Zoo postaví „zelené“ bistro za 8 milionů

Kiosek u Dětského koutku za 8 milionů? Tento plán liberecké zoo zvedl některé ze zastupitelů ze židle. Liberec totiž přispívá Libereckému kraji na investice 25 milionů ročně i poté, co mu ji, s veškerým majetkem, před dvěma lety odevzdal.

Když se před dvěma lety převáděla Zoo Liberec i s Dětským koutkem na Liberecký kraj, argumentovalo se div ne katastrofální situací zoo, ohrožením chovu zvířat nebo tím, že by liberecké zoo mohla být odebrána licence evropských zoologických zahrad, což se ukázalo jako manipulace a nepravda.

V současné době Zoo Liberec patří Libereckému kraji, ale město Liberec se zavázalo Libereckému kraji každý rok přispívat 25 milionů na investice. Připomeňme, že když zoo patřila městu, odmítal kraj na zoo přispět byť jen pěti miliony korun.

Opoziční zastupitele proto překvapilo, že místo do záchrany fungování zoo nebo do zlepšení podmínek pro život zvířat či zaměstnanců se investuje do bistra u Dětského koutku, a to překvapivě poměrně vysokou částkou. Nový kiosek (viz úvodní obrázek) má stát osm milionů korun.

„Mě překvapila ta vysoká částka osm milionů korun pro bistro v Dětském koutku, zajímala mě výše té částky a jaké zlepšení přinese návštěvníkům Dětského koutku,“ ptal se ředitele zoo Davida Nejedla, který byl hostem zastupitelstva, Jan Stárek ze Zelených/Liberce otevřeného lidem.

„Součástí té ceny, která je po revizi již sedm milionů, ne osm, ale kdybychom šli dále, už by to bylo na úkor kvality toho projektu. Objekt má zelenou střechu, funguje zde aquaponie, hydroponie, práce s dešťovou vodou, takže to může fungovat i jako vzdělávací objekt. Navíc to občerstvení, které zde vnikne, bude obsluhovat návštěvníky koutku i lidi, co chodí nahoru k vodárně,“ vysvětlil ředitel zoo David Nejedlo, který ještě loňské volební období seděl v zastupitelstvu za STAN/Starosty pro Liberecký kraj.

„Myslím, že velká opomíjená součást udržitelného stavitelství je prostě nestavět. Vysvětlím to: přijde mi, že zelená střecha v prostředí, kdy všude okolo je les, který to zasáknutí vody zvládá sám, tak ta střecha je zbytečná záležitost. To samé platí pro tu hydroponii,“ reagovala zastupitelka za Zelené/Liberec otevřený lidem Anna Kšírová.

„Je dobře, že budova je zateplená dobře, ale vzhledem k tomu, že bude v plném provozu jen část roku, tak je to trochu mimo téma. Proto se ptám, jestli to neudělat více minimalisticky a levněji a ty peníze investovat někde, kde by se ty udržitelné technologie využily a vyplatily,“ dodala Kšírová.

„My přemýšlíme, že bychom to bistro provozovali, nechci říct, že celoročně, ale například ne úplně navázané na otevírací dobu dnešního Dětského koutku. Ale nechci nic slibovat,“ reagoval na vystoupení zastupitelky Kšírové ředitel zoo Nejedlo.

Někteří její kolegové ale reagovali ještě tvrději. „Já teda budu ještě ostřejší než byla moje kolegyně. Mě tohle přijde jako neuvěřitelné plýtvání penězi, a ani to nemá nic společného se zeleným smýšlením, tohle je prostě greenwashing, kdy udělám něco brutálně drahého a neefektivního a tvářím se: hele, hurá, podívej, jak je to ekologický,“ uvedl k plánovanému kiosku zastupitel za Zelené/Liberec otevřený lidem Jaromír Baxa.

„Vy, kteří se v té lokalitě pohybujete, tak víte, že hned vedle Dětského koutku byla kavárna, která se neuživila. Navíc v Lidových sadech máte vlastní restauraci, kterou provozujete. Když vidím, kolik peněz se zde utratí, mě to přijde postavené na hlavu. Navíc připomínám, že my jsme byli proti převodu Dětského koutku, který, na rozdíl od zoo, slouží převážně Liberečákům,“ dodala k věci Zuzana Kocumová.

Opoziční zastupitelé poté navrhli ke schválení bod, který by zavázal zoo k tomu, aby (i) z peněz města vyčlenila ročně 10,2 milionu do investičního fondu, který by financoval plánované Centrum ohrožené divočiny, které chce zoo v budoucnu realizovat. Se svým návrhem ale proti hlasům koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS, Pirátů, ale i SPD neuspěli.

Subscribe
Upozornit na
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci vznikne historicky nejdražší podchod v dějinách města, ale zřejmě i České republiky a dost možná i Evropy. Nový, několik metrů dlouhý, podchod,
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní