Liberecké muzeum slaví 150 let

Dalším letošním libereckým jubilantem je Severočeské muzeum, které si dnes připomíná 150 let od svého založení. Budova muzea, která je o něco mladší, se za svou existenci stala jedním ze symbolů města pod Ještědem.

Dnes, v rámci Dne evropského dědictví, proběhne i oslava 150 let od založení Severočeského muzea v Liberci. Celý den jeho návštěvníci mohou zdarma navštívit nejen tradiční expozice, ale podívat se i do míst, která zůstávají veřejnosti skryty.

Muzeum bylo založeno jako výraz vzrůstajícího významu zdejší německé buržoazie v roce 1873. Samotná, dnes již ikonická, budova muzea je ale pozdějšího data. Byla postavena v letech 1897–1898 podle návrhu profesora Friedricha Ohmanna z Prahy v romanticko-historizujícím stylu a obsahuje i výrazné prvky odkazující na libereckou historii. Těmi jsou například renesanční věže původní liberecké radnice či přístavba typického, klasicistního libereckého měšťanského domu z doby rozmachu textilnictví v 18. století, které jsou dodnes vidět například na dnešním náměstí Českých bratří.

Muzeum se, zejména kvůli sociálně ekonomické profilaci města Reichenbergu, orientovalo nejen na umělecké sbírky či na předměty z dalekých koutů světa, ale i na průmyslové odvětví. Určující pro něj byl například rok 1904, kdy muzeum získalo okolo 2 500 uměleckých děl z pozůstalosti čestného kurátora, mecenáše, ale i kontroverzního podnikatele, barona Heinricha Liebiega.

Součástí muzea bylo i přilehlé arboretum, kam byly vysazeny typické i vzácné dřeviny a které vlastně sloužilo jako první liberecká botanická zahrada. Arboretum – oblíbený park u muzea – bohužel v posledních letech neuvěřitelně sešel z důvodů nezájmu a špatné péče.

Program letošních oslav, které budou probíhat celý den, naleznete zde

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj
Přesně před půl stoletím, tedy 21. září 1973, se slavnostně otevřel hotel s vysílačem na Ještědu, fenomenální stavba, která se stala symbolem Liberce i
Náš Liberec nedávno informoval, že liberecká radnice se chystá zvýšit daň z nemovitostí pro velké firmy, jelikož jejich areály zatěžují více městskou infrastrukturu. Mezi
Až 360 milionů korun. O tolik mohl být Liberec za posledních dvanáct let bohatší, kdyby zvedl daň z nemovitosti velkým firmám, které také nejvíce
Korupce je závažným celospolečenským problémem, který zasahuje a ovlivňuje všechny vrstvy společenského života. Pokud jste se setkali s korupčním jednáním nebo třeba „jen“ s netransparentním jednáním státní správy či samosprávy, ať už ze strany politiků nebo úředníků, můžete nám to napsat prostřednictvím tohoto formuláře. My se Vaším podnětem budeme zabývat a dáme Vám zpětnou vazbu.