nášLiberec

Search

Dvě města pod Ještědem – dva přístupy k dopravním problémům

Zatímco liberecká radnice vychází ve všem vstříc automobilové dopravě a například historické centrum Liberce vypadá jako (často černé) parkoviště, v sousedním Jablonci nad Nisou řekli neukázněným řidičům „A dost!“. Rozdílný je i přístup obou měst k alternativní dopravě, například sdíleným kolům.

Od včerejšího dne se změnil provoz v centru Jablonce. Objevily se zde zábrany, které znemožní nedovolený vjezd a průjezd do pěší zóny. Cílem dopravního opatření, jež jablonecký magistrát zavádí, je zvýšit bezpečnost lidí v centru.

V ulicích Lidická, Komenského, Kubálkova a Mírové náměstí se objevily mechanické zábrany průjezdu. „Umístili jsme tu květináče nebo provizorní dopravní zábrany, které znemožní čilý provoz pěší zónou v centru města. Zábrany budou na stejných místech, jako jsou v létě. Opatření vychází z opakovaných stížností Jablonečanů i z nebezpečného chování řidičů některých služeb, kteří si průjezd pěší zónou až vynucují. Nejenže do pěší zóny nedovoleně vjíždí, ale často si jí zkracují cestu. Toto je jedno z prvních opatření, které proti tomuto nešvaru v Jablonci nad Nisou zavádíme,“ říká jablonecký primátor Miloš Vele z ODS. 

Největší problém se objevuje v ulici Kubálkova, kdy řidiči do ní vjíždí i vyjíždí přes přechod z Horního náměstí a projíždí jí oběma směry. Nyní do ní bude vjezd pouze z Mírového náměstí, shora bude uzavřená provizorními betonovými zábranami tak, aby nebylo možné projíždět ani přes parkoviště u uměleckoprůmyslové školy. Květináče zamezí výjezdu a vjezdu do ulice Lidická od ulice 5. května. Sloupky u úřadu práce zabrání průjezdu Mírovým náměstím, u prodejny České mincovny budou opět provizorní betonové zábrany. 

„Tato opatření jsou provizorní pro dobu do konce zimní údržby. Od dubna s letním provozem se objeví místo nich opět osázené květináče,“ dodává primátor Vele s tím, že po určité době magistrát provoz v centru vyhodnotí a přistoupí k dalším případným opatřením. 

Na rozdíl od Liberce, Jablonec nad Nisou také podporuje alternativní dopravu městě. V Liberci se sdílená kola, zavedená za koalice Změny pro Liberec a ANO, zřejmě neobnoví, protože je město, přes navýšený rozpočet od státu, nechce podpořit, v sousedním Jablonci mají jiný přístup.

V Jablonci je od začátku června minulého roku na 24 stanovištích ve městě k dispozici stovka jízdních kol a město stále rozšiřuje nabídku. Na základě komunikace s občany, chce docílit 50 stanovišť, kde je možné sdílená kola vyzvednout či zanechat.

Jelikož Jablonec jízd na sdílených kolech finančně podporuje, například díky dotacím z Libereckého kraje, drtivý počet jízd za loňský rok (přes 90 procent) byl do patnácti minut a uživatele tedy nic nestál. V Liberci nic takového neplánují a prim hraje osobní automobilová doprava.

Subscribe
Upozornit na
27 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Příběh Lesního koupaliště tak nějak odráží péči Liberce o veřejný prostor a svůj majetek vcelku za posledních šest let. Ačkoliv má město od státu
V Liberci se péči o veřejný prostor příliš nedaří. Co ale zanedbává radnice, nahrazují občanské aktivity. Jedním z příkladů instalace sochy Ikara na libereckém
Vedení radnice přichystalo pro Liberečany i návštěvníky Liberce nové lavičky. Jenomže způsob jejich nákupu i to, jakým je začalo umísťovat po městě, budí rozpaky
Koaličním partnerům se nelíbí, jakým způsobem si Starostové pro Liberecký kraj přisvojují nákup a zpřístupnění libereckého zámku. Získání památky do majetku města přitom vyjednali