U muzea pokáceli zdravý, starý strom. Upadla mu větev

Vedení kraje pokračuje v podivné „péči“ o svůj liberecký majetek. Aktuálně byla v chátrajícím parku u Severočeského muzea pokácena obří borovice, která byla součástí zdejšího arboreta. Prý se tak stalo kvůli odbornému posudku a na souhlas magistrátu. Ten o ničem neví.

Více jak sto let stará borovice vejmutovka, která byla v parku u muzea vysazena již na konci 19. století jako součást zdejšího arboreta, byla pokácena v minulých dnech. Přitom se jednalo, jak dokazují přiložené fotografie, o mohutný, zdravý strom.

Na skutečnost upozornili náš web jeho čtenáři, kteří jsou dlouhodobě nespokojeni se způsobem, jakým se Liberecký kraj o park u muzea stará.

Stromu sice upadla horní větev, ale z fotografií je jasně vidět, že borovice byla jinak v naprostém pořádku

Vlastník muzea, a tedy i přilehlého parku, Liberecký kraj nás na prvotní dotaz odkázal na vedení muzea. „Park patří Severočeskému muzeu v Liberci, které se o něj stará. Dotazy bych tedy směřoval spíš na pana ředitele,“ zaznělo na dotaz naší redakce od tiskového mluvčího kraje Filipa Trdla.

Na argument, že park u muzea je krajský majetek a že by vlastník měl vědět, co se s letitými, vzácnými dřevinami děje, odpovědná náměstkyně pro kulturu a cestovní ruch Květa Vinklátová (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) odmítla odpovědět přímo (dlouhodobě z mravních důvodů s naším webem nekomunikuje), ale napsala k věci status na svém facebookovém profilu.

„Samozřejmě, že se tak nestalo jen tak, na základě rozhodnutí pana ředitele, ale na základě jednání s příslušným odborem magistrátu a s odbornou arboristickou firmou,“ uvedla k pokácení památného stromu náměstkyně hejtmana pro kulturu Květa Vinklátová. „Stanovisko zmíněných bylo shodné, tedy pokácet,“ dodala Květa Vinklátová.

Jenomže to vypadá, že na magistrátu města o ničem takovém nevědí. Na přímý dotaz odpověděl mluvčí magistrátu Tomáš Tesař: „Pozemky kolem Severočeského muzea nejsou v majetku Statutárního města Liberec, tedy jestli to bylo káceno v parku u muzea, musíte se obrátit na Liberecký kraj, což je vlastník tohoto pozemku,“ odpověděl mluvčí.

Arboristický posudek vedení kraje, dle krajského mluvčího, k dispozici rovněž nemá. Navíc, není to první zdravý strom, který byl v posledních měsících u muzea pokácen.

Zhruba 150 let starý strom, který byl vysazen jako původní arboretum u libereckého muzea, byl evidentně zdravý až ke kořenům

Sdílnější než vedení kraje byl samotný ředitel libereckého muzea, Jiří Křížek. „U borovice se při poslední bouřce odlomil vrchol a zjistilo se, že je vršek shnilý. V parku pořádáme akce a stav stromu byl nebezpečný, je pod ním cesta a parkoviště aut,“ uvedl k situaci Jiří Křížek.

Náš Liberec dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že Liberecký kraj se o park u muzea dlouhodobě nestará a ten se, přes snahu pracovníků samotného muzea, pomalu mění v parkoviště a smetiště. Za posledních deset let zmizely odpadkové koše, lavičky, některé stromy i ohraničení cest.

Vedení kraje se snaží svou špatnou péči o ikonické liberecké místo omlouvat vizí nového projektu za několik desítek milionů, které má v plánu. Loni na jaře svou vizi představilo i veřejnosti, u které se ale setkalo se značným nepochopením a odporem. Jak vůči způsobu, se kterým se Liberecký kraj o kdysi oblíbený park stará, tak i vůči nové zamýšlené podobě tohoto veřejného prostranství.

Subscribe
Upozornit na
19 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a
Divadlo vpravdě absurdní připomíná vývoj kolem zakázky na rekonstrukci libereckého bazénu, kterou podle policie řídil šéf Syneru Petr Syrovátko. Primátor Jaroslav Zámečník a jeho
Liberečané se konečně dočkají veřejných záchodků. Zásadní stavební akce, kterou město slibuje svým občanům již dlouhé roky, by měla začít v následujících měsících. Radnice