nášLiberec

Search

Pražský kmotr zvítězil nad státem ve skandálu, který se začal psát v liberecké ODS

Podnikatel Tomáš Hrdlička stojící za pražskou ODS a SPD získal pravomocně pozemky v miliardových hodnotách v největší podvodné restituční kauze, která začala kolem lidí z liberecké ODS a zdejší stavební společnosti Syner.

Stát prohrál a ztratil vysoce lukrativní pozemky v Praze i kolem ní. A to kvůli evidentně falešné restituci, kdy nemovitosti v obrovské hodnotě a kdysi patřící prvorepublikovému velkostatkáři šly za firmou BEČVÁŘOVA, a. s, kterou zakládal někdejší liberecký zastupitel za ODS a podnikatel z prostředí společnosti Syner Jaroslav Mejstřík.

Pražský kmotr Tomáš Hrdlička, stojící za tamní ODS a SPD, může rozhodnutím soudu těmito zrestituovanými pozemky volně nakládat. Jako první na to upozornily Seznam zprávy.

Celá restituce byla přitom falešná a neměla proběhnout. Jak ukázalo policejní vyšetřování, kvůli fatální chybě úředníků načerpali restituenti i majetek, na který podle zákona neměli nikdy nárok. Pozemkoví úředníci tehdy ve svých rozhodnutích udělali z jedné z žadatelek o restituci velkostatkářovu neteř, ačkoli vůbec nepatřila do rodiny.

Jak informoval Náš Liberec, úředníci byli potrestáni, ale majetek zůstal ve zmíněné firmě, která patřila Hrdličkovi, ale i dalším kmotrům i kmotříčkům, jako byl například známý podnikatel z Prahy Roman Janoušek nebo majitel libereckého Syneru Petr Syrovátko, který je i Mestříkovým příbuzným.

Policie sice v roce 2015 na pozemky, které byly již před deseti lety ohodnoceny na 1,4 miliardy korun, zmrazila, aby se je nikomu nepovedlo převést a nezkomplikoval se případný návrat do majetku státu. Později prodej zakázal i soud tím, že vzal parcely do takzvané soudní úschovy.

Hrdlička ale začal od roku 2016 podíly ostatních akcionářů vykupovat – což nebylo v rozporu se zákazem převádět pozemky: Parcely zůstávaly stále ve stejné firmě, pouze se změnil vlastník společnosti. Takže dnes pozemky patří z poloviny Hrdličkovi a jeho společníkovi Pavlu Langerovi.

Jak napsaly Seznam zprávy, civilní soudy rozhodly o zrušení úschovy pozemků – tedy že už neplatí „plomba“, která měla zabránit jejich převedení. Zjednodušeně: Soudy řekly, že tímhle způsobem není možné pozemky podle zákona dál blokovat. Na konci srpna to potvrdil i Ústavní soud.

A o co v celé kauze šlo a jakou má vazbu na Liberec?

Podle protikorupční policie a státního zástupce měli tehdejší úředníci Pozemkového úřadu vytvořit falešnou neteř někdejšího prvorepublikového agrobarona Julia Bečváře, který měl rozsáhlé nemovitosti na území dnešní Prahy. Ty mu stát po únoru 1948 zabavil a Bečvářova rodina i příbuzní údajné neteře o ně zažádali.

Příběh pak má pokračování za současného režimu, zejména mezi lety 2010-2011, kdy političtí podnikatelé jako tzv. pražští kmotři Roman Janoušek a Tomáš Hrdlička spolu s majitelem liberecké společnosti Syner Petrem Syrovátkem a jeho bratrancem a bývalým politikem liberecké ODS Jaroslavem Mejstříkem založili firmu BEČVÁŘOVA, a. s., která skupovala restituční nároky po dědicích zmíněného velkostatkáře a náhradou žádala po státu kompenzace.

Tato skupina kolem politických podnikatelů Janouška, Hrdličky a Syrovátka vyplatila restituentům několik desítek milionů korun, sama ale na restitučních nárocích přišla k majetku zhruba 1,4 miliardy ze státního rozpočtu. Janoušek, Hrdlička ani Syrovátko ovšem na lavici obžalovaných neusedli, ale figurovali zde jen jako svědci.

Celý případ jako první před několika lety popsal Náš Liberec ve spolupráce s CNI. Ukázali jsme, jak byla pro celý podezřelý projekt zásadní provázanost liberecké ODS na Státní pozemkový úřad. Jak popsal Náš Liberec již před několika lety, v době, kdy se Pozemkový fond ČR podezřelým restitučním procesem zabýval, působil na pozici ředitele tohoto úřadu Radim Zika, bývalý radní Libereckého kraje a neúspěšný kandidát na post libereckého hejtmana za ODS.

Jaroslava Mejstříka z firmy BEČVÁŘOVA, a. s., pojí se Zikou nejen mateřská strana ODS, za kterou byli společně v roce 2000 zvoleni do libereckého zastupitelstva, ale jsou to také dobří známí. Podle informací Našeho Liberce Mejstříkova firma Europ a.s. sídlila ve stejné liberecké vile, ze které z Liberce úřadoval také Zika coby tehdejší šéf fondu.

A byl to právě Zika, kdo například v roce 2011 vydal (podle zápisu z jednání dozorčí rady) pokyn k mimosoudnímu jednání s restituenty po velkostatkáři Bečvářovi. Tímto krokem by se vyhnuli dlouhým soudním sporům a byly by jim požadované pozemky přiřknuty. Návrh nakonec neprošel.

Podezřelé restituce kolem Bečvářova statku ale měly dozvuky i v našem regionu. Jak na jaře 2021 upozornil Náš Liberec ve spolupráci s Reportéry ČT, lidé z prostředí Syneru, ODS a rodiny Petra Syrovátka se podobným způsobem dostávaly k nemalým pozemkům i na území sousedního Jablonce nad Nisou.

Subscribe
Upozornit na
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali