Liberec bude opět dotovat byznys oligarchy Rattaje na Ještědu. V rozporu se smlouvou

Navzdory platné smlouvě, která říká, že má rozvoj areálu na Ještědu platit její nájemce – společnost TMR kontroverzního slovenského podnikatele Igora Rattaje, bude další investice platit Liberec, potažmo jeho občané. Zasloužil se o to náměstek za ODS Petr Židek, který navíc zastupitelům neříkal pravdu.

Liberec bude, za pomoci dotace z veřejných peněz, platit zatrubnění potoka u sjezdovky Bucharka za více jak tři miliony korun, ačkoli podle nájemní smlouvy tato povinnost náleží firmě Tatra Mountain Resorts (TMR), která má celý ještědský skiareál v pronájmu. Ta se přitom před šesti lety zavázala, že bude areál rozvíjet ze svého.

„Vlekaři ztrácejí kvůli špatné zimě miliony. Letošní ztráty nedoženou. Prosím, vezměte, krom toho všeho, o čem se tady bavíme, i tu věc, že TMR na sebe bere riziko v případě špatných zim, které z našich zad v tuto chvíli je ochotno sejmout,“ tvrdil například současný primátor Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) v listopadu 2017, když na zastupitelstvu hájil to, aby se Ještěd TMR pronajal.

Zastupitelé tehdy pronájem TMR schválili s tím, že město nebude muset do areálu investovat. Jenomže, jak ukázal Náš Liberec již v minulosti, koalice Starostů, ANO, ODS a od loňska i Pirátů několikrát dokázala, že smlouvy platí jen někdy a jen pro někoho.

Liberec na poslední chvíli, z rozhodnutí zastupitelů vládnoucí koalice z minulého týdne, podal žádost o podporu projektu z dotačního fondu Libereckého kraje, která by uhradila 30 % ceny. Rozhodnutí, jestli dotaci skutečně dostane, ale zatím nepadlo.

Podle odpovědného náměstka Petra Židka by se na realizaci měla podílet i firma TMR, kterou citoval v dopise, který mu zaslala. Firma v něm omlouvá nutnost investice potřebami lokálních lyžařských škol a uvádí, že je připravená se na investici podílet. O výši částky je prý ochotná jednat.

„Tady jde o to, že když to nepodáme, o ty peníze přijdeme,“ argumentoval na zastupitelstvu náměstek Petr Židek z ODS. Jenomže taková politika narazila v zastupitelstvu na odpor opozice.

Náměstek Židek s naším webem z mravních důvodů nekomunikuje.

„Z nájemní smlouvy jasně vyplývá, že nájemce (tedy TMR -pozn.red.) má povinnost do areálu investovat a rozvíjet ho. Nakonec je to v jeho zájmu, aby se lidem na Ještědu dobře lyžovalo, měli chuť tam chodit a zvyšovali tak provozovateli tržby. Je absurdní, aby úpravy sjezdovek navzdory smlouvě hradilo město,“ tvrdila zastupitelka Zuzana Kocumová za Liberec otevřený lidem. „Proto jsme přece skiareál pronajímali – aby tam zadlužené město nemuselo platit investice a rozvoj lyžování, když má problémy financovat i základní provoz a údržbu města,“ dodala Kocumová.

„Firma TMR se na takové investici nemá „podílet“, má ji zaplatit celou. Výmluvy na lyžařské školy a kluby jsou nesmyslné, protože z pachtovní smlouvy vyplývá povinnost nájemce udržovat příměstský charakter areálu a podporovat výkonnostní sport. Je to jen další ukázka toho, jak je vztah města a TMR nevyrovnaný,“ komentovala dále situaci zastupitelka Anna Kšírová (Zelení/LOL).

Kšírová navíc upozornila na to, že náměstek Petr Židek nemluvil na zastupitelstvu pravdu, když tvrdil, že je třeba žádost o dotaci podat během několika málo dnů. Žádost totiž byla podaná díky rozhodnutí Rady města, jíž je Židek členem, už na konci srpna. Přitom výzva na investice ve sportovních areálech byla otevřená od května.

Její slova potvrzuje zápis z jednání rady ze dne 28. srpna tohoto roku. Koaliční radní v něm všemi hlasy schválili „…podání žádosti o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje v rámci programu Podpora sportovní infrastruktury v Libereckém kraji 2023, v oblasti 4B Tělovýchova a sport, projektu ,,Zatrubnění Slunného potoka na sjezdovce Bucharka“.Předpokládané výdaje 2600000,00 Kč bez DPH (3146000,00 Kč včetně DPH). Výše max. dotace na tyto práce by činila 30% způsobilých výdajů projektu.“

Náš Liberec se problematice vztahu TMR a města věnoval vícekrát. Například loni jsme psali o stupňujícím se tlaku na další kácení na Ještědu, které chce, opět v rozporu s dohodami, společnost realizovat. Přesně před rokem Náš web přinesl také jako první přinesl zprávu, kterou posléze převzala i celostátní média, že TMR na Ještědu začíná zasněžovat už během babího léta. Jak se o několik týdnů ukázalo na jednání zastupitelstva, společnost slovenského miliardáře, zde spotřebovává dvakrát více pitné vody, než zněla dohoda s městem.

Subscribe
Upozornit na
32 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Schodiště u historické liberecké radnice se dočká opravy. Město dlouho nemohlo najít firmu, která by se rekonstrukce historických schodů zhostila. Nakonec ji ale našla
Krajské volby za dveřmi a letité sliby vládnoucích politiků. Po rychlovlaku na Prahu je tu další ohraná pohádka pro důvěřivé voliče, tentokrát ještě staršího
Krajské volby se pomalu blíží a politici vytahují své trumfy do kampaně. V Liberci i na kraji vládnoucí Starostové slibují, že zajistí rychlý vlakový
Liberecké zastupitelstvo včera na svém mimořádném jednání schválilo nadlimitní řízení na zakázka ve výši 583 milionů s DPH na na rekonstrukce 12 městských budov,