„Své povinnosti neflákám,“ reaguje primátor na výtku opozice, že nejedná o penězích pro Liberec

Tento týden jednal ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) se zástupci měst a obcí o tom, jak bude vypadat daň z nemovitosti nebo případná úprava rozpočtového určení daní (RUD). Na jednání chyběl primátor Liberce, který je na dovolené. Brání se, že jednání ani přítomen být nemohl, a to na přání ministra.

Liberec je městem, který dostává z RUD nespravedlivě málo peněz, ač plní roli hegemona a centra celého regionu a spousta organizací i služeb, které pro občany zdejší radnice platí, má jasně nadměstský význam.

Současná pravicová vláda složená z ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Starostů a Pirátů však odmítá Liberci pomoci a nic na situaci nemění skutečnost, že v Liberci na i na Libereckém kraji vládnou de facto identické koalice.

Naopak, podle vládního konsolidačního balíčku hrozí, že města jako Liberec dostanou ještě méně peněz. Například jde o to, zda výnos z daně z nemovitosti skončí jako doposud ze 100 procent v rozpočtech měst a obcí, nebo část skončí ve státním rozpočtu. O své se rovněž hlásí i kraje, byť například v Liberci je vidět, nakolik je obrovský rozdíl v tom, kolik peněz posílá stát kraji a krajskému městu.

Na úterním jednání na ministerstvu chyběl ale primátor Jaroslav Zámečník (Starostové), který čerpá dovolenou. A to se nelíbí liberecké opozici. Kritizuje ho, že by u takto zásadních jednání měl být, protože jde opravdu o hodně.

„V Praze se projednávají úpravy daňových příjmů měst a obcí. Kde je primátor pátého největšího města, Jaroslav Zámečník? Že je zákon o rozpočtovém určení daní vůči krajským městům nastaven neférově, to dlouhodobě tvrdí i v Liberci vládnoucí Starostové pro Liberecký kraj. Ti kandidovali v posledních sněmovních volbách spolu s hnutím STAN, nyní tak tvoří druhý nejsilnější poslanecký klub ve vládě. A nyní jsou na stole úpravy RUD. K čemu to ale Liberci je? Když se jeho primátor při těchto jednáních vůbec neprosazuje?“ ptají se zastupitelé Zelených/Liberce otevřeného lidem.

„Jsou tam všichni. Zástupci měst a obcí, ministr financí, ministr vnitra. Jsou tam i zástupci krajů včetně hejtmana Půty. Ti si hlídají dopady na krajské rozpočty. Primátor pátého největšího a daňově znevýhodněného města tato jednání ale asi nepovažuje za důležitá,“ komentuje aktuální dění Jindřich Felcman, předseda zastupitelského klubu LOL (Liberec otevřený lidem).

„Je fajn, že má opozice starost, zda a jak vyjednávám o tak zásadním tématu, jakým je rozpočtové určení daní (RUD). Není to ale poprvé, kdy pan Felcman střílí slepými náboji, protože se buď mýlí, nebo záměrně lže. Jednání, na které se odkazuje, totiž proběhlo na žádost sekretariátu ministra financí výhradně v malé skupince a v uzavřeném kruhu. Za města a obce se ho proto zúčastnili pouze předsedové Svazu měst a obcí ČR František Lukl a Eliška Olšáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv,“ reagoval na kritiku opozice pro Náš Liberec primátor Zámečník.

A proč se on sám neúčastnil? „Primátoři krajských měst nebyli přizváni. Výstupy z uvedených jednání ale budeme projednávat v předsednictvu Svazu měst a obcí ČR hned začátkem příštího týdne, kdy máme ladit i strategii dalšího postupu směrem k ministerstvu a poslanecké sněmovně. Současně chci připomenout, že tento týden jsem jednal s docentkou JUDr. Janou Tlapák Navrátilovou z Právnické fakulty Univerzity Karlovy, kterou jsme požádali o přípravu podkladů pro podání stížnosti k Ústavnímu soudu ČR. Zkrátka, stále platí, co jsem jasně deklaroval. A sice, že pokud neuspějeme na úrovní jednání ministerstvo – sněmovna – krajská města, budeme se soudit,“ uvedl primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Města a obce dostávají ze státního rozpočtu 80 % veškerých svých příjmů právě na základě RUD. Pouze 20 % získávají z dotací, poplatků a daně z nemovitosti. Na základě koeficientu však některá krajská města získávají od státu méně peněz než ostatní srovnatelná města. To je i případ Liberce.

Zatímco například Plzeň, která je větší než Liberec jen o 60 tisíc obyvatel, dostává od státu kolem pěti miliard korun ročně, Liberec se v roce 2022 bude muset spokojit s částkou 1,67 miliard. Přitom Liberec zajišťuje služby v obdobném rozsahu jako Brno, Ostrava i Plzeň včetně městské dopravy, divadel, bazénu, velkých sportovišť a donedávna i zoologické a botanické zahrady.

Subscribe
Upozornit na
45 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Náš Liberec přináší exkluzivní materiál, který ukazuje, jak majitel zdejší stavební firmy, dle policie, uplácel náměstka primátora Liberce. Podle detektivů Petr Židek z ODS
Kontroverzní liberecký podnikatel, o jehož byznysu spojeném s veřejnými zakázkami Náš Liberec informuje dlouhodobě, bude vyšetřován ve vazbě. Rozhodl o tom včera odpoledne liberecký
AKTUALIZACE: HEJTMAN ZJIŠTĚNÍ NL POTVRDIL Náš Liberec zjistil i třetí větev vyšetřování korupce v Liberci, o které zatím nechce státní zastupitelství mluvit. Jedná se
Včerejší mohutný zásah policie na libereckém magistrátu nabírá konkrétnější obrysy. Ze sdělení státního zastupitelství, které má Náš Liberec k dispozici, je patrné, že náměstek