Bez překvapení: obžalovaný Martin Půta chce být i počtvrté hejtmanem

Suverénně nejúspěšnější politik Libereckého kraje, jehož voličům nevadí, že mu hrozí nepodmíněný trest za korupci, Martin Půta ze STAN/SLK, by rád vedl Liberecký kraj i po roce 2024. Navzdory tomu, co ještě nedávno tvrdil.

„Neumím si sám sebe představit jako člověka, co za čtyři roky kandiduje na hejtmana. Tři volební období jsou tak akorát. Člověk pak sklouzává do stereotypů. Největší umění v politice je skončit v pravý čas,“ tvrdil Martin Půta na podzim roku 2020, když potřetí obhájil hejtmanský post.

Uběhly necelé tři roky a svůj postoj přehodnotil. „Na podzim 2020 jsem si ani ve snu nedokázal představit, s čím vším se budeme muset v dalších letech vypořádat. Dopady pandemie covidu a ruské agrese na Ukrajině měly a stále mají zásadní vliv nejen na ekonomiku, ale i společenskou náladu v naší zemi. Přes 20 let se snažím pracovat ve prospěch Libereckého kraje a lidí, kteří v něm žijí. Nechci se schovávat před odpovědností a jsem dál připraven ze všech sil bojovat za zájmy našeho kraje a jeho obyvatel,“ uvedl v dnešním tiskovém prohlášení hejtman.

Martin Půta je politickým fenoménem, minimálně severočeským. Suverénně vyhrál tři krajské volby za sebou, přičemž v každých získal vyšší počet hlasů než v předchozích. Dokáže svůj vliv prosazovat i v jiných stranách než u svých Starostů, kde vládne železnou rukou.

O tom svědčí i fakt, že ani dnes, kdy se rozhodl po čtvrté kandidovat na hejtmana, nemá uvnitř svých Starostů jediného protikandidáta. Nicméně způsob jeho politiky vadí i části politiků, a to zejména v Liberci, kteří tvrdí, že se kdysi hrdé město dostalo až do submisivního postavení a závislosti na kraji kvůli tomu, že na zdejší radnici vládnou Půtovi Starostové.

Hejtmana Půtu táhnou politické ambice výš. Náš Liberec jako první v roce 2021 přinesl zprávu o tom, že hejtman porušil slib svým voličům z roku 2020, že se jako hejtman nebude ucházet o jiný politický post. V rozporu s tím ale přijal kandidaturu na ministra dopravy za koalici Pirátů a Starostů, která je však v troskách.

Vaz mu zlomila jeho vlastní korupční kauza, v níž je od roku 2018 obžalován, že za úplatu pomáhal Metrostavu zmanipulovat vyplácení dotačních peněz pro projekt rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci. Ministrem se měl ale stát, zejména na přání Pirátů, až po svém hypotetickém očištění v kauze. Půta obžalobu odmítá v plném rozsahu a hovoří o kampani proti jeho osobě.

Subscribe
Upozornit na
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce