nášLiberec

Search

Lidové sady: rekonstrukce střechy už není akutní problém?

Nutnost opravy střechy Lidových sadů byla před dvěma lety jedním z argumentů, který měl sloužit ospravedlnění změny majitele liberecké zoo z města na kraj. Nynější nákladná rekonstrukce s ní ale nepočítá a ani výhledově nový majitel – Liberecký kraj – neví, kdy a zda s ní vůbec začne.

Před několika dny vedení zoo a Libereckého kraje, kterému poslední dva roky zoologická zahrada patří, zveřejnili podobu projektu na rekonstrukci významné liberecké kulturní památky Lidových sadů i její cenu. Obojí ale vyvolalo hned několik otázek, na které přicházejí z různých míst různé odpovědi.

Zoo, spolu s botanickou zahradou, patří zhruba dva roky kraji, když se na tom dohodli zejména ve městě i na kraji vládnoucí STAN/Starostové pro Liberecký kraj, kteří to ovšem neměli ani volebním programu.

Současná plánovaná rekonstrukce Lidových sadů, které jsou od roku 2011 ve správě zoo, se po novém zveřejnění nákladů pohybuje kolem částky 280 milionů korun. Překvapí však, že v těchto nákladech není zahrnuta rekonstrukce střechy, po které Lidové sady volají již několik let a která je skutečně ve špatném stavu.

Svědčí o tom ostatně i „Stanovisko Zoo Liberec k plánované změně zřizovatele“ z listopadu 2021, kdy se schvaloval převod liberecké zoo z města pod Liberecký kraj. Nutnost rekonstrukce střechy – a absence dostatečných prostředků na ni ze strany města – je dokonce uváděna jako jeden z hlavních důvodů toho, proč je správné, aby zoo změnila majitele.

„Na zásadní rekonstrukce střechy, rozvodů či topného systému však městská zoo nemá finance a nemá je a ani dlouhá léta mít nebude ani samo město,“ uvádí se ve výše zmíněném, dva roky starém stanovisku vedení Zoo Liberec.

Jenomže tento zásadní počin v současné rekonstrukci jaksi chybí. Minulý týden, jak informoval Náš Liberec, představil ředitel zoo David Nejedlo před zastupiteli Libereckého kraje projekt za 278 milionů korun, který má Lidové sady modernizovat.

V projektu se počítá s vytvořením nového Malého sálu, který má sloužit vědeckým konferencím, úpravou interiérů, vybudováním posuvného hlediště nebo se stavbou „zeleného“ bistra v přilehlém Dětském koutku za 8 milionů korun. O opravě střechy, která byla ještě před dvěma lety tak zásadní věcí, ale ani slovo.

A nepočítá s ní ani vedení Libereckého kraje. A to nejen v tomto projektu, ale v současnosti se neplánují ani další kroky, v jejichž rámci by střecha byla opravena.

„Podle podmínek Národního památkového ústavu musí být projekt (výše zmíněný projekt za 278 milionů – pozn. red.) dokončen do září roku 2025. Liberecký kraj jej v tomto časovém limitu stihne dokončit, a to ve vyprojektovaném rozsahu. Střecha bude hotová v další etapě, jejíž termín zatím stanoven není,“ uvedl pro Náš Liberec mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

Památkáři, kteří v minulosti špatný stav střechy Lidových sadů monitorovali, upozorňují, že vlastník každé kulturní památky, kterou Lidové sady jsou, je povinen o ni pečovat ze zákona.

„Je zodpovědností každého vlastníka či uživatele kulturní památky, aby udržoval památku ve stavu, aby nedocházelo k jejímu poškozování, a to například zatékáním. Tudíž vlastník musí posoudit, zda je střešní plášť v takovém stavu, který vyžaduje komplexní nebo lokální opravu. Orgány památkové péče mohou v případě, že vlastník nekoná, nařídit udržovací práce, pokud zjistí, že dochází k poškozování kulturní památky, například zatékáním,“ uvedl pro Náš Liberec ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář.

Subscribe
Upozornit na
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali