Primátor vs realita? Liberec a jeho drahé a nejdražší MHD

V novém čísle Libereckého zpravodaje vysvětluje primátor města Jaroslav Zámečník (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) občanům, že Liberec nemá nejdražší jízdné. Jenomže velké srovnání cen MHD v českých a moravských městech, které učinil server zdopravy.cz mluví trošku jinak.

„Liberec rozhodně nemá nejdražší MHD. To je omyl. Stačí se podívat na aktuální srovnání cen,“ uvádí hned na první stránce lednového zpravodaje primátor Liberce Jaroslav Zámečník. A dokládá své tvrzení tabulkou, která srovnává roční „lítačku“ libereckého dopravního podniku s ostatními městy. Dalším primátorovým argumentem je, že předplacené kupony tvoří největší část z celkových jízd MHD za rok.

zdroj: Zpravodaj Liberecké radnice

Jenomže do tohoto marketingového snažení současné liberecké koalice přišla poměrně silná rána, kterou uvedl server zdopravy.cz. Ten srovnal česká a moravská města nad 30 tisíc obyvatel a jeho nejlevnější jízdenky. A zde se Liberec ukazuje jako bezkonkurenčně nejdražší město v celé republice.

„V našem srovnání upřednostňujeme úhradu platební kartou. Jednak je to pro většinu lidí nejkomfortnější platební varianta, hlavně však ze srovnání vyplynulo, že řada dopravních podniků nabízí v tomto případě levnější cenu jízdenky. Neřešili jsme přitom, zda je jízdenka papírová, virtuální, zakoupená v automatu či přímo u řidiče. Volili jsme tu nejlevnější,“ uvádí se ve článku dopravního serveru, který velké srovnání přináší a kde Liberec ve výši jízdného za sebou nechává i daleko bohatší města jako je Praha, Plzeň nebo Brno.

zdroj: zdopravy.cz

Vedení měst – a nejen Liberce – se pochopitelně snaží podporovat nákup kupónů s co největší časovou platností. Je to nejvíce výhodné pro dopravní podniky a jednotlivě i pro samotné uživatele. Nicméně vzhledem k ekonomické situaci v České republice a kupní síle většiny zdejších rodin to může představovat pro nemalé procento z nich značný problém.

Například čtyřčlenná rodina s dvěma dětmi tak musí zaplatit jednorázově de facto celých deset tisíc korun. A to může být pro řadu z nich, vzhledem k rodinným rozpočtům, problém.

Náš Liberec již dlouho dobu upozorňuje na to, že současná koalice na zdejší radnici praktikuje klasickou neoliberální politiku, podobně jako dnešní vláda ČR. Tedy, že náklad na provoz veřejné zprávy jsou přenášeny na střední a nízkopříjmové vrstvy. Naopak například velké firmy i zahraniční korporace v Liberci platí místní daně nižší než v jiných městech. A společnosti napojené na místní politickou reprezentaci, jako například Syner Group jsou dokonce vyňaty ze zamýšleného navýšení obecních daní vůbec.

Subscribe
Upozornit na
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V Liberci vznikne historicky nejdražší podchod v dějinách města, ale zřejmě i České republiky a dost možná i Evropy. Nový, několik metrů dlouhý, podchod,
Liberecký kraj má od města vypůjčený školní areál v Zeyerově ulici. Syner tam pro něj bude za 160 milionů stavět školu a hejtman kraje
V souvislosti s odsouzením bývalého zastupitele za ANO Pavla Šulce, který byl v dopravním podniku uplácen stínovým majitelem společnosti BusLine Jiřím Vařilem, se minulý
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní