Rozestavěný penzion u lázní straší už roky. Město to nezajímá

Již několik let má nejkrásnější ulice v Čechách, tedy liberecká Masarykova třída, nelichotivou vizitku. Kromě neudržované, auty rozježděné zeleně a chodníků jde i o stále nedokončenou stavbu avizovaného penzionu vedle libereckých lázní.

V roce 2019, když se projekt schvaloval, se počítalo s tím, že u galerie vznikne moderní budova. Stavebníkem a investorem je liberecký podnikatel Michalis Dzikos. Po více než čtyřech letech je stavba stále nedodělaná a její stav hyzdí celé okolí. Z penzionu by se navíc měl stát rodinný dům, v rozporu s tím, na co stavba dostala povolení.

Tehdejší vedení města, tedy koalice Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS, dalo výstavbě v roce 2019 dokonce výjimku, přestože na území Liberce platí stavební uzávěra pro výstavbu ubytovacích zařízení. „Ta stavební uzávěra je primárně namířena proti různým ubytovnám, které s sebou nesou negativní sociální jevy. Plánovaný „Penzion Masarykova“ není takovým případem, proto jsme se v radě města shodli, že dostane z tohoto zákazu výjimku,“ stojí téměř v pět let starém odůvodnění.

Dnes ale stav stavby ani okolí, které je jí silně poničeno, město de facto nezajímá. „Jedná se o soukromý projekt. Pozemek je v soukromém vlastnictví a stavbu realizuje soukromý investor. Město žádný postup nechystá,“ zněla odpověď z libereckého magistrátu pro naši redakci.

Jenomže, jak dokládá situace kolem stavby, zasaženy jsou i chodníky, městská zeleň v majetku města je roky ničená technikou a podobně. Nicméně i tyto skutečnosti nechávají vedení města chladnými. Ostatně veřejný prostor a zeleň nejsou pro současnou koalici prioritou, jak dokazuje stav samotné Masarykovy ulice i celého města.

Oblíbenou Masarykovou třídou se politici rádi chlubí v médiích, její skutečný stav je však zajímá málokdy. Takto vypadá zeleň a chodník v okolí rozestavěného penzionu

O něco rozpačitější jsou památkáři z Národního památkového ústavu (NPÚ). Upozorňují ale, že ve věci musí konat výkonná složka, tedy magistrát. „NPÚ by mohl ve věci dát podnět orgánu památkové péče pouze v případě, že by stavebník nějakým způsobem nedodržoval podmínky závazného stanoviska vydaného na základě písemného vyjádření naší organizace nebo svojí činností ohrožoval jiné části památkového fondu,“ uvedl pro Náš Liberec ředitel NPÚ v LIberci Miloš Krčmář.

„Můj odborný názor je takový, že je ideální, aby každý realizovaný vstup do památkově chráněného území nebo do prostředí kulturní památky proběhl v co nejkratším možném termínu, samozřejmě s ohledem na kvalitní provedení vlastní realizace,“ dodal ředitel Krčmář na dotaz, zda se, podle něj, stavba netáhne příliš dlouho.

O penzionu má také jednat rada architektů, která jej schválila. Proti výstavbě tehdy nebyl ani hlavní architekt města a dnes náměstek pro architekturu a dopravní stavby Jiří Janďourek (STAN/Starostové pro Liberecký kraj). „Nejsme a priori proti zástavbě, ale výsledkem musí být z hlediska architektonického špičková kvalita. Ta ulice a celá lokalita si už rozhodně nezaslouží žádnou průměrnou nebo podprůměrnou architekturu,“ uvedl v roce 2019 pro náš web Jiří Janďourek.

Subscribe
Upozornit na
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Samotná koaliční smlouva mezi zástupci STAN/Starostů pro Liberecký kraj a vládní koalice SPOLU bude sice podepsána až 16. října, ale již dnes zástupci obou
Hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu zastupuje jeden z nejznámějších advokátů České republiky Tomáš Gřivna. Hejtman si ale jeho služby neplatí ze svých zdrojů. Téměř
Město prezentuje současnou rekonstrukci bazénu, kterou měl dle policie řídit majitel SYNER Group, jako navázání a poctu libereckému architektu Pavlu Švancerovi, který je autorem
Nákladná rekonstrukce zhruba 300 metrů Sokolské ulice je u konce. Přibyly systémy vsakování dešťové vody, ale i cyklopruhy a zejména ostrůvky se zelení, které