Tržní náměstí a Pastýřská se proměňují. Ovšem klasickým libereckým tempem

Vedení města prezentuje práce na Pastýřské ulici a části Tržního náměstí jako další ze svých úspěchů. Sází ovšem tak na krátkou paměť lidí. Totéž jim totiž tvrdilo již více než před pěti lety. Z původních plánů na proměnu lokality také zbylo jen torzo.

„Na Tržním náměstí pokračují práce rychle. Hotov je nový chodník a řeší se pláň nové komunikace. Použijeme zde v Liberci první tichý asfalt. Vysázíme zde také nové stromy. Uplatňujeme zde prvky modrozelené infrastruktury: zasakovací pásy a prokořenitelný prostor,“ uvedl na sociálních sítích náměstek pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek (STAN/Starostové pro Liberecký kraj).

Tržní náměstí i vedlejší Pastýřská ulice sice procházejí změnou, nicméně se nedá tvrdit, že by šlo o něco extra rychlého. Plány na přestavbu této lokality byly představeny již v roce 2019, respektive již na sklonku roku 2018, kdy se jednalo o jeden z prvních marketingových představení nové koalice na vůbec první tiskové konferenci nové městské rady složené ze STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO a ODS, která ve městě vládne (od roku 2022 ještě s Piráty) dosud.

Budoucí podoba Nové Pastýřské a Tržního náměstí rezonovala v radniční prezentaci po celý rok 2019. Na obojí byla vypracována architektonická soutěž, která původně počítala s daleko rozsáhlejším řešením ulice Pastýřská, která měla odvést auta z centra a předěláno razantním způsobem mělo být i Tržní náměstí, podle mnohých ovšem celkem necitlivě, zvláště vzhledem k původní urbanistické koncepci autora plaveckého bazénu i okolí, věhlasného architekta Pavla Švancera.

„Zastavili jsme původní plánování Nové Pastýřské, je to naše koaliční priorita, přehodnotili jsme některé parametry této budoucí komunikace,“ řekl k v roce 2019 věci primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

„Na základě architektonické soutěže jsme zadali přípravu projektové dokumentace společnosti z Hradce králové a výsledkem by měla být kvalitní sběrná komunikace, s pruhem pro pěší, cyklisty, stromy, ale i parkovacími místy. Parkoviště by mělo být i na místě bývalého škvárového hřiště u sídla Policie ČR,“ dodal primátor Zámečník.

Projekt se nicméně během času pořád zmenšoval až zůstala jen úprava bývalého hřiště u budovy Policie ČR na parkoviště a protažení komunikace na část Tržního náměstí. Například už v roce 2020 Náš Liberec informoval o tom, že z původně megalomanských plánů radnice na přestavbu Tržního náměstí dost možná zbydou jen PR obrázky, protože projekt je finančně mimo realitu městské kasy.

Přitom hotovo mělo být nejpozději v roce 2023. Nová Pastýřská měla být hotova v roce 2022.

Osekaný projekt „přestavení parkoviště na hezčí parkoviště“ v Pastýřské ulici získala jako veřejnou zakázku za 52 milionů korun v roce 2023 společnost Metrostav DIZ, která v Liberci v posledních letech staví řadu extrémně drahých a kontroverzních zakázek. Naposledy například zvítězila v soutěži na přestavbu nedalekého plaveckého bazénu za 750 milionů korun bez DPH.

Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal společnost Bazén Liberec, která patří městu, pokutou 140 tisíc korun za kontroverzní zakázku na nákup technologií těsně
AKTUALIZACE. Liberecký soudce Pavel Pachner neschválil dohodu o vině a trestu mezi státním zástupcem a společností Metrostav, která je hlavním obžalovaným v případu tunelování
Dnes začalo v Liberci, po roce a půl, další líčení v korupční kauze, která se týká zneužívání evropských dotací a kde je obžalován i
Samotná koaliční smlouva mezi zástupci STAN/Starostů pro Liberecký kraj a vládní koalice SPOLU bude sice podepsána až 16. října, ale již dnes zástupci obou