na to, že za touto firmou pravděpodobně stojí exponenti liberecké ODS, zejména bývalý náměstek primátora Pavel Krenk, který byl nepravomocně odsouzen v kauze Sportovního areálu Ještěd, kde měl Liberec přicházet o značný nemovitý majetek.

Dnes kostel sv. Máří Magdalény a přilehlý park v Metelkově ulici patří firmě Warden Liberec s.r.o., což je přejmenovaná firma PERSONNEL WELFARE – Pláně, s.r.o., která působila právě na Ještědu a která dnes otevřeně patří bratrům Pavlovi a Karlovi Krenkovým.

Warden Liberec oplotila a znepřístupnila park v Metelkově ulici, který je ale dle územního plánu veřejnou zelení a podle zákona má tedy být přístupný. Firma to odůvodňuje tím, že zde chce roku 2025 otevřít nové kulturní centrum. Pravděpodobně se bude jmenovat Magdalena, jak stojí na cedulích s novým logem. Na oficiální dotaz majitelé nemovitosti neodpověděli.

Takový přístup se ale nelíbí současnému vedení města. „Za mne se pořád jedná o veřejný prostor,“ uvedl pro Náš Liberec náměstek primátora Jiří Janďourek (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). „Ten, byť je v soukromých rukou, je dle územního plánu vymezen jako veřejné prostranství, a proto by tam oplocení být nemělo,“ uvedl náměstek s tím, že v současnosti ve věci jednají i se stavebním úřadem.

Nejedná se o první kontroverzní aktivity kolem této nemovitosti. Náš Liberec minulé léto přinesl informaci, že v kostele, který je státem chráněnou kulturní památkou, začala bez potřebných povolení necitlivá stavební činnost a demolice původních architektonických prvků.

Celý areál bývalého kapucínského konventu s kostelem sv. Máří Magdalény i přilehlého parku aktuálně figuruje v jedné z největších korupčních kauz v Liberci. Jedná se o rekonstrukci zmíněného kostela, kterou za 65 milionů korun prováděla společnost Metrostav, která ji zcela nestandardně předfinancovala. Obžaloba má za to, že projekt byl předražený o 23 milionů korun a část z toho měla jít na úplatky mezi síť úředníků a politiků, kterou ovládal Metrostav.

Problém nastal v momentě, kdy představitel společnosti GEPO Jiří Zeronik (bývalý zastupitel v Liberci za ODS) byl odsouzen za korupci. Hrozilo, že se dotace zastaví a Metrostav o peníze přijde. Proto chtěl změnu financování – peníze předem. Tomu měl napomáhat i hejtman Půta, který měl dle tabulek slíbeno 830 tisíc korun úplatků. Zároveň si, dle obžaloby, nechal Metrostavem zaměstnávat svého tajného informátora, kterého nechtěl platit sám a který pro něj měl shánět kompromitující materiály na politiky a úředníky. Hejtman obvinění odmítá.

Nicméně to, že měl celý projekt kriminální zázemí, je již prokázáno. Jiří Zeronik byl již za své jednání pravomocně odsouzen. Přiznal se, že zmanipuloval výběrové řízení, aby vyhrál Metrostav, se kterým stavbu i účelově prodražil. K vystavování falešných faktur pro Metrostav se přiznal i další obžalovaný, Libor Turský. Ostatní obžalovaní, stejně jako Martin Půta, vinu odmítají.

Subscribe
Upozornit na
37 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Reakce koaličních stran Starostů, ANO a Pirátů na nebývalou krizi důvěryhodnosti je ubohá. Bez jakékoliv sebereflexe vykládají aktuální korupční jako selhání jednotlivců. Opomíjejí ovšem