Krabice od bot: 13. ročník největší sbírky vánočních dárků pro děti v nouzi odstartuje v polovině listopadu

Diakonie ČCE opět připravuje sbírku vánočních dárků pro děti, které vyrůstají v komplikovaném rodinném prostředí. Pro mnohé z nich je balíček od štědrých dárců v Krabici od bot jedinou připomínkou Vánoc. Vloni se podařilo předat na 50 tisíc krabic plných překvapení, letos organizátoři doufají v překonání této hranice. Zejména v regionech je totiž stále více rodin, které si kvůli tíživé situaci nemohou dovolit ani skromnou nadílku. Sbírka odstartuje v pondělí 13. listopadu rezervací dárků na webu krabiceodbot.cz.

Shrnutí:

  • Charitativní sbírka Krabice od bot je vůbec největší akcí zaměřenou na pomoc dětem v nouzi.
  • Rezervace dárků začíná 13. listopadu, zabalené krabice pak mohou dárci do sběrných míst přinést od 20. listopadu do 5. prosince.
  • Do sbírky se zapojí stovky dobrovolníků, kteří velmi dobře znají potřeby rodin ve svém okolí a vytipují i ty, kteří pomoc naléhavě potřebují, ale nejsou v systému sociální pomoci.
  • Počet sběrných míst se v letošním ročníku téměř zdvojnásobil, a to díky partnerství se společností T-Mobile.
  • Mediálním partnerem sbírky je TV Nova.

Přípravy sbírky jsou v plném proudu

Už nyní Diakonie ČCE a její dobrovolníci připravují informace o dětech a rodinách, pro které pak dárci zabalí krabice plné překvapení. Seznam sběrných míst a anonymní seznam dívek a chlapců, který obsahuje informaci o věku dítěte, zveřejní v pondělí 13. listopadu na webu sbírky krabiceodbot.cz. Dárci si pak mohou rezervovat konkrétní sběrné místo, kam své dárky přinesou.

„Při přípravě sbírky můžeme spoléhat na síť dobrovolníků, především z řad místních. Ti ve spolupráci se školami, OSPODy, dětskými lékaři a dalšími organizacemi zjišťují potřeby dětí z neutěšených podmínek. Díky jejich obětavému úsilí se nám daří pomáhat i v rodinách, které nevyužívají žádné sociální služby, nebo které se do složité situace dostaly teprve nedávno,“ vysvětluje Zdeňka Marešová, členka správní rady Diakonie ČCE, která vede oddělení péče o dárce.


Radost pro děti v nouzi

Dobrovolníci ve 260 sběrných místech ve všech koutech Česka budou krabice od dárců přijímat během dvou týdnů na přelomu listopadu a prosince, konkrétně od pondělí 20. listopadu do úterý 5. prosince.

„S úhlednými balíčky přicházejí mladí i staří, jednotlivci i rodiny s dětmi, nebo třeba kolegyně a kolegové z práce. Řada přispívajících se na akci podílí opakovaně a v mnohých rodinách se společné nakupování a balení dárků pro děti z neutěšeného prostředí stalo nedílnou součástí vánočních příprav. Stále častěji se účastní také instituce a soukromé společnosti včetně velkých značek – přispívají zkrátka všichni, kterým osud dětí ohrožených chudobou není lhostejný,“ přibližuje atmosféru sbírky Zdeňka Marešová.

Jana Škaloudová, dobrovolnice zapojená do sbírky, shrnuje na jednom z příběhů, jak Krabice od bot v rodinách pomáhá: „Společně zůstali děda v invalidním důchodě a 11letý kluk. V rodině také vypadl maminky příjem, která bohužel před Vánoci zemřela. A co to s rodinným rozpočtem udělá, než se zařídí a vyplatí příslušné dávky, je neskutečné. Kde najednou najít finance na dárky, kde je sehnat, jak to zařídit. To naštěstí věděla sociální pracovnice, která s rodinou pracuje. A tak se pár dní před Štědrým dnem objevily v rodině dárky, nejen pro Ondru, ale i pro dědu.“

Vloni se do sbírky zapojilo 13 154 dárců, kteří doručili téměř 50 tisíc úhledně zabalených balíčků. Jeden dárce tedy připravil téměř tři krabice dárků. Dárcům se snadněji vybírají překvapení pro dívky, největším oříškem jsou obvykle věci pro dospívající chlapce. Aby Diakonie dárcům výběr co nejvíce usnadnila, připravila na webu sbírky nejen detailní informace o tom, jak se do sbírky zapojit, ale také užitečná doporučení, kterými se přispívající mohou řídit.


Krabice online po celý rok

Kromě vánoční sbírky je možné přispívat kdykoliv finančním darem do sbírky Krabice online. V roce 2022 se tak podařilo vybrat celkem 4,3 milionu korun do krizového fondu na pomoc dětem ohroženým chudobou.


O Diakonii ČCE: Pomoc má mnoho tváří

Diakonie ČCE je jedním z nejvýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v České republice. Služby sociálně-zdravotní, vzdělávací a pastorační nabízí ve více než 279 zařízeních (střediska a speciální školy) po celém Česku. Dále zajišťuje humanitární pomoc a zabývá se rozvojovou spoluprací v zahraničí.
V Diakonii pracuje přes 2 300 zaměstnanců a více než 1 000 dobrovolníků. V přímé péči denně pomáhá tisícům klientů v nepříznivých životních situacích: od rané péče, pomoci rodinám s dětmi s postižením, přes provoz nízkoprahových klubů, azylových domů, domů na půl cesty, chráněných dílen a pracovních míst, občanských poraden apod. až po seniorská zařízení či hospic pro umírající. Náklady na provoz a rozvoj celkem 217 registrovaných sociálních služeb přesahují 2 miliardy korun ročně.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt