Kraj chce 46 milionů na zdevastovaný park u muzea. Původně to měla být polovina

Neuběhlo ani půl roku a Liberecký kraj oznamuje, že chce vynaložit již ne 40, ale 46 milionů na revitalizaci parku u Severočeského muzea, který je kvůli „péči“ vedení kraje i muzea v dezolátním stavu. Původní projekt přitom počítal s částkou kolem 26 milionů.

První liberecká „botanická zahrada“, tedy původní arboretum z roku 1876 (první svého druhu v tehdejším Českém království), kde byly kolem muzea vysazeny vzácné dřeviny, je v žalostním stavu. Kdysi výstavnímu parku dnes smutně dominují shnilé lavičky, odpadky, střepy a neudržovaná zeleň. Ostatně polovina laviček zmizela už vůbec, stejně jako odpadkové koše.

Vedení muzea navíc před několika lety začalo park používat jako parkoviště pro své zaměstnance i návštěvy, a tento fakt zkázu arboreta jen podtrhl. Rozježděné cesty i trávník jsou svědkem toho, jak se instituce jako muzeum, ale i Liberecký kraj stará o dědictví předchozích generací.

V posledních letech se z parku stalo pomalu, ale jistě parkoviště. Na jeho stavu je to čím dál víc vidět

Namísto řádné péče ale zvolil vlastník muzea i okolního parku osvědčené liberecké, potažmo české řešení. Svěřený majetek a dědictví nechat zpustnout a potom přijít s megalomanským projektem v řádu desítek milionů z veřejných financí, které mají stav napravit.

Náměstkyně pro kulturu, odpovědná za stav muzea i parku, Květa Vinklátová (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) tak již zhruba pět let ukazuje obrázky a vizualizace, jak má vypadat park v budoucnu, a to podle renomovaného Ateliéru Krejčiříkovi, který projekt připravil a který stojí za oceňovanými realizacemi parku u zámku Sychrov, zahrad Hospitálu Kuks, brněnské vily Tugendhat nebo Květné zahrady v Kroměříži.

„Samozřejmě jsme si vědomi hodnoty této části města, která patří k nejkrásnějším. Tomu odpovídala i pečlivost, s jakou jsme k obnově přistoupili,“ uvedla k tragickému stavu parku Květa Vinklátová již loni, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje, která je ve funkci od roku 2016.

Zajímavá je ale cena plánovaného projektu, který je veřejnosti ukazován již dlouhé roky. Ta se zvedla na dvojnásobek. Zatímco v roce 2022 hovořilo o tom, že avizovaná částka 26 či 27 milionů korun bude pravděpodobně „o něco navýšena“, loni na podzim to bylo již 40 milionů. Neuběhl ani půlrok a cena opět vyskočila. Dnes ředitel muzea Jiří Křížek mluví již o 46 milionech korun.

Kraj na projekt chce získat dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), a to bezmála 60 procent potřebných financí.

Nejde o jediné citelné prodražení, které se kolem muzea děje. Mezi lety 2017 až 2020 probíhala v Severočeském muzeu nákladná a diskutovaná rekonstrukce, která měla stát 100 milionů korun. Nakonec se ale zastavila na částce 143 milionů.

Není bez zajímavosti, že před dvěma lety nebyl projekt zrovna příznivě přijat mezi Liberečany. Kraj své první plány s parkem představil poprvé na jaře roku 2022 a u liberecké veřejnosti tvrdě narazil. Jednak kvůli způsobu, jak se o park (ne)stará, jednak za způsob, jakým s veřejností o svých záměrech komunikuje. Následně vznikla i petice proti záměrům kraje, kterou podepsalo více než 1800 Liberečanů. Vedení kraje loni tuto občanskou aktivitu s poměrně přezíravým postojem odmítlo.

Park a arboretum, které jsou jsou v katastrofálním stavu, by se podle vedení města a kraje měly revitalizovat do tří let. Není ovšem jasné, jaká bude konečná částka projektu, ani za jak dlouho se případný, nově upravený park podaří stávající péčí jeho majitelů a správců opět zničit.

Subscribe
Upozornit na
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Po zveřejnění zjištění z aktuální korupční kauzy, které včera přinesl Náš Liberec, jednala republiková výkonná rada ODS a učinila razantní krok. Náměstek Petr Židek
Náš Liberec přináší exkluzivní materiál, který ukazuje, jak majitel zdejší stavební firmy, dle policie, uplácel náměstka primátora Liberce. Podle detektivů Petr Židek z ODS
Kontroverzní liberecký podnikatel, o jehož byznysu spojeném s veřejnými zakázkami Náš Liberec informuje dlouhodobě, bude vyšetřován ve vazbě. Rozhodl o tom včera odpoledne liberecký
AKTUALIZACE: HEJTMAN ZJIŠTĚNÍ NL POTVRDIL Náš Liberec zjistil i třetí větev vyšetřování korupce v Liberci, o které zatím nechce státní zastupitelství mluvit. Jedná se