nášLiberec

Search

Rekonstrukce URANu pokračuje. Stojí o desítky milionů více, než měla

Vedení města se minulý týden pochlubilo rekonstrukci bývalé budovy URAN. Tu měla původně realizovat firma Metrostav, která ovšem dostala soudní zákaz účastnit se veřejných zakázek kvůli svému korupčnímu jednání. Dnes URAN rekonstruuje, ve sdružení firem, dceřinka Metrostavu a stavba je výrazně dražší, než měla být.

Podle vedení města zdárně probíhající renovaci budovy představil primátor Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). „Jsme v první fázi opravy, která se týká zatím poloviny objektu. Přímo na místě jsme se seznámili s tím, že vše pokračuje podle plánu. Pokud nenastane žádná komplikace, zhruba v lednu 2024 bude hotova i první polovina opláštění celé budovy. S první montáží oken a zateplovacího systému se počítá už teď v listopadu s tím, že vše se dělá za běžného provozu. Viděli jsme i základní kontury budoucího zázemí pro autobusové nádraží, kde zároveň konečně vznikne i důstojný prostor pro cestující. Přestože jde o velmi složitou rekonstrukci, věřím, že se vše povede uzavřít do konce příštího roku,“ uvedl primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Rekonstrukci URANu provádí společnost Společnost CMS pro rekonstrukci objektu Uran. Součástí této společnosti je firma CL-EVANS s.r.o., dalšími jsou Metrostav DIZ s.r.o., který původně soutěž dokonce vyhrál, ale nemohl se jí kvůli soudnímu zákazu účastnit, a STAPROM CZ, spol. s r.o. CL-EVANS patří, spolu s Metrostavem a libereckým SYNERem, mezi společnosti, které v regionu tradičně získávají nejvíce lukrativních zakázek.

Výrazně se také zvýšila cena zakázky. Výše zmíněné sdružení firem vyhrálo soutěž s nabídkovou cenou 136 455 774 Kč s DPH. Přitom ještě loni se počítalo s cenou kolem 100 milionů korun. Původně to mělo být ještě o zhruba 20 milionů méně.

Jak upozornil Náš Liberec, celý průběh veřejné zakázky, která měla být hotova již před pěti lety, budil pochybnosti. V soutěži liberecké radnice na rekonstrukci Uranu byl nakonec jediným uchazečem Metrostav a.s. Výběrové řízení, jak již dříve popsal Náš Liberec, provázela řada nestandardních okolností. Například manažerem projektu byl bývalý kontroverzní úředník, jehož jméno zaznívá u další kauzy Metrostavu, která se týká předražené zakázky na rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci.

Dále původní vítěz tendru, pražská společnost Trigema, za podivných okolností ze soutěže odstoupil. Náš Liberec také přinesl zprávu o tom, že azbest, který měl rekonstrukci Uranu v přípravném řízení prodražovat, se ve stavbě, na základě výsledků kontrol, de facto nenachází.

Další miliony v souvislosti s Uranem zaplatí město Liberec i společnosti SYNER Group, od které si za nemalé peníze pronajímá dočasné prostory pro úředníky v budově S Tower v dolním centru. Liberecký radní pro sport Petr Židek z ODS například dlouhou dobu usilovně lobboval za to, aby si město od Syneru naddimenzovanou budovu, ze které kvůli ne zrovna levnému nájmu odešel i Úřad práce, koupilo.

Nyní si město prostory v S Tower od SYNER Group pronajímá a celkově ho již Uran stojí 12 milionů ročně. Za nájem S Tower dá Liberec ročně 4,2 miliony korun a dalších 8 milionů korun dá na úrocích bance, od které si na rekonstrukci půjčil 100 milionů korun. Hádky v koalici tak Liberečany stojí 12,2 milionů korun každý rok.

foto: Facebook/Jiří Janďourek

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali
Společnost SYNER GROUP (Syner) podala prostřednictvím svého právního zástupce trestní oznámení ve věci údajného nezákonného úniku informací v kauze, kde je obviněn jeden z majitelů Syneru,