Školám chybí miliony. Starostové v Liberci kritizují své kolegy – Starosty ve vládě

Zřizovatelé škol (nejen) v našem regionu, tedy kraj a obce, mají obrovský problém. Od vlády jim chybí miliony na pro školy, zejména na výplaty nepedagogických pracovníků. Tedy pro administrativu, uklízečky, školníky a další, bez jejichž práce školy nemohou fungovat. Liberecký kraj, v jehož vedení jsou STAN/Starostové pro Liberecký kraj, dokonce zašle ministru školství, který je jejich stranickým kolegou.

Z politického hlediska to vypadá jako paradox. V Liberci i na kraji jsou nejsilnější stranou STAN/Starostové pro Liberecký kraj a od nich je také slyšet kritika vůči Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR ohledně dofinancování platů nepedagogických pracovníků. Ministrem je přitom jejich spolustraník, Mikuláš Bek.

Aby toho nebylo málo – poslancem za Liberec je například i člen STAN/Starostů pro Liberecký kraj Jan Berki, jehož hlavní politickou profilací je právě školství. Jan Berki je ve Sněmovně členem výboru pro vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, člen podvýboru pro mládež a volnočasové aktivity, zároveň i podvýboru pro regionální školství a celoživotní učení a zároveň zastává pozici předsedy podvýboru pro vědu a vysoké školy.

Blízko ke školství má i senátor za Liberec Michael Canov ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj, který je celoživotním pedagogem, na jednom z libereckých gymnázií byl například profesorem chemie. Vypadalo by to tedy, že liberečtí i krajští Starostové mají ty nejlepší páky, jak ovlivnit otázku školství v regionech.

Nicméně není tomu tak. Včera dokonce Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo výzvu, ve kterém Liberecký kraj neprodleně vyzývá ministerstvo a vládu k zahájení okamžitého jednání s obcemi o financování regionálního školství na příští období.

Podle hejtmana Martina Půty (STAN/Starostové pro Liberecký kraj) Libereckému kraji chybí 152 milionů. Kraj nedostal od ministerstva školství peníze na 332 úvazků nepedagogických pracovníků, z toho téměř 74 je v krajských školách a přes 258 ve školách zřizovaných obcemi. To však podle hejtmana nezahrnuje úvazky nepedagogických pracovníků školních jídelen, dětských domovů, středisek volného času, školních družin, školských poradenských a ubytovacích zařízení. Tam chybí kraji meziročně peníze na dalších 95 úvazků.

Hejtman byl ve své kritice svého spolustraníka, ministra Mikuláše Beka i celé vlády poměrně tvrdý. „Ukazuje se, že nefunguje, když v centru ministerští úředníci rozhodují o tom, jaké budou platy a počty učitelů, školníků a uklízeček ve školách na Frýdlantsku,“ uvedl na včerejším zastupitelstvu Martin Půta a uvedl, že v loňském roce prošlo přes Liberecký kraj na platy učitelů a nepedagogických pracovníků ve školách v kraji 7,9 miliardy korun.

„Není absolutně možné, aby nám někdo v průběhu roku řekl, abychom potřebné platy dofinancovali. To bych, s odvoláním na okřídlené rčení pana senátora Canova, označil za hrubou politickou chybu,“ dodal hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Hejtman ale není jediný, kdo vládu i ministra školství kritizuje. Na úrovni krajského města se proti současné politice vlády vyslovil i další zástupce STAN/Starostů pro Liberecký kraj, náměstek primátora Liberce pro školství, Ivan Langr. Ten má v gesci zase starost o základní a mateřské školy ve městě.

„Matematika hovoří jasně – na nepedagogické zaměstnance(uklízečky, hospodářky, další administrativa) nám aktuálně u MŠ chybí 3,8 miliónu (snížení o 9,8 úvazků), u téže skupiny v ZŠ to pak dělá 2,3 miliónu (5,5 úvazků). V případě školních jídelen, jejichž rozpočtový rozpis obdržíme nejdříve příští měsíc, předpokládáme snížení u MŠ o 6,1 miliónu (14,3 úvazků) a u ZŠ 8 miliónů (18,8 úvazku),“ uvedl náměstek primátora.

I Langr nemá pro postup ministra pochopení. „Součty jsou pro Liberec až hrozivé. Chybějící peníze ale zatím do škol jako zřizovatel nepošleme. Jestliže musí občané plnit své povinnosti vůči státu, nemůže se ani stát těch svých vůči nám jednostranně zříct. Tento domácí úkol zkrátka pro stát není dobrovolný,“ dodal Ivan Langr.

Podobně se ale vyjadřují i ostatní zástupci obcí. Na krajském zastupitelstvu se například ozvala i Jitka Volfová (ANO), která je i starostkou České Lípy. Na včerejším zasedání zastupitelstva připomněla, že se problém týká i měst a ostatních obcí, které se musejí o chod škol starat, ale neméně tak samotných zaměstnanců.

„V únoru jsme se od vlády dozvěděli, že zaměstnáváme lidi, na které od ledna vlastně nemáme peníze,“ popsala nepříjemnou situaci českých a moravských obcí starostka Volfová. „Kvůli rozhodnutí vlády tak vlastně porušujeme rozpočtovou kázeň a zároveň tyto lidi, i kdybychom chtěli, nemůžeme kvůli zákoníku práce propustit,“ dodala Jitka Volfová.

foto: ZŠ Husova

Subscribe
Upozornit na
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mohutná korupční aféra, která ukazuje nebývalé klientelistické prostředí na liberecké radnici, má přesah i na Liberecký kraj. Jak zjistil jako první Náš Liberec, policie
Náš Liberec přináší otevřený pohled na to, jak, dle policie, probíhalo zadání miliardové zakázky na rekonstrukci plaveckého bazénu na Tržním náměstí v Liberci.
Investigativní zjištění našeho webu zajímají republiková média již týden. Poslechněte si jeden z nejsledovanějších českých podcastů, 5:59 Lenky Kabrhelové na Seznam Zprávách, který se
Reakce koaličních stran Starostů, ANO a Pirátů na nebývalou krizi důvěryhodnosti je ubohá. Bez jakékoliv sebereflexe vykládají aktuální korupční jako selhání jednotlivců. Opomíjejí ovšem