Liberec nechává za 900 000 zpracovat studii na lanovku, na kterou zřejmě ani nebude mít

Minimálně dvoje volby vytahují dvě liberecké vládnoucí strany, Starostové a ODS, téma lanovky. Někdy na Ještěd, někdy do Jizerek. Nyní, podle primátora, nechává Liberec zpracovat studii za téměř milion korun, která má říct, jak má nová lanovka na Ještěd vypadat. Jenomže je otázka, zda zadlužený Liberec bude mít vůbec stovky milionů na její realizaci.

Prověřovací a koncepční studie má za cíl posoudit a ověřit technickoekonomickou reálnost variant návrhu a poskytnout zadavateli podklad pro další rozhodování o této investici. Studie doporučí další postup s ohledem na vyhodnocení nejvhodnějšího technického řešení, na nejvhodnější vedení trasy dráhy lanovky a na investiční a provozní náklady. Rada má nyní posoudit a případně schválit nabídku od společnosti SIAL architekti a inženýři, spol. s r. o., Liberec, zastoupené jednatelem Ing. Zdeňkem Dřevěným a jednatelem Ing. Jiřím Taušem.

„Rada schválila zadání studie zhruba za 900 tisíc s DPH. Pokud vše dobře půjde, budeme mít začátkem příštího roku jasno v tom, jaké varianty budou možné a za kolik peněz. Pro zajímavost. Z podobné studie, kterou si zhruba před rokem nechaly zpracovat České dráhy, lze zjistit, že oběžná varianta lanovky by v krátké verzi stála asi 180 milionů, a v dlouhé asi o 30 milionů více, tedy cca 210 milionů. Kyvadlová by při obnovení původní dráhy stála asi 200 milionů, ale v prodloužené variantě až k zastávce tramvaje by se cena dostala přes 300 milionů. Od studie proveditelnosti očekáváme ale i odhad budoucích provozních nákladů. I to je pro nás velmi důležité, protože zkrátka musíme vědět, kolik bude muset budoucí provozovatel za fungování lanovky platit,“ říká primátor Liberce Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

Primátor sice mluví o 300 milionech korun, ale v ceně nejsou započítány všechny položky, jako je například výkup pozemků. Pozemky pod lanovkou i kolem ní jsou totiž v majetku Českých drah. I proto se před pár měsíci na zastupitelstvu hovořilo o celkové částce okolo půl miliardy korun.

Je ovšem otázkou, kde by Liberec, zadlužený po vládách ODS, takové prostředky mohl vzít. Navíc za situace, kdy si v červnu zastupitelstvo odhlasovalo extrémně drahou přestavbu libereckého plaveckého bazénu, která má vyjít zhruba na 1,3 miliardy s DPH. Město si kvůli bazénu bude muset vzít úvěr ve výši 750 milionů korun.

Na jaře zástupci města přišli s myšlenkou, že by tradiční lanovku na Ještěd mohla nahradit lanovka s tzv. oběžným systémem. To ovšem u nemalé části Liberečanů vzbudilo nevoli a proti tomuto záměru vznikla i petice, kterou podepsaly stovky lidí a podpořily ji svým hlasem známé liberecké i mimoliberecké osobnosti.

Petenti dnes například upozorňují, že v současnosti posuzuje Ministerstvo kultury návrh na prohlášení původního provedení lanové dráhy, které je již jediné v České republice, za kulturní památku. Podstatným argumentem je, podle tvůrců petice, zejména architektonické propojení horní stanice, která byla upravena podle návrhu od Ing. arch. Karla Hubáčka, s horským hotelem a vysílačem na Ještědu, který je chráněn jako národní kulturní památka. Demolice stanic, kterou nový oběžný systém vyžaduje, by proto, dle autorů petice, před rozhodnutím Ministerstva kultury znamenal unáhlený a nevratný krok.

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj
Přesně před půl stoletím, tedy 21. září 1973, se slavnostně otevřel hotel s vysílačem na Ještědu, fenomenální stavba, která se stala symbolem Liberce i
Náš Liberec nedávno informoval, že liberecká radnice se chystá zvýšit daň z nemovitostí pro velké firmy, jelikož jejich areály zatěžují více městskou infrastrukturu. Mezi
Až 360 milionů korun. O tolik mohl být Liberec za posledních dvanáct let bohatší, kdyby zvedl daň z nemovitosti velkým firmám, které také nejvíce