Zlom v korupční kauze: Metrostav doznal vinu v kauze kostela sv. Máří Magdalény

Největší korupční kauza v Libereckém kraji dostala nový spád. Hlavní obžalovaní – společnost Metrostav a.s. a Metrostav Infrastructure a.s. uzavřely dohodu se státním zástupcem o vině a trestu.

„Státní zástupce uzavřel dohody o vině a trestu se společností Metrostav a.s. a Metrostav Infrastructure a.s., které byly předloženy s návrhem na jejich schválení příslušnému krajskému soudu. O těchto návrzích dosud nebylo nerozhodnuto“, sdělila Kateřina Doušová náměstkyně krajské státní zástupkyně.

Jedná se o zásadní zlom, protože společnost Metrostav (spolu se svou dceřinou společností Metrostav Infrastructure), která prováděla rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, byla hlavním obžalovaným v celé kauze, kde docházelo ke korupci a zneužívání evropských dotací.

O tom, zda dohoda mezi státním zastupitelstvím a zmíněnými firmami vstoupí v platnost, musí teprve rozhodnout soud. Další jednání u soudu případu, který se táhne téměř 10 let (sdělení obvinění ze strany protikorupční policie padlo v roce 2014), se očekávalo na konci loňského roku, ale nebylo nařízeno ani v lednu roku letošního. Pravděpodobně kvůli zmíněné dohodě.

Samotný Metrostav nechce zatím celou věc komentovat. „Vzhledem k tomu, že tato trestní kauza stále probíhá, tak se nebudeme k této věci jakkoliv blíže vyjadřovat,“ uvedl na dotaz naší redakce mluvčí společnosti Radim Mana.

Náš Liberec stál u začátku celé kauzy podivného projektu Centra geotermální energie pro občany, které mělo vzniknout v prostorách kostela sv. Máří Magdalény a přilehlého bývalého kapucínského konventu. Zároveň náš web celou dobu ukazoval, že role Metrostavu, který byl de iure pouze zhotovitelem stavby, je zcela klíčová a veškerá nelegální činnost byla v jeho režii.

V celém případu jde zejména o rekonstrukci kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, kterou za 65 milionů prováděla společnost Metrostav, která jej zcela nestandardně předfinancovala. Obžaloba má za to, že projekt byl předražený o 23 milionů korun a část z toho měla jít na úplatky mezi síť úředníků a politiků, kterou ovládal Metrostav.

Mezi obžalovanými je i hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN/Starostové pro Liberecký kraj), který ovšem dosud svou vinu odmítá v plném rozsahu. Státní zástupce ale pro něj navrhl trest pět let ve věznici s ostrahou za to, že měl za úplatu pomáhat Metrostavu k rychlejšímu vyplacení dotací a zneužil tak zároveň svých pravomocí.

Pro Martinu Půtu byla skutečnost, že Metrostav přiznal vinu, překvapením. „O vámi uvedené informaci nic nevím. Ničeho nezákonného jsem se nedopustil a jakákoli případná změna stanoviska třetí strany na tom nic nezmění. To platilo stejně v roce 2014, tak i teď, devět let od začátku této kauzy, která rozhodně není výkladní skříní české spravedlnosti,“ uvedl liberecký hejtman pro Náš Liberec.

Doznání Metrostavu není první. V kauze padly v roce 2022 již dva pravomocné rozsudky, kde se podařilo dokázat korupční jednání a zneužívání veřejných prostředků. Jako první se doznal bývalý jednatel společnosti Geotermální energie pro občany a někdejší zastupitel liberecké ODS Jiří Zeronik. Ten byl odsouzen k jednomu roku odnětí svobody s podmínkou na 18 měsíců a k peněžitému trestu 400 000 Kč. Původně mu přitom hrozilo šest let za mřížemi za to, že zfalšoval výběrové řízení pro Metrostav.

Zeronikovi pomohlo nejen to, že doznal vinu a začal spolupracovat se státním zástupcem, ale po svém prvním odsouzení v roce 2013, kdy se pokoušel uplácet tehdejšího poslance Věcí veřejných, z celého projektu vystoupil. Jeho roli a spolupráci s Metrostavem pak převzali jiní, zejména liberecký podnikatel Petr Jirkův.

Druhý odsouzený, Libor Turský, od soudu odešel v roce 2022 s trestem na jedenáct měsíců ve vězení s podmínkou na 24 měsíců. Vedle toho musel zaplatit 150 000 Kč. Turský přiznal, že jeho firma vystavovala Metrostavu fiktivní faktury, aby tam pomáhala prodražovat rekonstrukci kostela financovanou z fondů Evropské unie.

Kauza, která začala policejním obviněním z roku 2014, se po sérii stížností ze strany právních zástupců obviněných dostala k soudu až v roce 2018. Zde ji pak protáhly nejen neustálé námitky zejména zástupců Metrostavu, ale také, z hlediska vyšších soudních instancí, špatná práce původního soudce Petra Neumanna.

Subscribe
Upozornit na
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty