S pomocí pro Liberečany bez domova měli politici problém. Nakonec prošla těsně

Pirátský projekt Liberecké nájemní agentury poskytne komplexní podporu při získávání nájemních bytů na komerčním trhu pro zranitelné domácnosti. Proti pomoci lidem hledajícím bydlení byli tradičně Okamurovci, ale projekt překvapivě narazil při jednání zastupitelstva i na odpor ze strany ANO a ODS. Nakonec byl schválen jen pomocí hlasů opozice ze Zelených/LOL.

Vypadalo to jako bezproblémový bod jednání prvního zářijového zastupitelstva. Projekt Liberecké nájemní agentury, se kterým přišel náměstek odpovědný za otázku bydlení Jan Hruška (Piráti), nejenže pomůže libereckým rodinám, které ztratily střechu nad hlavou, a sníží tak výskyt sociálních problémů ve městě, ale nebude jej převážně platit ani město Liberec. Z celých 90 procent jej totiž zaplatí dotace, kterou sehnali náměstek Hruška a tým lidí na radnici.

Liberecká nájemní agentura bude provázet osoby při hledání nájemního bytu a oběma stranám, tedy i pronajímatelům, bude poskytovat své služby a garance, které umožní lidem dosáhnout na normální nájemní bydlení. Peníze na projekt neznamená hrazení nájemného, ale garanci a pomoc lidem, kteří bydlení hledají. Pro majitele bytů naopak bude pojistkou, že klienti budou nájemné platit řádně a včas.

„Část lidí a rodin nedosáhne na nájemní byt v tržních podmínkách kvůli tomu, že nemůže splnit vstupní podmínky. Pro nízkopříjmovou rodinu je téměř nemožné složit předem kauci ve výši několika měsíčních nájmů, na druhé straně se bez takové garance pronajímatelé obávají pronajmout byt rodinám bydlícím třeba v ubytovnách. Právě v tomto bodu do řešení vstoupí Liberecká nájemní agentura. Bude provázet obě strany a garantovat plnění podmínek, a to po celou dobu,“ popisuje smysl projektu náměstek primátora Jan Hruška.

S projektem ale měla na zasedání posledního zastupitelstva problém část zastupitelů z ODS a ANO. Ačkoliv bod byl předjednán, na zastupitelstvu se začaly rozebírat jeho detaily a formality. Z původně deklarované pětiminutové přestávky na poradu k tomuto bodu nakonec bylo více než půlhodinu trvající zákulisní dohadování.

Většina zastupitelů za ANO a ODS odmítla projekt podpořit – výjimkou byli ale například náměstci Jiří Šolc (ANO) a Petr Židek (ODS), kteří nakonec pro podporu libereckých rodin v nouzi zvedli ruku také. Proti pomoci rodinám, které hledají domov, byli i zastupitelé z SPD.

Hlasování musela nakonec zachránit až opozice z Liberce otevřeného lidem/Zelených, která Libereckou nájemní agenturu podpořila, a bod byl tak schválen hlasy opozičních zastupitelů, SLK a Pirátů.

„Děkujeme zastupitelům z opozičního LOL/Zelených za podporu tohoto projektu. Jsme si vědomi, že bez jejich hlasů by se cesta k dostupnému bydlení značně ztížila a především prodloužila,“ okomentoval vstřícnou ruku opozice pirátský zastupitel Petr Slanina.

Subscribe
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a