Proč vznikají v krajině hadníky?

Většina plazů dnes patří mezi zvláště chráněné druhy i proto, že jim mizí vhodná stanoviště pro líhnutí, jako staré vykotlané stromy, komposty či hromady hnoje, které bývaly u každého hospodářství. Pomoci jim tak může např. budování tzv. hadníků, které na vhodných lokalitách vytváří i liberecký spolek Čmelák.

Líhniště pro plazy (tzv. hadník) je většinou dřevěná konstrukce z kulatiny o rozměru alespoň 2 x 2 m a výškou cca jeden metr, která je potažena plotovým pletivem, což zabraňuje vniknutí např. divokých prasat, která by si na snesených vajíčkách ráda pochutnala. Vnitřek je tvořený směsí kamenů, větví, kůry, trávy, listí apod. To vytváří vhodný prostor právě pro úkryt plazů a kladení vajíček, navíc tlení trávy a listí vytvoří potřebné teplo a vlhko. Ideální místo k umístnění hadníku je třeba pod stromem, aby se hadník ranními a večerními paprsky prohřál, ale v poledne byl ve stínu a nedošlo tak k jeho úplnému vyschnutí.

„Obnově luk a podpoře jejich druhové rozmanitosti se intenzivně věnujeme třetím rokem. Naše hadníky může veřejnost vidět v Mokřadech Česká Ves, na loukách v okolí Dolních Plání na Ještědu, ve Veseckém údolí v Liberci či v lokalitě Rybníčky u Lomnice nad Popelkou. Hadníky plníme právě posečenou trávou z luk, na nichž rostou vzácné druhy rostlin.“ vysvětluje Lucie Stránská, která má ve Čmeláku péči louky na starosti.

„Budování hadníků probíhá v době, kdy je na to čas – většinou na jaře nebo podzim, v létě je plno práce se sekáním luk. A hadníky plazi opravdu využívají – pozorovali jsme na nich jak relativně hojné slepýše, tak i vzácnější zmiji nebo užovku“ doplňuje Jana Bujoková, ředitelka organizace.

TZ organizace Čmelák- Společnost přátel přírody

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt