Město vs kraj. Kolik kdo přispívá na instituce s nadregionálním významem

Zastánci převodu zoo a botanické zahrady na Liberecký kraj často argumentují faktem, že Liberecký kraj zase přispívá libereckým divadlům, pro jejich nadregionální význam. Jenomže, s ohledem na řeč čísel, toto srovnání poněkud kulhá.

Náš Liberec se, jako jediné médium, věnuje otázce správy organizací města a kraje. Zejména pak kontroverzní směny, ve které Liberec přišel na úkor Libereckého kraje o své tradiční instituce: zoo a botanickou zahradu i s jejich obrovským majetkem, na který v rámci směny nebyl udělán ani seriózní znalecký odhad.

Ačkoliv tuto směnu neměli v Liberci vládnoucí STAN/Starostové pro Liberecký kraj ve svém volebním programu z roku 2018, byla s Libereckým krajem podepsána, bez větší veřejné debaty, několik měsíců před volbami v roce 2022.

Zatímco provoz zoo stojí, respektive stál v posledních letech před převodem na kraj v roce 2022, něco přes 60 milionů korun (2019 63,8 milionů korun, 2020 68,2 milionů korun, 2021 63,2 milionů korun), město Liberec nyní posílá novému vlastníku zoo téměř polovinu z této částky, tedy zmíněnou částku 25 milionů korun. Konkrétně jde o zhruba 39 procent z částky, které Liberec dával zoo, když byla ještě v jeho vlastnictví.

Pro letošní rok alokoval Liberecký kraj pro libereckou zoo podobnou částku. Konkrétně 69 milionů korun. To znamená, že město Liberec platí, dnes již krajskou, zoo více než ze třetiny. Konkrétně jde o 36,2 procenta z částky, kterou zoo dává kraj.

Situace ohledně divadel je naprosto odlišná. Město Liberec například celkově v roce 2023 ze svého rozpočtu dofinancovalo náklady svých dvou divadel (Divadlo F. X. Šaldy a Naivní divadlo Liberec) částkou 170 mil. Kč. Celkový provoz stojí 213 mil.

Podle vyjádření Libereckého kraje pro Náš Liberec poskytl Liberecký kraj v roce 2022 Divadlu F. X. Šaldy a Naivnímu divadlu dotace v celkové výši 7.200.000 Kč, z toho Divadlu F. X. Šaldy na činnost 1.470.000 Kč. V roce 2023 Liberecký kraj poskytl Divadlu F. X. Šaldy a Naivnímu divadlu dotace dotace ještě o něco málo nižší – 7.150.000 Kč, z toho Divadlu F. X. Šaldy na činnost 1.470.000 Kč.

Příspěvky Libereckého kraje jsou tedy minimální. Tvoří zhruba 4 procenta z celkové částky, které na provoz obou divadel dává město. Město Liberec tak přispívá kraji na provoz zoo, procentuálně vyjádřeno, desetkrát více, než on přispívá na liberecká divadla.

Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj.
Jan Sviták ze Starostů pro Liberecký kraj je v regionu po hejtmanu Martinu Půtovi politickou šarží číslo dvě. Je statutárním náměstkem hejtmana, ale i
Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice
Plánovaná rekonstrukce Lidových sadů v Liberci bude výrazně dražší. Ještě tento rok se počítalo s částkou zhruba 184 milionů korun, dnes je cena rekonstrukce