Jablonec koupil strategické pozemky na přehradě. Je to nehorázně drahé, zuří opozice

V sousedním Jablonci nad Nisou hýbe politickou scénou nákup tzv. Tajvanu, tedy poloostrova na zdejší oblíbené přehradě, kde dlouho chátraly dožívající stavby. Město tak celí strategické pozemky a eliminuje vznik ubytovny u přehrady. Opozice ale upozorňuje, že radnice dá za pozemek dvojnásobek ceny, než kterou určuje znalecký posudek.

Jablonecká koalice ODS, Pirátů, STAN/SLK a Společně pro Jablonec prosadila nákup tzv. Tajvanu, poloostrova na přehradě ve Mšeně. Jedná se o pozemek o rozloze 3 399 m² u jablonecké přehrady, který soukromý majitel nabízí k prodeji už mnoho let a minimálně od roku 2016 za stejnou cenu 35 000 000 Kč. Tuto cenu se nyní nakonec město rozhodlo akceptovat a pozemek koupit.

„O vykoupení pozemků na Tajvaně usiluje město dlouho, aby mohlo sjednotit svůj majetek v okolí vodní nádrže Mšeno; toto má i řadu vazeb na ochranu některých veřejných zájmů, jako je ochrana nočního klidu, bezpečnost, koordinaci akcí atd.,“ říká jablonecký náměstek pro správu majetku Petr Roubíček z ODS.

To však zvedlo ze židle místní opozici z ANO. Upozorňuje na to, že znalecký posudek odhadl cenu pozemků na 18 milionů. Opoziční zastupitelé proto dokonce zvažují trestní oznámení.

„Jsme zastupitelé města a pokud máme jednat s péčí řádného hospodáře, k čemuž jsme se na ustavujícím jednaní zastupitelstva zavázali, nemůžeme souhlasit s tím, aby město koupilo pozemek dvakrát dráž, než stanoví poslední posudek. Chápeme, že může být strategický, ale nelze za něj zaplatit jakoukoliv cenu. Radíme se proto s právníky a zvažujeme podání trestního oznámení na zastupitele, kteří nákup podpořili,“ říká za ANO Jablonec nad Nisou zastupitel a bývalý primátor Milan Kroupa.

Vedení města v případě nákupu Tajvanu argumentuje, že užitek veřejné investice se neměří ziskem, ale přínosem pro občany. V důvodové zprávě, přiložené k nákupu zmíněných pozemků, se uvádí veřejný zájem a snaha sjednotit majetek města, v tomto případě strategické pozemky u přehrady.

„Vykupované pozemky na poloostrově Tajvan jsou strategicky důležité pro získání kontroly nad podobou a fungováním nejen této lokality, ale i přehrady jako celku. Součástí území je zbořeniště, torza stánků a přístupová komunikace ke sportovištím. Kromě kultivace veřejného prostranství a možnosti nastavit režim a pravidla užívání, město nákupem zajišťuje trvalou záruku veřejného využití i přístupu k loděnicím,“ připomíná náměstek Roubíček. 

Zástupci koaličního Společně pro Jablonec také upozorňují na další argument, který hrál roli při rozhodnutí pozemky na Tajvanu koupit. Tou je hrozba vybudování ubytovny v místě. Současný vlastník má totiž platné stavební povolení pro ubytovnu a společenský sál. Má i patnáct let staré smlouvy s městem, které mu umožňují postavit na pozemcích města přípojky inženýrských sítí.

Podle koaličních zastupitelů by pak, pokud by se rozhodl pro výstavbu, město nemělo již žádnou páku, jak vznik a provoz ubytovny na Tajvanu ovlivnit. Realizace by navíc vedla, podle koaličních zastupitelů, v každém případě k zatažení velkého množství dalších aut na oblíbenou přehradu ve Mšeně.

S tím ovšem polemizuje opoziční zastupitel z ANO Stanislav Říha, který uvádí: „Nikdo pozemek dosud nekoupil, i když ceny nemovitostí v posledních letech vyletěly vzhůru. I soukromé subjekty totiž vědí, že cena za pozemek není přiměřená a jeho využití do budoucna značně problematické kvůli chybějícím inženýrských sítím i kvůli tomu, že břehy přehrady patří Povodí Labe, které má v rámci rozvoje přehrady zásadní slovo.“

Hrozby podání trestního oznámení se ale koaliční zastupitelé nebojí. „Naopak, my jsme o tom hlasovali zcela veřejně, protože si za tím, že město Jablonec tyto strategické pozemky pro své občany potřebuje, stojíme,“ uvedl pro Náš Liberec radní pro účely pořizování územně plánovací dokumentace Petr Klápště (Společně pro Jablonec).

K rozdílné ceně pozemků pak Petr Klápště říká: „Znalecký posudek uvádí cenu, která se vztahuje pro trh, chcete-li pro podnikání, my ale chceme Tajvan do budoucna pro občany města a veřejné využití. To jsou myslím dvě věci, které těžko srovnávat. Navíc jsem opravdu rád, že se nám tímto krokem podařilo zamezit vzniku ubytovny na břehu přehrady, v místě, které obyvatelé města tolik využívají,“ dodává radní Klápště.

Trestní oznámení na politické činitele není v Jablonci nad Nisou nic výjimečného. Shodou okolností i zastupitel za ANO Milan Kroupa, který o něm dnes mluví, mu sám nedávno čelil. Podalo ho na něj Sdružení místních samospráv kvůli tomu, že v srpnu 2019 vypnul městský kamerový systém, aby dokázal, že jeho firma kamery ve městě ovládá, a požadoval po městu zhruba dva miliony korun.

Kroupa nakonec ale potrestán nebyl. Podle státního zástupce se sice trestného činu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení dopustil, stíhání ale bylo zastaveno kvůli takzvané účinné lítosti. Kroupa ovšem musel rezignovat na post primátora a vystoupil i z hnutí ANO, když ho kritizoval i jeho předseda Andrej Babiš.

foto: Visit Jablonec

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty