nášLiberec

Search

Španělé prohráli soud: na městských pozemcích stavět nebudou

Město Liberec vyhrálo soud nad španělským investorem, který chtěl realizovat výstavbu monobloku na tzv. Papírovém náměstí. Spor mezi městem Liberec a španělskými investory ale zřejmě ještě nekončí.

Španělský investor, vlastník společnosti Talcovi Properties s.r.o. prohrála soud s městem Liberec. Firma se domáhala, aby stavbu velkého bytového domu mohla realizovat i na pozemcích města Liberec, což soud aktuálně zamítl. Potvrzuje to rozsudek, který má naše redakce k dispozici.

„Žaloba, kterou se žalobkyně domáhá určení, že má účinné soukromoprávní (občanskoprávní) oprávnění zahájit stavbu na pozemku p. č. 5985/1 v k. ú. Liberec ve vlastnictví žalovaného (tj. města Liberec – pozn.red.), se zamítá,“ píše se v rozsudku Okresního soudu v Liberci. Rozsudek zatím není pravomocný.

Pro město Liberec jde tak o částečnou výhru a další krok k tomu, aby na pozemcích kolem tzv. Papírového náměstí nevznikl obří monoblok bytových domů, jehož autorem je liberecký architekt Filip Horatschke.

Současné vedení města, zejména primátor Jaroslav Zámečník a jeho náměstek pro architekturu a veřejný prostor Jiří Janďourek (oba STAN/Starostové pro Liberecký kraj) prosazují v lokalitě zástavbu drobnějších domů, která bude respektovat schválenou studii, o které informoval Náš Liberec. Chtěli proto po investorovi, aby výsledky studie respektoval.

Nicméně (dle níže popsaného) postupu města v minulosti to vypadá, že monoblok na Papírovém náměstí je stále ve hře, byť dozná dílčích změn. V aktuálním sporu se španělská firma domáhala toho, aby mohla začít stavbu i na městských pozemcích.

Starostům, kteří ale v Liberci vládnou již druhé období, se ale do značné míry vrací jejich politické hry z doby, kdy byli v opozičně smluvním vztahu s tehdejším kontroverzním primátorem Batthyánym a jeho tehdejším ANO. Projektu přitom v té době již vypršely termíny územního rozhodnutí. Batthyány ve spojení spojení se STAN/Starosty pro Liberecký kraj ale vše vrátil do hry.

Soud se totiž konal do značné míry kvůli kontroverznímu rozhodnutí města z roku 2018, které znovu vrátilo monoblok „na Papíráku“ do hry. Projekt vymyšlený za vlád ODS dnes předložil schválit na poslední chvíli tehdy končící primátor Tibor Batthyány a pomohli mu ho schválit jeho straničtí kolegové a tehdejší náměstek, zvolený za Změnu pro Liberec, který ale v té době přešel ke STAN/Starostům pro Liberecký kraj, Ivan Langr. Výrazně proti se stavěla tehdejší Batthyányho koaliční partner, Změna pro Liberec.

„Celou, v lokalitě absolutně nevhodnou, stavbu jsme kritizovali ještě jako opozice. Po nástupu na radnici nám dalo hodně práce, za pomoci libereckých architektů i památkářů, přesvědčit investora, že je v lokalitě potřebná drobnější zástavba,“ uvedla v roce 2018 náměstkyně Karolína Hrbková, které jednání v roce 2015 vedla a která na Radě města prosadila návrh, který původní a dnes znovu aktuální mega stavbu odmítá.

Rada města převahou hlasů radních za exANO a Ivana Langra dala souhlas jakožto vlastník dotčených komunikací k prodloužení územního rozhodnutí. To přitom bylo propadlé již tři roky a radní nic nenutilo k tomu, aby tak učinili. Naopak: mohli na investora tlačit, aby v libereckém poničeném, ale přeci jen historickém centru, zvolil drobnější zástavbu, tak jak to rada deklarovala jednohlasně v roce 2015 na návrh tehdejší náměstkyně pro územní plán Karolíny Hrbkové a které předznamenávala dnešní schválenou studii.

Na základě tohoto rozhodnutí Rady města pak stavební úřad vydal v roce 2019 stavební povolení pro výstavbu monobloku.

Proti projektu v minulosti vznikla petice, kterou podepsalo přes 650 lidí, zaznívali protesty od libereckých architektů i památkářů. „Národní památkový ústav vydal již v březnu 2009 odborné vyjádření s výrokem, že navržená novostavba je neakceptovatelná. Zásadním nedostatkem projektu je předimenzované měřítko stavby, která nerespektuje okolní zástavbu. Popírá historickou parcelaci v místě stávající proluky, a namísto mnohem vhodnější skupiny drobnějších novostaveb počítá s výstavbou masivního monobloku, maximálně těžící z rozsahu pozemků, určených k zástavbě“, uvedl Petr Freiwillig, rada z Národního památkového ústavu v Liberci.

Spor o podobu „Papírového náměstí“, tedy okolí někdejší Papírové ulice, se táhne již delší dobu. Jedná se projekt, který začal za vlád ODS. Španělé zde plánují obří bytový dům, který by nahradil současnou proluku mezi ulicemi U Stoky a Na Příkopě. Dům by měl mít zhruba 107 bytů a několik komerčních ploch. Investor se do výstavby ještě nepustil, ale ani se svých plánů nevzdal.

Firma – investor je vlastněná španělskými podnikateli a v minulosti v ní figurovali lidé spjatí s libereckou ODS, která v letech vzniku projektu vládla na radnici. I to by mohlo vysvětlovat kladný přístup města, který například nerespektoval odmítavá stanoviska Národního památkového ústavu. Ve firmě v minulosti působil například Pavel Michal (ODS), spolumajitel firmy Kalendář Liberecka, kterou vlastní spolu s bývalým poslancem za ODS a náměstkem Jiřího Kittnera Tomášem Hasilem.

Manželka Pavla Michala, Martina, byla asistentkou předsedy Senátu České republiky Přemysla Sobotky (ODS). Vedle Pavla Michala v minulosti ve společnosti Papírové náměstí působil i architekt Filip Horatschke, který je i autorem navrženého bytového domu.

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali