Nezlobte nebo nic nedostanete, říká Půta Liberci

Na krajském zastupitelstvu zazněly od hejtmana Půty jen těžko uvěřitelné výroky. Privilegované postavení prý má podle něj město Liberec. Reagoval tak na kritiku, že zcela nesystémově a diskriminačně podpořil svůj domovský Hrádek nad Nisou, když z krajského rozpočtu financuje stavbu jeho domova důchodců.

Domov pro seniory v Hrádku nad Nisou svojí cenou 6,5 milionu na jedno lůžko zřejmě stanovil nový rekord. Město Hrádek nad Nisou stavbu před dokončením předalo Libereckému kraji, který za ni doplatí 77 milionů (dalších téměř 200 milionů přijde z dotací).

Liberečtí zastupitelé za Zelené navrhli, aby se kraj podobně zavázal spolufinancovat dostavbu domova pro seniory v libereckém Františkově. Pokud chce kraj opravdu podpořit vznik nových míst pro seniory, nemůže to být jen v Půtově Hrádku nad Nisou, navíc za takto přemrštěných nákladů.

Na srpnovém krajském zastupitelstvu viditelně popuzený M. Půta prohlásil, že „jestli je nějaké město v Libereckém kraji ve VIP postavení, je to Liberec“. Důkazem má být třeba to, že Liberecký kraj připravuje stavbu nového pavilonu Gymnázia F.X. Šaldy za 200 milionů korun.

„Hejtman Půta asi zapomněl, že střední školy dle zákona zřizují a vlastní kraje. Liberecký kraj si přitom za posledních 10 let nedokázal všimnout, že se na střední školy blíží populačně silné ročníky. Nepřipravil pro ně tak zavčasu dostatečné kapacity. Výsledky pociťují děti a jejich rodiče zvlášť v Liberci, kde je dostupnost všeobecného vzdělání v kraji nejhorší,“ upozorňuje liberecký zastupitel Josef Šedlbauer (Zelení/Liberec otevřený lidem). „Kapacita středních škol je základní práce kraje. Lůžka v domovu pro seniory za 6,5 milionu, jejichž koupí kraj vytrhl trn z paty hejtmanově domovské obci, to je politické rozhodnutí,“ dodává.


„M. Půta svými slovy spíš dokládá svůj problém s kritikou. V tomto kraji si ho vlastně už nikdo kritizovat netroufne, kromě Zelených. I tentokrát je smysl jeho vzkazu Liberci jediný: mlčte, nebo na to doplatíte,“ uzavírá Šedlbauer.

Tisková zpráva LOL/Zelených

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Vláda uvrhla obce do obrovské nejistoty. Je to poměrně silné tvrzení, ale jako starostka třetího největšího města v kraji myslím, že vím, o čem
Nová výstava ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje přiblíží návštěvníkům, v čem spočívá přínos mokřadů a tůní pro přírodu i pro život lidí.
Do třetice všeho dobrého! Liberec se opět na jeden den stane hlavním českým městem poezie. A to v sobotu 14. října 2023 (a tentokrát
Ekologové z Liberce chtějí tímto způsobem získat více peněz na přípravu projektů na nové tůně, remízky, stromořadí nebo obnovu pestrých luk. Novinka spočívá v