Musíme to opravit. Nemusíme to bourat..

Liberecká radnice rozeslala do všech schránek speciální přílohu zpravodaje na téma plánované rekonstrukce bazénu. Je fajn, že se radnice snaží vysvětlit lidem, proč bude bazén dva roky zavřený. Trochu méně fajn je, že podané informace jsou poněkud zavádějící. Takže si je dovolujeme lehce korigovat:

1️⃣ Ano, potřebu opravy bazénu nikdo nezpochybňuje. Ovšem jedna věc je oprava, druhá věc je kompletní vybourání stavby a přeházení vnitřních dispozic. Současné vedení města se rozhodlo pro to druhé a dostalo tím cenu rekonstrukce na astronomickou miliardu Kč. Za posledních 15 let se v ČR za veřejné peníze nepostavil ani neopravil jediný takto drahý bazén. Co víc – jen jeden ze 67 takových projektů překročil cenu půl miliardy (novostavba areálu Jedenáctka Chodov, 631 mil. Kč).

2️⃣ V tiskovině informuje náměstek Petr Židek (ODS), že uzavření bazénu kvůli rekonstrukci se pravděpodobně odloží kvůli protahujícímu se výběrovému řízení na stavební firmu. Pravdou je, že ještě před 2 týdny mluvil jinak. „Na posledním jednání zastupitelstva náměstek Židek na můj dotaz odpověděl, že harmonogram se měnit nebude, bazén se zavře 1. ledna. Až na základě mých dotazů a tlaku prostřednictvím tiskových zpráv vedení město otočilo. Uvědomilo si, že je nesmysl, aby byl bazén zbytečně zavřený, když se teprve bude vybírat stavební dodavatel rekonstrukce. Nyní to vypadá na prodloužení provozu až do konce března,“ vysvětluje naše zastupitelka Zuzana Kocumová.

3️⃣ Náměstek Židek dále vysvětluje, že velké množství dotazů a připomínek je u výběrového řízení na stavebního dodavatele u takto velké stavby běžné. Pravdou je, že stovky dotazů zpochybňují rozpory mezi jednotlivými částmi projektové dokumentace a výkazem výměr. Město přitom pracovalo na projektové dokumentaci 4 roky. Firmy v ní našly ohromné množství chyb za pouhé 3 měsíce. To o kvalitě práce na straně města nic hezkého nevypovídá.

4️⃣ Zaslané připomínky firem náměstek Židek zlehčuje, že jde především o technické záležitosti. To koriguje zastupitel Jindřich Felcman: „Náměstek Židek taktně zamlčuje, že velká část připomínek napadala zadávací dokumentaci s tím, že je diskriminační. A to proto, že obsahovala naprosto nepodložené požadavky na kvalifikaci zaměstnanců stavebních firem. Tyto požadavky nápadně zvýhodňovaly pouze několik málo největších firem (ne-li firmu) na trhu. Na tento problém jsem upozornil na jednání zastupitelstva v září. Až na základě mých připomínek se vedení města rozhodlo některé tyto kvalifikační požadavky vyškrtat. I proto se výběrové řízení nyní prodloužilo.“

ZÁVĚR: Kolem miliardové rekonstrukce bazénu je mnoho pochybností. Teď už je nicméně rozhodnuto, rekonstrukce bude v nejbližší době zahájena. Bylo by ovšem korektní, aby o této ohromné investici město informovalo korektně.

Tisková zpráva Zelených/Liberce otevřeného lidem

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.
Zachovat kulturní dědictví, pečovat o památky ve vlastnictví Biskupství litoměřického a jeho farností a také prezentovat jejich obnovy veřejnosti. To jsou hlavní cíle memoranda, které
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt