Kraj dal více jak půl milionu za studii, která mu pochválila drahý parkovací dům u jeho úřadu

Liberecký kraj zaplatil více jak půl milionu korun za třiceti stránkovou studii rozpačité kvality, která mu měla posvětit jeho předražený parkovací dům u krajského úřadu. Studie také říká, na co Náš Liberec upozorňuje již roky: vedlejší parkovací domy jsou poloprázdné.

Kontroverzní parkovací dům, který pro Liberecký kraj postavila dceřinka pro korupci zakázaného Metrostavu a kde jedno parkovací místo vyšlo na více jak milion korun, krajští politici skutečně chtěli. Svědčí o tom i fakt, že si nechali za 544 500 Kč zpracovat dopravní studii, jejíž úroveň může leckoho překvapit.

Na zhruba třiceti stránkách (kde jedna stránka vyjde na zhruba 18 tisíc korun) toho moc nového není. Krom zajímavých zjištění, že Liberec je v Lužických horách se zde většinou pracuje s mapkami, grafy a daty z veřejných zdrojů staženými z internetu, často více jak 12 let starými. Čtenář se dozví, kolik v Liberci jezdí autobusů a jak dlouho trvá cesta do Prahy nebo že z parkovacího domu to budou mít jeho uživatelé blízko na zastávku Rybníček, odkud mohou odjet až na terminál Fügnerova.

Ostatními podklady pro studii nazvanou „Dopravně inženýrská analýza vhodnosti vybudování systému P+R v centru města Liberec“ je zejména projektová dokumentace – Dokumentace pro
územní rozhodnutí Parkovací dům, lávka a kultivace okolí sídla Libereckého kraje – etapa I (květen
2019) zpracovaná společností re:architekti studio s.r.o. a studie ji vlastně kopíruje.

Ač celá dopravní analýza, která by mnohým mohla připomínat spíše maturitní práci, je okatě vypracovaná tak, aby posvětila a blahořečila záměr vybudovat parkovací dům za 246 milionů pro krajské úředníky a z části pro veřejnost, přeci jen se zde objeví jeden zajímavý moment.

Tím je procentuální vytížení parkovacího domu v sousedním Foru Tesco, který se nachází pár metrů od nového krajského parkhausu. I z tohoto zde vyplývá, na co Náš Liberec upozorňuje již roky: tedy, že s výjimkou jednoho patra, je tento parkovací dům poloprázdný. U dvou ze čtyř pater jeho obsazenost nedosahuje ani 40 %.

Vedení Libereckého kraje sice opakovaně tvrdilo, že jsou okolní parkovací domy plné, ale nebyla a není to pravda. Hejtman na zasedání Zastupitelstva Libereckého kraje v roce 2021 například operoval vyjádřením manažera OC Forum Liberec, že jsou parkovací domy plné a nelze je pronajmout, ale již například zastupitelům zapomněl sdělit, že jím je jeho stranický podřízený a zastupitel za STAN/Starosty pro Liberecký kraj ve Vratislavicích nad Nisou.

Celá studie, za kterou kraj zaplatil půl milionu korun, je k nahlédnutí zde:

Subscribe
Upozornit na
34 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty