Náměstek primátora Petr Židek z ODS byl zadržen, hrozí mu 12 let. Majitele Syneru nemůže policie dostihnout

Včerejší mohutný zásah policie na libereckém magistrátu nabírá konkrétnější obrysy. Ze sdělení státního zastupitelství, které má Náš Liberec k dispozici, je patrné, že náměstek Petr Židek z ODS je omezen na svobodě a byl obviněn z závažných činů. Obviněn byl i vedoucí správy veřejného majetku Lukáš Hýbner a další lidé, kteří dle policie měli páchat trestnou činnost v souvislosti s veřejnými zakázkami. Část obviněných se vyhýbá převzetí sdělení obvinění.

Současné vyšetřování má dle krajského státního zastupitelství tři větve. První se týká veřejných zakázek v Liberci (ale i jinde) a mezi obviněnými je i známý liberecký podnikatel Josef Nadrchal ze společnosti Investing CZ. Dalším je zmiňovaný vedoucí odboru veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner. Jedná se o největší skupinu, která dle policie měla zneužívat veřejné zakázky.

„Bylo zadrženo a obviněno celkem šest osob, které jsou stíhány pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě podle § 256 trestního zákoníku, přijetí úplatku podle § 331 trestního zákoníku, podplacení podle § 332 trestního zákoníku, zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 trestního zákoníku a porušení povinnosti při správě cizího majetku podle § 220 trestního zákoníku,“ uvedla náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová.

„Jednou z obviněných osob je úředník Magistrátu města Liberce, kterému za tuto trestnou činnost hrozí trest odnětí svobody ve výměře tři léta až deset let. Trestná činnost souvisí se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací v majetku Statutárního města Liberce. V jednom případě byl skutek spáchán v souvislosti se zadáním veřejné zakázky Města Smržovka,“ dodala Doušová.

Druhá větev se týká náměstka za ODS Petra Židka, ten byl zadržen včera. „Ve druhé věci, dozorované státním zástupcem KSZ v Ústí nad Labem – pobočka Liberec, byla aktuálně 1 osoba omezena na osobní svobodě a byla obviněna ze zločinu přijetí úplatku podle § 331 odst. 1, 4 písm. b) trestního zákoníku a zločinu zneužití pravomoci úřední osoby podle § 329 odst. 1 písm. a), odst. 2 písm. a) trestního zákoníku. Za tuto trestnou činnost hrozí obviněnému trest odnětí svobody ve výměře 5 roků až 12 let. Jedná se o trestnou činnost korupčního charakteru související se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi Statutárního města Liberec,“ vysvětlila státní zástupkyně Doušová.

Podle informací našeho webu se majiteli významné liberecké stavební firmy Syner, zatím nepodařilo předat sdělení obvinění. Nelze zatím hovořit o tom, že by byl na útěku, ale orgány činné v trestním řízení po jeho aktuální poloze pátrají. S jedním majitelů společnosti Syner, s Petrem Syrovátkem, má náměstek primátora Liberce Petr Židek nadstandardní a neskrývané dobré vztahy.

Policisté dozorovaní státním zástupcem ale pracují i na třetí linii. Zásah tak má, jak již včera informoval Náš Liberec, několik vrstev. Nicméně k této třetí věci státní zástupce zatím mlčí. Nicméně o případných návrzích na vzetí některého z obviněných do vazby bude rozhodnuto dnešního dne v pozdních odpoledních či večerních hodinách. 

„Ve třetí věci, dozorované státním zástupcem totožného státního zastupitelství, probíhají úkony trestního řízení, přičemž žádná osoba doposud nebyla obviněna a za dané procesní situace není možné v této naposledy uvedené věci podat žádné další podrobnější informace,“ dodala Kateřina Doušová z krajského státního zastupitelství.

Jak informoval Náš Liberec, Petr Židek již jednou problémy se zákony měl. Policie jej stíhala ve věci kontroverzního projektu za ministra vnitra Langera z ODS. Díky své stranické knížce a se stal Židek stal šéfem miliardového projektu na modernizaci policejních služeben P1000. Tento projekt byl kritizován samotnými policisty jako „Potěmkinova vesnice“, která slouží k vytažení stovek milionů evropských peněz. Židek byl v roce 2009 zadržen, ale na zásah ministra Langera bylo stíhání přerušeno.

V Liberci za současné koalice STAN/Starostů pro Liberecký kraj, ANO, ODS a Pirátů pak získal na starosti jako náměstek primátora sport a městský majetek, mimo jiné také přípravu největší veřejné zakázky v historie města – miliardovou přestavbu plaveckého bazénu v Liberci.

foto: Facebook

Subscribe
Upozornit na
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Před měsícem, když byl celý magistrát ještě ochromen zásahem protikorupční policie, primátor Jaroslav Zámečník tvrdil, že s auditem veřejných zakázek na magistrátu bude pomáhat
To, s čím má problém Praha, není problém v Chrastavě. Zde se dočká modernizace místní železniční trati, vznikne například nové nástupiště. A stát bude
Včera, 20. května, zemřel akademický architekt Otakar Binar, který byl výraznou postavou architektonického a uměleckého vývoje Liberce od druhé poloviny 20. století. Otakaru Binarovi
Vedoucí odboru správy veřejného majetku na libereckém magistrátu Lukáš Hýbner rezignoval v souvislosti s aktuální korupční kauzou na svou funkci. Policií je obviněn a