nášLiberec

Search

Historické město roku 2023: v Libereckém kraji zvítězil Jablonec nad Nisou

Již od roku 1994 vyhlašuje Ministerstvo kultury ČR ve spolupráci se Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska soutěž o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Vítěz celostátního kola soutěže se stává držitelem titulu Historické město roku.

Do krajského kola soutěže se v letošním roce za Liberecký kraj přihlásila čtyři města: Jablonec nad Nisou, Jilemnice, Lomnice nad Popelkou, Zákupy. Vítězem se stalo, tak jako v loňském roce, město Jablonec nad Nisou.

Odborná komise složená ze zástupců Národního památkového ústavu, Ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska zasedala 19. ledna 2024. Vyhodnotila přihlášky a návštěvy měst Jablonce nad Nisou, Jilemnice, Lomnice nad Popelkou a Zákup.

„Jako krajský vítěz bylo komisí jednomyslně vyhodnoceno město Jablonec nad Nisou, které zvítězilo již v roce 2022“ komentuje člen komise Petr Feige výhru města. Na 2. příčce se umístil tradiční účastník soutěže, město Lomnice nad Popelkou. Na 3. místě bodovalo s nevelkým rozdílem město Jilemnice a na 4. pozici skončily Zákupy.

„Jablonec nad Nisou plně využívá Programu regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ). V uplynulých deseti letech se zde podařilo výrazně zlepšit vzhled městské památkové zóny. Zmínit zaslouží především náročná obnova budovy radnice včetně rehabilitace interiérů poznamenaných necitlivými úpravami před rokem 1989. Vzorová je také dlouhodobá podpora obnovy kulturních památek v soukromém vlastnictví a církevních objektů na území města“ za komisi zhodnotil Petr Feige z libereckého NPÚ. Jablonec nad Nisou tedy postoupí do celostátního kola a bude tak opět reprezentovat Liberecký kraj.

Přehled umístění měst v hodnocení na krajské úrovni:

1. Jablonec nad Nisou                   230 bodů

2. Lomnice nad Popelkou               216 bodů

3. Jilemnice                                         207 bodů

4. Zákupy                                            166 bodů

Slavnostní vyhlášení cen proběhne v dubnu 2024 u příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel.

Pozn.: Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Svaz historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS).

Více informací o programu regenerace naleznete rovněž na webových stránkách Ministerstva kultury Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón | mkcr.cz (gov.cz)

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Hnutí ANO v Libereckém kraji oficiálně podalo kandidátky do krajských voleb a voleb do části senátu, které se uskuteční ve dnech 20. a 21.
Po několik let probíhala na Grabštejně rozsáhlá rekonstrukce objektu a stavební úpravy, které vyžadovaly i zásah do terénu. Význam lokality, statut národní kulturní památky
Společnost STEM/MARK, a. s., provede pro město sociologický průzkum za účelem ověření a rozšíření dat v rámci Místní agendy 21. V průzkumu město osloví
Na kandidátce hnutí Starostové pro Liberecký kraj pro podzimní krajské volby dostávají kromě zkušených a úspěšných politiků a starostů velký prostor také nové tváře.