Liberecké Ruprechtice hostí o víkendu světový festival poezie

Nedaleko kultovní hospody U Jelena v libereckých Ruprechticích proběhne v Česko-německém setkávacím centru v Ruprechtické ulici v sobotu 14. října 2023 i o den později, 15. října, 1. liberecký festival poezie. Vystoupí na něm básnířky a básníci ze zemích českých i okolních.

Akci, která proběhne pod Ještědem již potřetí bude akci hostit Spolek Němců v severních Čechách v jehož centru se festival odehraje. Chybět tedy nemohou zástupci z Německa. „„Vyplývá z toho, že tentokrát zahraniční část hostů zastoupí především ti němečtí. Přivítáme trojlístek básníků Petera Gehrische, Stefana Doehnerta a Benedikta Dyrlicha. A když už tu jmenuji zahraniční účastníky, přijedou též sousedé ze Slovenska, svébytní výtvarníci Hogwash kolektiv. To další, co z toho plyne je provázanost. Na dům v Ruprechticích nás upozornila, a hlavně nás zde pohostí, Petra Laurin, dobrá duše, hybatelka kulturního dění, spisovatelka a v neposlední řadě badatelka po osudech českých Němců. Loni jsme u ní v jabloneckých Rýnovicích v Domě česko-německého porozumění dělali diskuzní pořad Párky a byly i další spolupráce, a festival v Ruprechticích toho byl logickým a krásným důsledkem. Nabaluje se to samo a to mě těší,“ vysvětluje pořadatel festivalu, liberecký básník a novinář Martin Trdla.

Další snahou letošního ročníku je zbořit zavedenou tradici, že na literárních akcích dominují muži. „Nakonec se nám podařilo skóre alespoň vyrovnat. O hudební doprovod se postarají tedy alespoň skoro převážně ONY. Je nám ctí, že můžeme divákům nabídnout hudební vystoupení, která nikdo ještě neslyšel vůbec nebo alespoň ne v Liberci. Premiéru na festivalu bude mít ženské uskupení Červené boty, které svoje poetické texty doprovodí akusticky, mezi jinými nástroji třeba i na kontrabas. Další premiérou bude nedělní vystoupení Kaizen Vibes dua, které kombinuje elektronickou hudbu s klasickými hudebními nástroji. Další ženy, kapela Achtung 21, jejichž hudba vznikla jako vedlejší produkt nemoci šílených krav, jak samy informují, zazpívají svoje neotřelé texty za doprovodu ukulele, takže Achtung. I ty v Liberci vystoupí poprvé. Konec večera bude patřit rapu! Takže se rozhodně mají na co těšit i fanoušci této hudby,“ podotýká druhá ze dvojice spoluzakladatelů a spoluorganitázorů festivalu, výtvarnice Olga Veselá.

Mezi dalšími účinkujícími sluší se zmínit jména jako  Simona Racková, Karel Škrabal, Eva Koudelková, Anna Beata Háblová, Žaneta Lichtenbergová, Alexandr Pech, Jaromír Typlt, Martin Trdla, Žaneta Štěpánová, Magdaléna Hlaváčová, Patrik Linhart, Tereza Saxlová, Eliška Hondlová, Sára Wollasch, Jana Orlová, Achtung 21, BAS (Brixiho akademický soubor), Cafone a Červené boty.

Náš Liberec přináší detailní program festivalu:

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce