Náplavka snad nakonec skutečně bude. Jen výrazně dražší

Vedení Libereckého kraje by rádo na podzim začalo s budováním náplavky u svého sídla v dolním centru Liberce. Náplavku ostatně Liberečanům slibuje již deset let. Nakonec ji ale zaplatí peníze určené pro město Liberec. A oproti ještě nedávno avizovaným nákladům bude její cena podstatně vyšší.

Náplavka u řeky Nisy, její přemostění, prostranství s parčíkem u parkovacího domu a celková úprava dolního centra Liberce mají přijít na více než 151 milionů korun, které Liberecký kraj předkládá do 77. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu 2021–2027. Jedná se o peníze, které byly původně určeny pro město Liberec, které se jich však vzdalo ve prospěch Libereckého kraje.

„Rekultivace okolí krajského úřadu je jedna z největších investičních akcí Libereckého kraje. Kultivace dolního centra města je nutná. Celkové náklady projektu odhadujeme na zhruba 151.281.000 korun včetně DPH, přičemž jen na samotné stavební úpravy připadá více než 131 milionů korun. Ještě letos začneme stavět. Hotovo by mělo být v roce 2024,“ uvedl Zbyněk Miklík (Piráti), náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. 

Jenomže v prohlášení kraje (i většině médií, která je přebírají) se neobjevila poměrně podstatná věc. A to, že ještě letos na jaře, když se peníze na tento projekt schvalovaly na libereckém zastupitelstvu, bylo anoncováno, že přibližná cena náplavky nebude dnešních 151 milionů, ale zhruba 100 milionů, z čehož má přibližně 70 milionů tvořit zmíněná dotace.

Ačkoliv se u schvalovaných projektů jedná o rámcové ceny, tedy ne úplně závazné, navýšení ze 100 na 151 milionů je přeci jen podstatné. Náměstek hejtmana Zdeněk Miklík to odmítá s tím, že rozdíl v uváděných cenách je kvůli DPH.

„Stavební část je za 108 milionů Kč bez DPH, tedy maximální přípustná cena v rámci vypsané veřejné zakázky (včetně DPH je to 131 mil. Kč). Ano, došlo tedy k navýšení oproti původnímu odhadu o cca 8 mil. Kč. Závazek financování ze strany zastupitelstva Libereckého kraje je celkem 151 milionů Kč včetně DPH. To jsou celkové možné náklady, včetně rezervy,“ uvedl pro Náš Liberec náměstek Miklík s tím, že i dotace bude o zhruba 44 milionů nižší, než se čekalo.

Jenomže s tím, že rozdíl v cenách je kvůli uvádění, či neuvádění DPH, nesouhlasí náměstkyně primátora Liberce Šárka Prachařová, která má evropské dotace v gesci. Podle ní se ceny projektů schvalují včetně příslušné daně. „Rámcové ceny jsou včetně DPH,“ ujistila naši redakci náměstkyně Prachařová.

To by pak znamenalo, že se cena náplavky prodražila o více jak 50 procent, než se tvrdilo veřejnosti i libereckým zastupitelům letos na jaře.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj
Přesně před půl stoletím, tedy 21. září 1973, se slavnostně otevřel hotel s vysílačem na Ještědu, fenomenální stavba, která se stala symbolem Liberce i
Náš Liberec nedávno informoval, že liberecká radnice se chystá zvýšit daň z nemovitostí pro velké firmy, jelikož jejich areály zatěžují více městskou infrastrukturu. Mezi
Až 360 milionů korun. O tolik mohl být Liberec za posledních dvanáct let bohatší, kdyby zvedl daň z nemovitosti velkým firmám, které také nejvíce