Tajch ve Vesci čekají změny

Po letech to vypadá, že by se sliby vedení města ohledně Tajchu mohly stát skutečností. Alespoň částečně. Vše totiž závisí na Povodí Labe, na které město převedlo před čtyřmi lety strategické pozemky u oblíbeného přírodního koupaliště.

„Na Veseckém rybníku bude provedena celková rekonstrukce hráze, v rámci které bude vybudován nový boční bezpečnostní přeliv s přelivnou hranou délky 17 metrů, nová železobetonová spodní výpust s potrubím o průměru 600 mm včetně požeráku a vývaru a rekonstrukce vlastního tělesa sypané hráze včetně obnovy asfaltobetonové vozovky na koruně hráze,“ popsala plánované úpravy mluvčí Povodí Labe Hana Bendová.

Rybník Teichmühle, řečený Tajch, také nutně potřebuje odbahnění, o kterém se mluví již několik let, ale zatím právě jen mluví. Z Tajchu se plánuje vyvézt bahno v celkovém objemu přibližně 11.000 m3. Vytěžený sediment by měl být využitý na rekultivaci pozemků města Liberec a část na ohumusování vzdušného svahu a terénní úpravy v okolí bezpečnostního přelivu. 

Zatím jedinou změnou, kterou mohli Liberečané u Tajchu zpozorovat, bylo pořízení vkusného, leč zatím drobného mobiliáře kolem rybníka v letech 2021 až 2022. Nyní na to chce město navázat. „Rádi bychom na tuto práci navázali, plánujeme kolem rybníka vybudovat síť cest, zázemí pro návštěvníky i parkoviště,“ uvedl na tiskové konferenci rady města náměstek primátora pro architekturu Jiří Janďourek (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

Péče se zatím dostane okolí rybníku a přilehlé okolí Veseckého údolí. Liberečtí radní schválili žádost spolku Čmelák – Společnost přátel přírody, z. s., týkající se realizace aktivit na pozemcích ve vlastnictví statutárního města Liberce , které povedou k podpoře biodiverzity v lokalitě Vesecké údolí.

Pro podporu druhové diverzity botanicky i zoologicky významného území je třeba pravidelná péče a uvedené činnosti mají na lokalitu pozitivní vliv. Cílem je omezení sukcese a aktivní management v dané lokalitě zamezující např. zarůstání pozemků nálety, podpora mokřadních, vlhkomilných, rašelinných, chráněných druhů rostlin.

Práce na pozemcích města bude provádět Čmelák – Společnost přátel přírody, z.s. Jedná se zejména o bezúplatné zajištění kosení a úklidu biomasy, vytvoření místa pro kompost, příp. vyřezání části náletů za účelem zlepšení podmínek pro daný biotop a chráněné druhy rostlin a živočichů po dobu 5 let, tedy do 31. 12. 2029.

Spor a vesecký Tajch i přilehlou lokalitu se na liberecké radnici vedl v letech 2017-2018, kdy tehdy vládnoucí Změna pro Liberec prosazovala, aby byl vesecký rybník byl rekultivován městem, které tehdy kolem něj vlastnilo příslušné pozemky.

To ale neprošlo díky spolupráci tehdejšího ANO pod primátorem Tiborem Batthyánym, který byl v opozičně smluvní koalici se Starosty. Ti po svém vítězství v roce 2018 prosadili převod městských pozemků na Povodí Labe.

Povodí Labe se zavázalo provést úpravy Tajchu do roku 2023, jinak se, dle smlouvy, měly pozemky vrátit městu. Povodí Labe ale na Tajchu pracovat nezačalo a vládnoucí koalice Starostů, ANO a ODS jim prodloužila termín, ve kterém se rekultivace libereckého rybníka má provést, do roku 2025.


Subscribe
Upozornit na
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Po zveřejnění zjištění z aktuální korupční kauzy, které včera přinesl Náš Liberec, jednala republiková výkonná rada ODS a učinila razantní krok. Náměstek Petr Židek
Náš Liberec přináší exkluzivní materiál, který ukazuje, jak majitel zdejší stavební firmy, dle policie, uplácel náměstka primátora Liberce. Podle detektivů Petr Židek z ODS
Kontroverzní liberecký podnikatel, o jehož byznysu spojeném s veřejnými zakázkami Náš Liberec informuje dlouhodobě, bude vyšetřován ve vazbě. Rozhodl o tom včera odpoledne liberecký
AKTUALIZACE: HEJTMAN ZJIŠTĚNÍ NL POTVRDIL Náš Liberec zjistil i třetí větev vyšetřování korupce v Liberci, o které zatím nechce státní zastupitelství mluvit. Jedná se