Nezlobte nebo nic nedostanete, říká Půta Liberci

Na krajském zastupitelstvu zazněly od hejtmana Půty jen těžko uvěřitelné výroky. Privilegované postavení prý má podle něj město Liberec. Reagoval tak na kritiku, že zcela nesystémově a diskriminačně podpořil svůj domovský Hrádek nad Nisou, když z krajského rozpočtu financuje stavbu jeho domova důchodců.

Domov pro seniory v Hrádku nad Nisou svojí cenou 6,5 milionu na jedno lůžko zřejmě stanovil nový rekord. Město Hrádek nad Nisou stavbu před dokončením předalo Libereckému kraji, který za ni doplatí 77 milionů (dalších téměř 200 milionů přijde z dotací).

Liberečtí zastupitelé za Zelené navrhli, aby se kraj podobně zavázal spolufinancovat dostavbu domova pro seniory v libereckém Františkově. Pokud chce kraj opravdu podpořit vznik nových míst pro seniory, nemůže to být jen v Půtově Hrádku nad Nisou, navíc za takto přemrštěných nákladů.

Na srpnovém krajském zastupitelstvu viditelně popuzený M. Půta prohlásil, že „jestli je nějaké město v Libereckém kraji ve VIP postavení, je to Liberec“. Důkazem má být třeba to, že Liberecký kraj připravuje stavbu nového pavilonu Gymnázia F.X. Šaldy za 200 milionů korun.

„Hejtman Půta asi zapomněl, že střední školy dle zákona zřizují a vlastní kraje. Liberecký kraj si přitom za posledních 10 let nedokázal všimnout, že se na střední školy blíží populačně silné ročníky. Nepřipravil pro ně tak zavčasu dostatečné kapacity. Výsledky pociťují děti a jejich rodiče zvlášť v Liberci, kde je dostupnost všeobecného vzdělání v kraji nejhorší,“ upozorňuje liberecký zastupitel Josef Šedlbauer (Zelení/Liberec otevřený lidem). „Kapacita středních škol je základní práce kraje. Lůžka v domovu pro seniory za 6,5 milionu, jejichž koupí kraj vytrhl trn z paty hejtmanově domovské obci, to je politické rozhodnutí,“ dodává.


„M. Půta svými slovy spíš dokládá svůj problém s kritikou. V tomto kraji si ho vlastně už nikdo kritizovat netroufne, kromě Zelených. I tentokrát je smysl jeho vzkazu Liberci jediný: mlčte, nebo na to doplatíte,“ uzavírá Šedlbauer.

Tisková zpráva LOL/Zelených

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt