Nové projekty, které mají lidem pomoci s bydlením, se spolu prát nebudou, věří na radnici

V Liberci budou vedle sebe koexistovat dva, potažmo tři projekty mající pomoci s bydlením lidem, kteří se ocitli v sociální nouzi. Na první pohled je zřejmé, že budou mít, když ne shodnou, tak velmi podobnou náplň práce. Nicméně vedení města věří, že si „lézt do zelí“ navzájem nebudou.

Náš Liberec nedávno informoval o nové organizaci Garantované bydlení Liberec, která má pomoci s návratem lidem, kteří přišli o domov, k standardnímu bydlení. Vedle toho již několik let funguje Centrum bydlení Liberec, které se stále větší skupinou lidí, kteří mají problém se střechou nad hlavou, rovněž zabývá.

A do třetice představil podobný projekt, tentokrát s názvem Liberecká nájemní agentura, radní za Piráty Jan Hruška. Podle něj město Liberec připravuje projekt této agentury, který pomůže lidem v bytové nouzi. Třeba tím, že nebudou muset majiteli bytu složit mnohatisícovou kauci ve výši několika nájmů. Soukromí majitelé nemovitostí, kteří svůj byt dobrovolně pronajmou cílovým skupinám, budou mít jistotu pravidelných nájmů, které bude garantovat nájemní agentura.

„Koncept městských nájemních agentur funguje v řadě evropských měst, ale například i v Praze nebo na Ostravsku. Naším cílem je dostat na trh prázdné byty a motivovat jejich vlastníky, aby pronajmuli byt lidem ve složitější bytové situaci, např. samoživitelům, rodinám s dětmi, seniorům nebo hendikepovaným. Liberecká nájemní agentura minimalizuje rizika spojená s pronájmem a bude dlouhodobou zárukou pro obě strany,“ vysvětlil na tiskové konferenci Jan Hruška, náměstek primátora pro městské bydlení a místní Agendu 21.

Město na projekt „Liberecká nájemní agentura“ přijme dotaci v celkové výši 8 762 670 Kč. Maximální celkové způsobilé výdaje projektu jsou ve výši 9 736 300 Kč, spolufinancování města je v max. výši 973 630 Kč (10%). Téma dotace a jejího využití projedná Zastupitelstvo města Liberce v září.

Nebudou si ale zmíněné dva, respektive tři projekty navzájem konkurovat a bude takové fungování účelné? Pirátský náměstek věří, že ano. „Obě organizace si mohou vypomáhat a spolupracovat. Projekty cílí na mírně odlišné skupiny. Krizi v bydlení je třeba řešit na více frontách, a čím více lidí/rodin dostaneme z nevyhovujícího bydlení, tak tím lépe. A je jedno jestli v rámci Garantovaného bydlení nebo městské nájemní agentury.

V se společnou cestu spolupráce věří i Robert Prade, ředitel obecně prospěšné společnosti Návrat, která zaštiťuje Garantované bydlení Liberec a která má za sebou od jara již viditelné výsledky. Prade je navíc rovněž zastupitelem vládnoucí koalice jako Hruška, jen za Starosty pro Liberecký kraj.

„Je jasné, že si musíme nějak „vymezit prostor“. Myslím ale , že „prát“ se nebudeme. Spolupracujeme s Centrem bydlení Liberec, budeme spolupracovat i s dalším projektem. Každá podpora lidí v bytové nouzi je dobrá,“ odpověděl naší redakci Robert Prade.

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj
Přesně před půl stoletím, tedy 21. září 1973, se slavnostně otevřel hotel s vysílačem na Ještědu, fenomenální stavba, která se stala symbolem Liberce i
Náš Liberec nedávno informoval, že liberecká radnice se chystá zvýšit daň z nemovitostí pro velké firmy, jelikož jejich areály zatěžují více městskou infrastrukturu. Mezi
Až 360 milionů korun. O tolik mohl být Liberec za posledních dvanáct let bohatší, kdyby zvedl daň z nemovitosti velkým firmám, které také nejvíce