Bič na lidi, cukr pro bohaté firmy. Liberec má nejdražší MHD v zemi

Liberec jako neoliberální laboratoř. Město je velice tvrdé vůči svým občanům a nebývale mu zdražuje služby. Naopak velké firmy, ať co se týče rekordně drahých zakázek či minimálních daňových povinností, zde mají ráj.

Liberec má pověst města, kde mají jeho občané nejdražší MHD v celé republice. A současná pravicová koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů nehodlá Liberec o tento primát připravit.

Základní hodinová jízdenka v liberecké MHD zdraží příští rok z 24 na 28 korun při nákupu on-line, papírová verze bude stát 34 korun. U ročního kupónu bude cena upravena na 3 990 Kč (+340 Kč), 90-ti denní kupón bude nově za 1 600 Kč (+230 Kč), u 30-ti denního kupónu se cena změní na 660 Kč a u 7-mi denního pak na 250 Kč.

Vedení města ale argumentuje, že vedle základních slev 50% pak jsou zavedeny zlevněné roční kupóny á 990 Kč pro skupiny: důchodci, děti, invalidé, pro sociálně slabší skupiny obyvatel a rodiče s kočárkem.

Výrazně podraží i pokuty za „jízdy na černo“. Ta se zvedne z z 600 na 1500 korun, a to i v případě, že si cestující svou „lítačku“ jen zapomněl. Postiženi tak mohou být například i žáci a studenti.

Jak informoval Náš Liberec, MHD není jediná služba, která pro občany zdraží. Extrémně vysoké jsou v Liberci i poplatky za parkování. A to jak za jednorázové, tak ro rezidenty, kde roční stání vychází až na 3200 Kč na rok, což je třikrát více než v centru Prahy a násobně více než v jiných městech.

Naopak město je vstřícné k velkým stavebním firmám. Díky neskrývaným vazbám na zdejší stavební lobby v čele se společností Syner, se Liberec v minulosti obrovsky zadlužil a dodnes ho trápí dluh, který je dnes ve výši zhruba 1,2 miliardy korun.

To mu ovšem nebrání ve vymýšlení dalších megalomanských zakázek, jako je aktuální přestavba plaveckého bazénu na Tržním náměstí, která má vyjít na neuvěřitelných 1,3 miliardy korun. A to za situace, kdy vedení města neví, z čeho ji vlastně chce financovat.

Jak Náš Liberec také před několika týdny upozornil, radnicí anoncovaný plán na zvýšení daní pro velké firmy a korporace (z nichž ovšem byly některé vyjmuty, jako například Syner Group) se neuskuteční. V Liberci nejbohatší firmy přitom platí na daních z nemovitosti podstatně méně než v jiných městech.

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci vznikne historicky nejdražší podchod v dějinách města, ale zřejmě i České republiky a dost možná i Evropy. Nový, několik metrů dlouhý, podchod,
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní