Ve středu zasedne Zastupitelstvo města Liberce, aby se probralo programem, který mu připravilo politické vedení. Tak jako v případě krajského zastupitelstva přináší Náš Liberec výtah těch nejzajímavějších bodů, o kterých se bude jednat.
Bod č. 4 – zvýšení daně nemovitosti pro vybrané průmyslové a obchodní areály
Náš Liberec minulý týden informoval, že liberecká radnice se chystá zvýšit daň z nemovitosti pro velké firmy, jelikož jejich areály více zatěžují městskou infrastrukturu. Mezi dotčenými firmami jsou průmyslové, obchodní, ale i velké stavební společnosti. Vyšší zdanění se ale nebude týkat například SYNER Group, firmy, která proslula napojením na zdejší politiku.
Bod č. 12 – opakovaný pokus prodeje bývalého očního stacionáře v Machníně
Jeden z palčivých příkladů dopadů místního klientelismu. Bývalé oční sanatorium v Machníně je jedním z nejhorších případů privatizace z 90. let minulého století. Liberec za ně chtěl loni získat 20 milionů korun, dnes zkouší objekt nabídnout za cenu necelých 21 milionů. Sešlo i z nápadu využít je pro městské lesy.
Bod č. 26 – tečka za libereckou zoo
Zastupitelé mají schválit ukončení liberecké zoo jakožto příspěvkové organizace. Té se město zbavilo na popud kraje v kontroverzní směně dvěma lety. Liberec tak přišel nejen o svou tradiční, více než stoletou organizaci, ale i o miliardový majetek a zásadně si omezil možnost určovat rozvoj a budoucí tvář Lidových sadů.
Bod č. 37 – domovníci pro sociální byty
Jak Náš Liberec nedávno informoval, náměstku pro bydlení Janu Hruškovi (Piráti) a jeho týmu se podařilo sehnat dotaci ohledně libereckého sociálního bydlení. Nejen na pořádek a pohodové soužití v něm budou dbát preventisté – domovníci, kteří mají zamezit ničení městského majetku a případným konfliktům.
Bod č. 42 – memorandum s krajem ohledně přístavby Domova seniorů na Františkově
Bod, který předkládá opozice z LOL/Zelených. Vyzývá v něm Liberecký kraj k podpoře výstavby dalšího křídla v Domově seniorů na Františkově. Z části se jedná o reakci na prohlášení hejtmana ohledně toho, že kraj je připraven pomoci obcím s podobnými projekty, které bylo zase reakcí na kritiku skutečnosti, že Liberecký kraj financuje podobné služby pouze v Hrádku nad Nisou. Podobný postup kraje nekritizuje jen opozice, ale na posledním krajském zasedání zastupitelstva jej zmínila i náměstkyně libereckého primátora za ANO, Šárka Prachařová.
Zasedání libereckého zastupitelstva můžete online sledovat ve středu 27. září ZDE