TMR v půlce října se na Ještědu opět zasněžuje. Loni spotřebovala dvakrát více pitné vody než tomu bylo v minulosti

Sotva skončilo babí léto, začala společnost Tatry Mountains Resorts (TMR) kontroverzního slovenského oligarchy Igora Rattaje spotřebovávat na Ještědu pitnou vodu, aby mohla zasněžovat sjezdovky. Letos přitom vyšlo najevo, že TMR na Ještědu spotřebovává pitné vody, než městu Liberci slíbila.

Vyrábět sníh již v říjnu může TMR díky speciální technologii, která je nezávislá na venkovní teplotě. Ve skiareálu na okraji Liberce ji využívají už několik let pro zasněžování páteřní sjezdovky Nová Skalka. „Tímto způsobem se snažíme vyrobit sníh, který by měl pokrýt hlavně spodní partie, kde podmínky k technickému zasněžování konvenčním způsobem nejsou úplně ideální. Takže se snažíme tou SnowFactory vyrobit jen to nejnutnější množství sněhu, abychom byli schopni zabezpečit zahájení sezony,“ řekl ČTK ředitel areálu na Ještědu Radek Chalupa.

Minulý rok Náš Liberec upozornil jako první, že TMR začíná se zasněžováním již v říjnu a zprávu poté přejala i celostátní média. Na začátku letošního roku se pak ukázalo, že navzdory slibům, které TMR dala městu Liberec, se na Ještědu kvůli zasněžování spotřebuje zhruba dvakrát více pitné vody než v minulosti.

Přitom podle slibů TMR se spotřeba vody zvyšovat neměla. A to zejména kvůli tomu, že TMR, která má lyžařský areál na Ještědu v pronájmu, nepoužívá pro lyžování sjezdovku na Pláních na jižní straně hory. To mělo vykompenzovat rozšíření sjezdařských tras na Ještědu směrem k Liberci, zejména vybudování Nové Skalky.

Jenomže opak je pravdou. Zatímco například v roce 2019 (tedy před covidem, kdy byl nařízen i útlum provozu sjezdovek) se na Ještědu spotřebovalo zhruba 14 tisíc krychlových metrů vody a v roce 2018 to bylo 16 tisíc krychlových metrů, za loňský rok spotřeba vody představovala již téměř 27 tisíc krychlových metrů.

Náš Liberec v minulosti informoval, že TMR prosazuje, navzdory dohodám, i rozsáhlé kácení ještědského hřbetu za účelem zvýšení vlastních zisků. Tento politický lobbing nekritizují jen současní opoziční zastupitelé ze Zelených, ale i ekologické spolky.

Ty poukazují na skutečnost, že TMR nedodržuje tři roky staré dohody a prosazuje masivní vykácení ještědského hřbetu. Původně TMR mělo stačit vykácení sjezdovky Nová Skalka, zhruba 7 hektarů lesa. Jenomže nyní prosazuje vykácení dalších, zhruba 50 hektarů, což může mít podle ekologů katastrofální následky pro zdejší přírodu i lidi.

Firmě slovenského miliardáře zadlužený Liberec vychází vstříc i finančně. Vstřícné vztahy mezi Rattajovým TMR a Starosty byly na podzim loňského roku dokonce důvodem krize v radniční koalici. Vedení města v čele s primátorem v říjnu 2019 odmítlo požadavek na 7,5 milionu korun na opravu skokanských můstků, které po něm chtěla TMR.

Na posledním zastupitelstvu se hlasy současné koalice rovněž prohlasoval bod, který kvůli kterému Liberec bude, za pomoci dotace z veřejných peněz, platit zatrubnění potoka u sjezdovky Bucharka za více jak tři miliony korun, ačkoli podle nájemní smlouvy tato povinnost náleží firmě TMR, která má celý ještědský skiareál v pronájmu. Ta se přitom před šesti lety zavázala, že bude areál rozvíjet ze svého.

Subscribe
Upozornit na
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Liberec má nové obrázky, jak by mohla vypadat budoucí lanovka na Ještěd. K dispozici jsou dvě varianty. Celý designový návrh stál městskou kasu 2,4
Veřejné zakázky a opravy komunikací v Liberci jsou jako špatný vtip. Rekonstrukce ulic V úvoze a Voroněžská začaly v červnu, v červenci měly být
Liberec bude mít příští rok nebývale vysoký schodkový rozpočet. Vedení města počítá s výdaji zhruba 4,7 miliardy korun, nicméně příjmy mají být pouze
Zastupitelé Libereckého kraje tento týden schválili smlouvu za 28 milionu se společností ČEZ, které má zajistit připojení plánované FVE v Ralsku do sítě i