Bez překvapení: obžalovaný Martin Půta chce být i počtvrté hejtmanem

Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj i po roce 2024. Navzdory tomu, co ještě nedávno tvrdil.

„Neumím si sám sebe představit jako člověka, co za čtyři roky kandiduje na hejtmana. Tři volební období jsou tak akorát. Člověk pak sklouzává do stereotypů. Největší umění v politice je skončit v pravý čas,“ tvrdil Martin Půta na podzim roku 2020, když potřetí obhájil hejtmanský post.

Uběhly necelé tři roky a svůj postoj přehodnotil. „Na podzim 2020 jsem si ani ve snu nedokázal představit, s čím vším se budeme muset v dalších letech vypořádat. Dopady pandemie covidu a ruské agrese na Ukrajině měly a stále mají zásadní vliv nejen na ekonomiku, ale i společenskou náladu v naší zemi. Přes 20 let se snažím pracovat ve prospěch Libereckého kraje a lidí, kteří v něm žijí. Nechci se schovávat před odpovědností a jsem dál připraven ze všech sil bojovat za zájmy našeho kraje a jeho obyvatel,“ uvedl v dnešním tiskovém prohlášení hejtman.

Martin Půta je politickým fenoménem, minimálně severočeským. Suverénně vyhrál tři krajské volby za sebou, přičemž v každých získal vyšší počet hlasů než v předchozích. Dokáže svůj vliv prosazovat i v jiných stranách než u svých Starostů, kde vládne železnou rukou.

O tom svědčí i fakt, že ani dnes, kdy se rozhodl po čtvrté kandidovat na hejtmana, nemá uvnitř svých Starostů jediného protikandidáta. Nicméně způsob jeho politiky vadí i části politiků, a to zejména v Liberci, kteří tvrdí, že se kdysi hrdé město dostalo až do submisivního postavení a závislosti na kraji kvůli tomu, že na zdejší radnici vládnou Půtovi Starostové.

Hejtmana Půtu táhnou politické ambice výš. Náš Liberec jako první v roce 2021 přinesl zprávu o tom, že hejtman porušil slib svým voličům z roku 2020, že se jako hejtman nebude ucházet o jiný politický post. V rozporu s tím ale přijal kandidaturu na ministra dopravy za koalici Pirátů a Starostů, která je však v troskách.

Vaz mu zlomila jeho vlastní korupční kauza, v níž je od roku 2018 obžalován, že za úplatu pomáhal Metrostavu zmanipulovat vyplácení dotačních peněz pro projekt rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Ministrem se měl ale stát, zejména na přání Pirátů, až po svém hypotetickém očištění v kauze. Půta obžalobu odmítá v plném rozsahu a hovoří o kampani proti jeho osobě.

Subscribe
Upozornit na
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový
Liberecké zastupitelstvo včera na svém mimořádném jednání schválilo nadlimitní řízení na zakázka ve výši 583 milionů s DPH na na rekonstrukce 12 městských budov,