Začala rekonstrukce URANu. Kvůli hádkám v koalici i lobbingu se prodražila o desítky milionů

Vedení města s velkou slávou oznamuje začátek rekonstrukce bývalé budovy Uranu. Co ale nedodá, je skutečnost, že výběrové řízení provázely podezřelé okolnosti, neskrývaný lobbing a hlavně: že kvůli tomu a hádkám v liberecké koalici přijde stavba Liberečany o několik desítek milionů navíc.

„Jsem rád, že začala tak dlouho očekávaná stavba rekonstrukce budovy Uran. Projekt rekonstrukce Uranu byla první soutěž, kterou jsem s novým odborem Kanceláře architektury města uskutečnil,“ uvedl Jiří Janďourek, náměstek pro architekturu za Starosty pro Liberecký kraj.

Zhotovitelem stavebních úprav se stal účastník s nabídkovou cenou 136 455 774 Kč s DPH. Přitom ještě loni se počítalo s cenou kolem 100 milionů korun. Původně to mělo být ještě o zhruba 20 milionů méně.

Vybrána byla společnost Společnost CMS pro rekonstrukci objektu Uran. Délka trvání stavebních prací je stanovena na 43 týdnů. Stavební práce budou realizovány za částečného provozu objektu. Začnou naplno v následujících dnech.

Zaujme i to, kdo za Společností CMS pro rekonstrukci objektu Uran stojí. Vedoucím společníkem je firma CL-EVANS s.r.o., dalšími jsou Metrostav DIZ s.r.o., který původně soutěž dokonce vyhrál, ale nemohl se jí kvůli soudnímu zákazu účastnit, a STAPROM CZ, spol. s r.o. CL-EVANS patří, spolu s Metrostavem a libereckým SYNERem, mezi společnosti, které v regionu tradičně získávají nejvíce lukrativních zakázek.

Za razantním navýšením ceny veřejné zakázky nestojí ale jen, často zmiňované, zdražení stavebních materiálů. Za to, že stavba je o zhruba 50 milionů dražší, než měla před pár lety být, mohou i hádky v koalici a podezřelé okolnosti, které výběrové řízení provázely.

Celý průběh veřejné zakázky, která měla být hotova již před pěti lety, budil pochybnosti. V soutěži liberecké radnice na rekonstrukci Uranu byl nakonec jediným uchazečem Metrostav a.s. Výběrové řízení, jak již dříve popsal Náš Liberec, provázela řada nestandardních okolností. Například manažerem projektu byl bývalý kontroverzní úředník, jehož jméno zaznívá u další kauzy Metrostavu, která se týká předražené zakázky na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci.

Dále původní vítěz tendru, pražská společnost Trigema, za podivných okolností ze soutěže odstoupil. Náš Liberec také přinesl zprávu o tom, že azbest, který měl rekonstrukci Uranu v přípravném řízení prodražovat, se ve stavbě, na základě výsledků kontrol, de facto nenachází.

Další miliony v souvislosti s Uranem zaplatí město Liberec i společnosti SYNER Group, od které si za nemalé peníze pronajímá dočasné prostory pro úředníky v budově S Tower v dolním centru. Liberecký radní pro sport Petr Židek z ODS například dlouhou dobu usilovně lobboval za to, aby si město od Syneru naddimenzovanou budovu, ze které kvůli ne zrovna levnému nájmu odešel i Úřad práce, koupilo.

Petr Židek s naším webem z mravních důvodů nekomunikuje.

Nyní si město prostory v S Tower od SYNER Group pronajímá a celkově ho již Uran stojí 12 milionů ročně. Za nájem S Tower dá Liberec ročně 4,2 miliony korun a dalších 8 milionů korun dá na úrocích bance, od které si na rekonstrukci půjčil 100 milionů korun. Hádky v koalici tak Liberečany stojí 12,2 milionů korun každý rok.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Praktiky a spolupráce firem, která v Liberci nejsou neznámé, zaujaly i úředníky Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Jedná se o více jak půl miliardovou
Liberec vozí svůj „zelený“ odpad do 40 kilometrů vzdálené Mimoně. Liberečany to stojí téměř 5 milionů korun ročně. Vedení města před šesti lety nechalo
Jediným zástupcem Libereckého kraje v Evropském parlamentu bude Jan Farský zvolený za hnutí STAN. Farský byl zvolen i poslancem při posledních volbách do českého
Vítězem právě proběhlých voleb do Evropského parlamentu je hnutí ANO. Volilo jej téměř 27 procent těch, kteří dorazili k volebním urnám. Oproti posledním volbám