Začala rekonstrukce URANu. Kvůli hádkám v koalici i lobbingu se prodražila o desítky milionů

Vedení města s velkou slávou oznamuje začátek rekonstrukce bývalé budovy Uranu. Co ale nedodá, je skutečnost, že výběrové řízení provázely podezřelé okolnosti, neskrývaný lobbing a hlavně: že kvůli tomu a hádkám v liberecké koalici přijde stavba Liberečany o několik desítek milionů navíc.

„Jsem rád, že začala tak dlouho očekávaná stavba rekonstrukce budovy Uran. Projekt rekonstrukce Uranu byla první soutěž, kterou jsem s novým odborem Kanceláře architektury města uskutečnil,“ uvedl Jiří Janďourek, náměstek pro architekturu za Starosty pro Liberecký kraj.

Zhotovitelem stavebních úprav se stal účastník s nabídkovou cenou 136 455 774 Kč s DPH. Přitom ještě loni se počítalo s cenou kolem 100 milionů korun. Původně to mělo být ještě o zhruba 20 milionů méně.

Vybrána byla společnost Společnost CMS pro rekonstrukci objektu Uran. Délka trvání stavebních prací je stanovena na 43 týdnů. Stavební práce budou realizovány za částečného provozu objektu. Začnou naplno v následujících dnech.

Zaujme i to, kdo za Společností CMS pro rekonstrukci objektu Uran stojí. Vedoucím společníkem je firma CL-EVANS s.r.o., dalšími jsou Metrostav DIZ s.r.o., který původně soutěž dokonce vyhrál, ale nemohl se jí kvůli soudnímu zákazu účastnit, a STAPROM CZ, spol. s r.o. CL-EVANS patří, spolu s Metrostavem a libereckým SYNERem, mezi společnosti, které v regionu tradičně získávají nejvíce lukrativních zakázek.

Za razantním navýšením ceny veřejné zakázky nestojí ale jen, často zmiňované, zdražení stavebních materiálů. Za to, že stavba je o zhruba 50 milionů dražší, než měla před pár lety být, mohou i hádky v koalici a podezřelé okolnosti, které výběrové řízení provázely.

Celý průběh veřejné zakázky, která měla být hotova již před pěti lety, budil pochybnosti. V soutěži liberecké radnice na rekonstrukci Uranu byl nakonec jediným uchazečem Metrostav a.s. Výběrové řízení, jak již dříve popsal Náš Liberec, provázela řada nestandardních okolností. Například manažerem projektu byl bývalý kontroverzní úředník, jehož jméno zaznívá u další kauzy Metrostavu, která se týká předražené zakázky na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci.

Dále původní vítěz tendru, pražská společnost Trigema, za podivných okolností ze soutěže odstoupil. Náš Liberec také přinesl zprávu o tom, že azbest, který měl rekonstrukci Uranu v přípravném řízení prodražovat, se ve stavbě, na základě výsledků kontrol, de facto nenachází.

Další miliony v souvislosti s Uranem zaplatí město Liberec i společnosti SYNER Group, od které si za nemalé peníze pronajímá dočasné prostory pro úředníky v budově S Tower v dolním centru. Liberecký radní pro sport Petr Židek z ODS například dlouhou dobu usilovně lobboval za to, aby si město od Syneru naddimenzovanou budovu, ze které kvůli ne zrovna levnému nájmu odešel i Úřad práce, koupilo.

Petr Židek s naším webem z mravních důvodů nekomunikuje.

Nyní si město prostory v S Tower od SYNER Group pronajímá a celkově ho již Uran stojí 12 milionů ročně. Za nájem S Tower dá Liberec ročně 4,2 miliony korun a dalších 8 milionů korun dá na úrocích bance, od které si na rekonstrukci půjčil 100 milionů korun. Hádky v koalici tak Liberečany stojí 12,2 milionů korun každý rok.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zlá povodeň o víkendu opět potrápila Frýdlantsko. Nebyla zdaleka tak katastrofální jako na severu Moravy, ale ukázala mnohé. Liberecký kraj za posledních několik volebních
Dnes mělo začít pokračování soudu v korupční kauze, kde je obžalován i hejtman Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). Jednání se ale přesouvá na
Náměstek primátora pro architekturu Jiří Janďourek (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) vstupoval před dvěma lety naplno do politiky s patetickým prohlášením, jak chce „zabránit návratu
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) vyhlásil pro obec s rozšířenou působností stav nebezpečí. Platí do odvolání a týká se zhruba