Hejtman protežuje „svůj“ Hrádek na úkor Liberce, tvrdí místní zastupitelé

Koalice vládnoucí v Libereckém kraji (STAN/Starostové pro Liberecký kraj, ODS a Piráti) odsouhlasila poskytnutí 40 milionů korun Hrádku nad Nisou na dostavbu tamního domova pro seniory, který celkově vyjde na 271 milionů. Zastupitelé z liberecké opozice to mají za důkaz, že domovská obec hejtmana Martina Půty je protežovaná, a to zejména na úkor Liberce.

Je „Půtův Hrádek nad Nisou“ skutečně protekční obcí Libereckého kraje, která je upřednostňována na úkor ostatních? Podle libereckých Zelených ano. Upozorňují na skutečnost, o které informoval Náš Liberec již na začátku letošního roku. A to, že vedení kraje, v čele s hejtmanem, uplatňuje, co se domovů důchodců týče, dvojí metr. Zkrátka jinak se schová k domovům pro seniory v Liberci a jinak v Hrádku nad Nisou.

Je to totiž něco málo přes rok, co na město Liberec Liberecký kraj převedl velkokapacitní domovy důchodců ve Františkově a ve Vratislavicích nad Nisou. Stalo se tak v rámci směny, kdy město, řízené STAN/SLK, předalo kraji, rovněž řízenému STAN/SLK, svůj tradiční majetek – zoo a botanickou zahradu.

Pikantní je, že město se Libereckému kraj zavázalo na zoo přispívat 25 milionů korun ročně. Liberecký kraj přitom v době, kdy zahrada patřila městu, přispívat odmítal a podmiňoval svou pomoc získáním zoo, botanické zahrady a jejich miliardového majetku.

Náhradou za obě zahrady se Liberci dostalo zmíněných domovů pro seniory. Liberecký kraj se o ně nechtěl starat a argumentoval, že klienty těchto zařízení, kterých je zhruba 300, jsou stejně z cca 80 procent Liberečané.

„Starat se o seniory je úlohou zejména městských samospráv. Jsem rád, že se společně s městem můžeme spojit a význam těchto institucí posunout zase o výrazný krok kupředu,“ uvedl hejtman Martin Půta (STAN/SLK) v roce 2021, několik měsíců před podpisem směny majetku.

Nicméně směrem ke svému domovskému Hrádku má hejtman Půta, zdá se, přístup poněkud jiný než k Liberci, ale například i než k Velkým Hamrům u Tanvaldu v Jizerských horách. „Město (Hrádek nad Nisou – pozn. red.) na stavbu získalo dotaci a nabídlo kraji převod tohoto objektu pouze za vlastní podíl, tedy rozdíl mezi náklady a dotací. Za 77 milionů, což je vlastní podíl města, jsme tak získali majetek ve výši 271 milionu korun,“ vysvětlil hejtman Martin Půta.

„Tímto krokem nahrazujeme kapacitu, kterou jsme původně plánovali v objektu ve Velkých Hamrech, jenž však nesplňoval parametry pasivního objektu. V Hrádku nad Nisou budou střechy využity k výrobě elektřiny pomocí fotovoltaického systému. Budova je navržena jako vysoce inteligentní a pasivní s využitím nejmodernějších dostupných technologií,“ dodal hejtman.

To se ale nelíbí libereckým politikům ze Zelených, kteří tento dvojí přístup kraje kritizují již několik měsíců. „Ve svém domovském Hrádku nad Nisou ale hejtman Půta aplikuje zjevně odlišnou politiku. Extrémně drahou stavbu za 270 mil. Kč, kde jedno lůžko vychází na 6,5 mil. Kč, zaplatí kraj. A ten si jej také následně převezme do své péče. Na domov důchodců v Hrádku se tak vlastně složí všichni obyvatelé Libereckého kraje,“ kroutí hlavou nad přístupem hejtmana Půty liberecký zastupitel za Zelené, Jindřich Felcman.

Byť bude podstatná část nákladů (necelých 200 mil. Kč) hrazena z evropských dotací, je to podle Felcmana ze strany kraje zásadní rozpor s jeho dosavadní politikou.

„Domnívám se, že by se měl proti tomuto postupu ohradit nejen liberecký primátor, ale i starostové ostatních měst. Všude v kraji je nedostatek míst v těchto zařízeních, na pokoj ve veřejných domovech pro seniory jsou dlouhé pořadníky. Pokud by města věděla, že si mohou připravovat projekty nových domovů a kraj je následně zafinancuje a převezme do správy, jistě by tak mnoho z nich už dávno udělalo. Jenže tato nová politika se zjevně vymyslela speciálně pro účely Hrádku nad Nisou, kde vládne hejtmanův kamarád Josef Horinka.“

„Od roku 2012, kdy kraj vedou Starostové s Martinem Půtou v čele, se počet obyvatel Libereckého kraje starších 65 let dle ČSÚ zvýšil ze 70 tisíc na více než 90 tisíc. Za tu dobu ovšem kraj nepostavil jediné nové zařízení pro seniory,“ vysvětluje Anna Kšírová, zastupitelka města Liberec (Zelení). A k tomu dodává, že v případě pochybností ohledně údajného protežování Hrádku nad Nisou nefunguje ani vysvětlení, které v minulosti poskytl krajský náměstek Petr Tulpa.

V Hrádku nad Nisou jde dle něj o domov se zvláštním režimem, tedy specializovanější zařízení. „Ani tento argument ale nesedí. Statut domova se zvláštním režimem má i 60 lůžek v domově ve Vratislavicích, ve Františkově je i 34 lůžek pro lidi s Alzheimerem,“ dodává Kšírová.

„Obyvatelům Hrádku nad Nisou nový domov pro seniory pochopitelně přeji. Zároveň bych ale chtěla, aby tato péče byla dostupná i v jiných oblastech kraje. Starostové ostatních měst by tak měli po kraji požadovat vyhlášení předvídatelných podmínek rozvoje péče o seniory, aby i v jejich městech nemuseli potřební lidé čekat na vlastní pokoj dlouhé roky. V tomto ohledu by měli starostové překonat přehnanou loajalitu či dokonce strach před hejtmanem Půtou, protože nynější situace je vůči jejich obyvatelům jednoznačně neférová,“ uzavírá liberecká zastupitelka.

Subscribe
Upozornit na
35 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberecké zastupitelstvo včera na svém mimořádném jednání schválilo nadlimitní řízení na zakázka ve výši 583 milionů s DPH na na rekonstrukce 12 městských budov,
Praktiky a spolupráce firem, která v Liberci nejsou neznámé, zaujaly i úředníky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jedná se o více jak půl miliardovou
Liberec vozí svůj „zelený“ odpad do 40 kilometrů vzdálené Mimoně. Liberečany to stojí téměř 5 milionů korun ročně. Vedení města před šesti lety nechalo
Jediným zástupcem Libereckého kraje v Evropském parlamentu bude Jan Farský zvolený za hnutí STAN. Farský byl zvolen i poslancem při posledních volbách do českého