Sté výročí narození Karla Hubáčka

Fakulta umění a architektury Technické univerzity Liberec, město Liberec i Liberecký kraj si zítra připomenou sto let od narození významného českého architekta, jehož život a dílo byly spjaty s Libercem, Karla Hubáčka.

Ten se narodil právě před 100 lety, 23. února 1924 v Praze. Po absolvování studia architektury na ČVUT se jeho životní dráha stočila směrem na sever české země. V roce 1951 získal zaměstnání v Krajském projektovém ústavu pro výstavbu měst a vesnic v Liberci, kam se, již jako ženatý muž, přestěhoval. V tomto projektovém ústavu pak pracoval do roku 1968, kdy se stal spoluzakládajícím členem architektonického studia SIAL (Sdružení inženýrů a architektů v Liberci).

Jméno Karla Hubáčka je v povědomí široké liberecké veřejnosti spojeno zejména se dvěma Ještědy. Jedním z nich byl brutalistní OD Ještěd, který ovšem musel ustoupit komerčnímu étosu dnešní doby i tlakům stavební lobby, druhým pak horský vysílač na samotném Ještědu, který se stal doslova symbolem Liberce i celého kraje.

Geniální dílo horského vysílače a hotelu navrhl liberecký architekt Karel Hubáček v roce 1963, v roce 1969 mu Mezinárodní unie architektů (UIA) za tento projekt udělila Perretovu cenu . Vztah Karla Hubáčka k Liberci a jeho dílo v něm (nejen zde) jakoby tyto teze podtrhovaly.

Karel Hubáček je ale autorem i dalších staveb, které se nesmazatelně vepsaly do výrazu města pod jeho Ještědem. Pro názornost a připomenutí jmenujme například liberecké „Malé divadlo“, bankovní dům ČSOB ve Frýdlantské ulici, přestavbu Naivního divadla nebo jeho účast na realizaci zmíněného obchodního domu Ještěd, na kterém se podílel s dalším významným architektem, Miroslavem Masákem. Pozornost si zaslouží i jeho vlastní a unikátní montovaná vila v Lidových sadech, která se má od léta zpřístupnit veřejnosti.

Ovšem i jinde zanechal Karel Hubáček svou nezaměnitelnou architektonickou stopu. V Praze je to například Vodárenská vyrovnávající věž v Dívčích hradech nebo meteorologická věž v Libuši. V Brně se potom Hubáček proslavil přestavbou divadla Husa na provázku a významná ocenění se dostala i Kulturnímu domu v Teplicích. Věhlas práce Karla Hubáčka už před desetiletími přesáhl i hranice českých zemí, proto se v 70. letech minulého století podílel i na výstavbě vysílače v dalekém Jemenu.

Připomenutí výjimečné osobnosti Karla Hubáčka proběhne v pátek 23. února 2024 od 18:00, v aule Technické univerzity v Liberci, blok G – 3. NP, adresa: Univerzitní náměstí 1410, Liberec.

Během večera proběhne projekce krátkého filmu s názvem Maják Karel Hubáček (20 min). Součástí večera bude i moderovaná diskuse.

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Po zveřejnění zjištění z aktuální korupční kauzy, které včera přinesl Náš Liberec, jednala republiková výkonná rada ODS a učinila razantní krok. Náměstek Petr Židek
Náš Liberec přináší exkluzivní materiál, který ukazuje, jak majitel zdejší stavební firmy, dle policie, uplácel náměstka primátora Liberce. Podle detektivů Petr Židek z ODS
Kontroverzní liberecký podnikatel, o jehož byznysu spojeném s veřejnými zakázkami Náš Liberec informuje dlouhodobě, bude vyšetřován ve vazbě. Rozhodl o tom včera odpoledne liberecký
AKTUALIZACE: HEJTMAN ZJIŠTĚNÍ NL POTVRDIL Náš Liberec zjistil i třetí větev vyšetřování korupce v Liberci, o které zatím nechce státní zastupitelství mluvit. Jedná se