Dodržujte zákony a ochraňujte lidi i přírodu, vzkazují ekologové i lidé z příhraničí vládě

Zástupci ekologických organizací i obyvatel příhraničí protestují proti tomu, jak jedná česká vláda i Liberecký kraj v případě problematické uhelné elektrárny v Turówě. Ekologové i lidé z obcí kolem Turówu se sešli na demonstraci v Praze před Kramářovou vilou.

Organizace i občané z příhraničních obcí na protestu v Praze upozornili na pokračující devastaci přírody, ztrátu vody a překračování limitu hluku navzdory dohodě. Argumentují, že situace se v oblasti stále zhoršuje – podzemní voda na českém území dál klesá, hlukové limity jsou překračovány a finanční kompenzace na realizaci vodovodů zdaleka nestačí.

„Situace se přitom bude dále zhoršovat. Voda je navíc v dole kontaminována natolik, že se ani po přečištění nedá pít. Prodloužení těžby má jednoznačně negativní vliv na životní prostředí, klima i životy místních obyvatel,“ uvedl mluvčí Fridays for Future Tadeáš Pospíšil. Organizace Fridays for Future proto napsala otevřený dopis premiéru Petru Fialovi (ODS).

Podle Milana Starce ze Sousedského spolku Uhelná Česku dohoda nic dobrého nepřinesla. „Naopak všechny negativní dopady zesilují s přibližující se těžbou. Vláda v Polsku se změnila a my důrazně apelujeme na premiéra Fialu, aby téma se svým politickým protějškem znovu otevřel a našel řešení,“ řekl.

„Premiér, vláda i krajské vedení se tváří, že problematika Túrowa byla vyřešena tajně uzavřenou česko-polskou smlouvou. Nic ale vyřešeno není. Vyzýváme všechny odpovědné politiky – zastupitelstvo a radu Libereckého kraje a českou vládu, v níž stále sedí i Piráti, kteří smlouvu odmítli ve stranickém hlasování, aby začali radikální pokles vody na českém území řešit,“ uvedla Nikol Krejčová za organizaci Greenpeace ČR.

Náš Liberec již na jaře 2022, tedy chvíli po urychleném podpisu smlouvy mezi českou a polskou vládou o Turówu, upozornil, že Liberecký kraj sice získal kompenzaci za ekologické škody a úbytky vody, které způsobuje těžba hnědouhelného dolu Turów České republice a jejím občanům, ve výši 35 milionů eur (v přepočtu 851 milionů korun), které jsou uloženy ve zřízeném fondu Turów, ale tato částka je naprosto nedostatečná.

Odhady nákladů na stavební práce a díla spojená se zabezpečením vody pro obyvatele příhraničí jsou již dnes zhruba dvakrát tak veliké. Oslovené firmy odhadly náklady na 1,542 miliardy korun. Zbytek má doplatit Česká republika, respektive její daňoví poplatníci.

Loni na konferenci k otázce Turówa čeští vědci varovali, že současná opatření zaváděná polskou stranou jsou naprosto nedostatečná a že důl spolkne za den tolik vody, jako spotřebuje třináct českých rodin za celý rok.

„Z dosavadních měření poskytnutých Ministerstvem životního prostředí a Českou geologickou službou je zřejmé, že trend ve vývoji hladiny podzemních vod pozorovaný na vrtech situovaných na nátokové (jihozápadní) straně těsnící stěny se liší od vývoje hladiny ve vrtech na českém území. Předložená dokumentace vývoje hladiny na polském území je pro adekvátní zhodnocení funkce těsnící stěny nedostatečná – dostupný je jen vývoj hladiny z vrtů v těsné blízkosti stěny, a to při nízké četnosti měření. Dostupné údaje o vývoji hladiny podzemních vod ve vrtech v okolí obce Uhelná na uspokojivou funkci dokončené těsnící stěny neukazují,” popsal před rokem situaci hydrogeolog Adam Říčka z Masarykovy univerzity.

V rámci happeningu proběhl také křest knihy 3 km od beznadziei s fotografiemi lidí, do jejichž životů se důl Turów negativně otiskl. Jejich autorem je známý severočeský fotograf Ibra Ibrahimovič, držitel hlavní ceny Czech Press Photo 2003. Knihu dostanou od místních darem premiér a ministři a ministryně české vlády. Křest se uskutečnil symbolicky před Kramářovou vilou, kde přede dvěma lety v únoru 2022 podepsali premiéři Petr Fiala a Mateusz Morawiecki mezivládní dohodu o podmínkách další těžby na dole Turów.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
V zatáčce u libereckého lomu, na ulici Kunratická, byl instalován pomník připomínající nacistickou bestialitu v našem městě v letech 1938-1945. V místě byl pracovní
Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život
Společnosti Metrostav a Metrostav Infrastructure přiznaly, že uplatili hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu částkou 530 000 Kč v kauze kolem kostela sv. Máří Magdalény.
Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty