nášLiberec

Search

Zlom v korupční kauze: Metrostav doznal vinu v kauze kostela sv. Máří Magdalény

Největší korupční kauza v Libereckém kraji dostala nový spád. Hlavní obžalovaní – společnost Metrostav a.s. a Metrostav Infrastructure a.s. uzavřely dohodu se státním zástupcem o vině a trestu.

„Státní zástupce uzavřel dohody o vině a trestu se společností Metrostav a.s. a Metrostav Infrastructure a.s., které byly předloženy s návrhem na jejich schválení příslušnému krajskému soudu. O těchto návrzích dosud nebylo nerozhodnuto“, sdělila Kateřina Doušová náměstkyně krajské státní zástupkyně.

Jedná se o zásadní zlom, protože společnost Metrostav (spolu se svou dceřinou společností Metrostav Infrastructure), která prováděla rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, byla hlavním obžalovaným v celé kauze, kde docházelo ke korupci a zneužívání evropských dotací.

O tom, zda dohoda mezi státním zastupitelstvím a zmíněnými firmami vstoupí v platnost, musí teprve rozhodnout soud. Další jednání u soudu případu, který se táhne téměř 10 let (sdělení obvinění ze strany protikorupční policie padlo v roce 2014), se očekávalo na konci loňského roku, ale nebylo nařízeno ani v lednu roku letošního. Pravděpodobně kvůli zmíněné dohodě.

Samotný Metrostav nechce zatím celou věc komentovat. „Vzhledem k tomu, že tato trestní kauza stále probíhá, tak se nebudeme k této věci jakkoliv blíže vyjadřovat,“ uvedl na dotaz naší redakce mluvčí společnosti Radim Mana.

Náš Liberec stál u začátku celé kauzy podivného projektu Centra geotermální energie pro občany, které mělo vzniknout v prostorách kostela sv. Máří Magdalény a přilehlého bývalého kapucínského konventu. Zároveň náš web celou dobu ukazoval, že role Metrostavu, který byl de iure pouze zhotovitelem stavby, je zcela klíčová a veškerá nelegální činnost byla v jeho režii.

V celém případu jde zejména o rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kterou za 65 milionů prováděla společnost Metrostav, která jej zcela nestandardně předfinancovala. Obžaloba má za to, že projekt byl předražený o 23 milionů korun a část z toho měla jít na úplatky mezi síť úředníků a politiků, kterou ovládal Metrostav.

Mezi obžalovanými je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), který ovšem dosud svou vinu odmítá v plném rozsahu. Státní zástupce ale pro něj navrhl trest pět let ve věznici s ostrahou za to, že měl za úplatu pomáhat Metrostavu k rychlejšímu vyplacení dotací a zneužil tak zároveň svých pravomocí.

Pro Martinu Půtu byla skutečnost, že Metrostav přiznal vinu, překvapením. „O vámi uvedené informaci nic nevím. Ničeho nezákonného jsem se nedopustil a jakákoli případná změna stanoviska třetí strany na tom nic nezmění. To platilo stejně v roce 2014, tak i teď, devět let od začátku této kauzy, která rozhodně není výkladní skříní české spravedlnosti,“ uvedl liberecký hejtman pro Náš Liberec.

Doznání Metrostavu není první. V kauze padly v roce 2022 již dva pravomocné rozsudky, kde se podařilo dokázat korupční jednání a zneužívání veřejných prostředků. Jako první se doznal bývalý jednatel společnosti Geotermální energie pro občany a někdejší zastupitel liberecké ODS Jiří Zeronik. Ten byl odsouzen k jednomu roku odnětí svobody s podmínkou na 18 měsíců a k peněžitému trestu 400 000 Kč. Původně mu přitom hrozilo šest let za mřížemi za to, že zfalšoval výběrové řízení pro Metrostav.

Zeronikovi pomohlo nejen to, že doznal vinu a začal spolupracovat se státním zástupcem, ale po svém prvním odsouzení v roce 2013, kdy se pokoušel uplácet tehdejšího poslance Věcí veřejných, z celého projektu vystoupil. Jeho roli a spolupráci s Metrostavem pak převzali jiní, zejména liberecký podnikatel Petr Jirkův.

Druhý odsouzený, Libor Turský, od soudu odešel v roce 2022 s trestem na jedenáct měsíců ve vězení s podmínkou na 24 měsíců. Vedle toho musel zaplatit 150 000 Kč. Turský přiznal, že jeho firma vystavovala Metrostavu fiktivní faktury, aby tam pomáhala prodražovat rekonstrukci kostela financovanou z fondů Evropské unie.

Kauza, která začala policejním obviněním z roku 2014, se po sérii stížností ze strany právních zástupců obviněných dostala k soudu až v roce 2018. Zde ji pak protáhly nejen neustálé námitky zejména zástupců Metrostavu, ale také, z hlediska vyšších soudních instancí, špatná práce původního soudce Petra Neumanna.

Subscribe
Upozornit na
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali